جامعه پزشکی ایران تصویری درخشان از دیگرخواهی و مسوولانه زیستن را ترسیم می‌کند

وزیر بهداشت با بیان این که طبابت فراتر از حرفه، شکوه، فضیلت و دشواری مسئولیت است، فرا رسیدن روز پزشک را به همکاران خود تبریک گفت و تاکید کرد: طبابت فراتر از حرفه، شکوه، فضیلت و دشواری مسئولیت است که تصویری درخشان از دیگر خواهی و سبکی از مسئولانه زیستن را در برایر دیدگان جامعه ترسیم می‌کند.

به گزارش ارک خبر،در متن پیام  بهرام عین اللهی به مناسبت روز پزشک آمده است:« طبابت فراتر از حرفه، شکوه، فضیلت و دشواری مسئولیت است که تصویری درخشان از دیگر خواهی و سبکی از مسئولانه زیستن را در برایر دیدگان جامعه ترسیم می‌کند.
با درود به شهدای مدافع سلامت و با ادای احترام به جامعه پزشکی متعهد و فداکار کشور، روز پزشک را به پزشکان خدوم و بافضیلتی که با مرارت و ممارست و بیدارخوابی بسیار به این جایگاه نائل آمده اند، تبریک می‌گویم. انسان‌های وارسته و شریفی که نبض سلامت جامعه را در دست و رسالتی سنگین بر دوش دارند تا آنجا که اگر پلکی غفلت کند، شاید نتیجه‌ای جبران ناپذیر در پی داشته باشد.
چه بسیار شب‌ها که اغلب مردم در خوابند و پزشکان بر سر دو راهی تصمیم برای نجات جان هموطن خویش، نگرانی و التهابی را می‌آزمایند که کمتر انسانی در طول عمر تجربه می‌کند و اینها همه از آن روست که پزشکی تنها علم نیست، ایمان نیز هست و پزشکان نه فقط درمانگر جسم انسان‌ها که تکیه گاه و پناه آنانند.
بخشی از درمان بیمار با دارو و دیگر روش‌های طبی و بخشی در گرو اطمینان بخشی روحی به بیمار است که با بیان، نگاه و القای پزشک تامین می‌شود.
حرفه پزشکی با قداست، مجاهدت و ایثار آمیخته است و پزشکان از آن رو که با رنج ها و زندگی مردم  عجینند، گروهی مرجع به شمار می آیند که در سبک زندگی و رفتار فردی و اجتماعی آحاد جامعه، تاثیری عمیق و  شایان توجه دارند. جامعه پزشکی، سرمایه اجتماعی بزرگی است که می‌تواند الگوی عدالت و تعالی سلامت را به ویژه در دولت سیزدهم که اولویت اجتماعی آن سلامت و محرومیت زدایی است، تحقق بخشد.
پزشکان مؤمن و وطن دوست ایرانی در حماسه مهار کرونا و در اجرای طرح های نوظهور و بزرگی همچون واکسیناسیون سراسری، نسخه نویسی الکترونیک  و پزشک خانواده،  نقشی مهم و اساسی داشته اند که فرصت را برای سپاس و قدردانی از آنان مغتنم می شمارم.
خوشبختانه ایران اسلامی در بیش از چهل سالی که از عمر با برکت انقلاب اسلامی گذشته است، در همه سالیان از دانش و اندیشه پزشکان حاذق و متعهد بهره برده است و ان‌شاءالله خواهد برد.
چه بسیار عزیزانی از این جامعه که در سال‌های دفاع مقدس بسیجی وار و با اخلاص بر روی لباس خاکی بسیج روپوش سپید پزشکی و خدمت پوشیدند و دوشادوش مجاهدان راه خدا زخم رفو و تاول درمان کردند…
روز پزشک را گرامی می‌داریم تا این بلوغ بیش از چهل و چهار ساله را به جشن بنشینیم.
از یاد نبرده‌ایم سال‌هایی را که درمانگاه‌های شهرهای بزرگ‌مان پر بود از پزشکانی از کشورهایی دیگر و به لطف خدا، همت جوانان و با گسترش دانشگاه‌های علوم پزشکی اکنون در دورترین شهرها نسبت به مرکز نیز جوانانی متخصص و متعهد در درمانگاه‌هایی قابل قبول و پیشرفته به امر مداوا مشغولند و جایگاه ایران به قطب گردشگری منطقه ارتقا یافته است.
افرون بر این، پزشک ایرانی در این سال‌ها مرزهای دانش را نیز درنوردیده و جهان را انگشت به دهان گذاشته است. تولید علم نافع و ابداع روش‌های نوین درمانی از دستاوردهایی است که جایگاه پزشک ایرانی را در منطقه و گاه جهان به تراز نخست رسانده است.
تلاش علمی در کنار توکل و استمداد از خدای متعال برای شفای بیماران، از پزشک ایرانی، چهره‌ای درخور تکریم و محرم و رازدار مردم ترسیم کرده است.
پس روز پزشک، روز گرامیداشت اخلاق و تعهد است؛ روز قدردانی از بخشی از جامعه که پاسداشت ایشان، متضمن یادآوری مسئولیت‌های دشوار و سنگین آنان نیز هست.
زاد روز حکیم الهی، ابو علی سینا را روز پزشک نامیده‌اند تا ایران اسلامی و ایرانی مسلمان، تمدن غنی آیینی خود را به یاد داشته باشد که تا امروز بر کدام قله‌ها قدم زده و نیز  شخصیتی را الگوی طبابت بینگارد که هم به فکر سلامت جسم بیمار بود و  هم در اندیشه سلامت روحش، هم پرهیز غذایی و جسمی می‌داد و هم پرهیز فکری و روحی.
این روز عزیز را به همه پزشکان عزیز و ارجمند تبریک عرض نموده و از خداوند متعال سلامتی،  طول عمر با برکت  و توفیقات روز افزون جامعه پرافتخار  پزشکی کشور را  خواستارم.»
انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا