افزایش ۶۰ درصدی صادرات ماشین‌آلات صنعتی از آذربایجان‌شرقی

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان‌شرقی گفت: در زمینه صادرات ماشین‌آلات صنعتی رشد قابل توجهی داشته‌ایم به‌طوری که صادرات ماشین‌آلات صنعتی نزدیک به ۶۰ درصد افزایش یافته است.

به گزارش ارک خبر،صابر پرنیان اظهار کرد: باید با هم‌افزایی و رسیدن به یک ادبیات مشترک توسعه اقتصادی و صنعتی را در استان رقم بزنیم.
وی با اشاره به اهمیت رفع نقایص در زیرساخت‌های صنعتی افزود: در مقایسه با شهرک‌های صنعتی برخی از استان‌ها، دستگاه‌های خدمات رسان وظایف خود را به خوبی انجام نداده‌اند به‌طوریکه در برخی از مواقع شرکت‌های صنعتی جلوتر از شرکت‌های خدمات رسان عمل کرده‌اند.
پرنیان ادامه داد: نگرش دستگاه‌های خدمات رسان، تصمیم‌گیرندگان و مسؤولان باید به حوزه زیرساخت‌های شهرک‌های صنعتی تغییر کند.
وی با بیان اینکه آذربایجان‌شرقی در بیشتر محصولات تولیدی رتبه‌های شاخصی دارد، ادامه داد: ۹۰ درصد مراجعه‌کنندگان فعالان اقتصادی برای توسعه و سرمایه‌گذاری است که این موضوع نشان می‌دهد این انگیزه و بستر در استان وجود دارد.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان‌شرقی گفت: آذربایجان‌شرقی در حوزه واحدهای صنعتی رتبه چهارم، از لحاظ پروانه‌های بهره‌برداری رتبه سوم و از لحاظ طرح‌های توسعه‌ای رتبه دوم را در کشور دارد.
وی با اشاره به ایجاد شهرک‌های صنفی در نزدیکی شهر ادامه داد: در حال حاضر در حوزه تولید مشکلی نداریم، بنابراین برای تولید پایدار باید به سمت صادرات حرکت کنیم.
پرنیان ادامه داد: در زمینه صادرات ماشین‌آلات صنعتی رشد قابل توجهی داشته‌ایم به‌طوری که صادرات ماشین‌آلات صنعتی نزدیک به ۶۰ درصد افزایش یافته است.
وی با بیان اینکه در حوزه برق و الکترونیک ۲۶۶ درصد رشد صادرات داریم، تصریح کرد: بیش از ۶۰ درصد کفش چرمی در آذربایجان‌شرقی تولید می‌شود که از لحاظ کیفیت، زیبایی و روش تولید با محصولات کشور ایتالیا برابری می‌کند.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان‌شرقی ادامه داد: بزرگترین کارخانه چرم کشور در استان وجود دارد و در این صنعت بیشترین واحدهای صنعتی چرم کشور را داریم.
پرنیان با بیان اینکه آذربایجان‌شرقی در صنایع پتروشیمی جایگاه ویژه ای دارد، متذکر شد: اکنون دو واحد صنعتی مستقر در شهرک سرمایه‌گذاری خارجی ۵۰ درصد پروفیل و یو پی وی سی کشور را تولید می‌کنند.
وی تاکید کرد: ۳۵ درصد قطعات خودرو کشور در آذربایجان‌شرقی تولید می‌شود و در مجموعه‌سازی و در تولید خودروهای تجاری در رتبه اول قرار داریم.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان‌شرقی اضافه کرد: متراکم‌ترین مرکز تولید لوازم خانگی در منطقه کجوار تبریز قرار دارد که ظرفیت بزرگی برای استان است در این زمینه صادرات محصولات لوازم خانگی در چهار ماه نخست امسال به کشور ترکیه ۳۸ درصد افزایش یافته است.
وی با بیان اینکه ۲۷ مگاپروژه با ارزش سرمایه‌گذاری نزدیک به ۴۵ هزار میلیارد تومان در استان وجود دارد، یادآور شد: در حوزه تأمین زیرساخت‌های مختلف برق، آب و گاز واحدهای صنعتی مشکلاتی وجود دارد که این موارد باید برطرف شود چرا که ۴۰ درصد اشتغال و تولید ثروت در حوزه صنعت است.
پرنیان با بیان اینکه ۵۷۰ واحد صنعتی در حوزه صنایع غذایی در آذربایجان‌شرقی فعالیت می‌کنند، خاطرنشان کرد: ۵۰ درصد شیرینی و شکلات کشور در این استان تولید می‌شود و آذربایجان‌شرقی پایتخت شیرینی و شکلات کشور است.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان‌شرقی اذعان داشت: در حال حاضر محصولات شیرینی و شکلات حداقل به مراتب باکیفیت تر از کشورهای اطراف و قابل رقابت با محصولات کشورهایی مانند اتریش و سوئیس است.
وی با بیان اینکه آذربایجان‌شرقی دروازه ورود به کشورهای اوراسیاست، ابراز کرد: بزرگترین منطقه آزاد تجاری و صنعتی با پایه صنعتی در کشور در این استان قرار دارد.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان‌شرقی ادامه داد: بزرگترین شهرک صنعتی خاورمیانه در حال احداث است که بخشی از واحدهای این شهرک در حال استقرار است.
پرنیان اضافه کرد: آذربایجان‌شرقی با وجود اینکه در حوزه معدن از لحاظ ذخایر معدنی رتبه اول، از نظر اشتغال در رتبه دوم و از لحاظ تعداد معادن رتبه سوم کشور را دارد ولی کمتر توانسته از این ظرفیت‌ها بهره‌مند شود.
وی با اشاره به اهمیت ایجاد شرکت مس آذربایجان بیان داشت: با افزایش سه برابری تولید کنسانتره و مس کاتد استان از عوائد این بخش از صنعت بهره‌مند خواهد شد.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان‌شرقی همچنین اظهار کرد: در حوزه اکتشاف تاکنون ۷ درصد عرصه‌های معادن استان را شناسایی کرده‌ایم که این ظرفیت بزرگی برای استان است.
انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا