بزرگداشت روز ملی شعر و ادب فارسی در تبریز برگزار می‌شود

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی گفت: مراسم بزرگداشت روز ملی شعر و ادب فارسی عصر روز ۲۸ شهریور و با حضور شخصیت‌های ملی و استانی در تبریز برگزار می‌شود.

به گزارش ارک خبر،سیدقاسم ناظمی روز پنجشنبه در نشست هماهنگی برگزاری آیین‌های ویژه روز ملی شعر و ادب فارسی و بزرگداشت استاد شهریار افزود: : آیین‌های گرامیداشت این روز از بیست و سوم شهریورماه آغاز می شود و تا بیست و نهم ادامه خواهد داشت.
وی ادامه داد: حیات فرهنگی و اشعار گرانسنگ استاد شهریار همواره در راستای غنا بخشیدن به فرهنگ ناب اسلامی و ایرانی بوده و آیین‌های بزرگداشت یاد و نام وی نیز می‌بایست در این راستا باشد.
ناظمی با اشاره به تقارن روز ملی شعر و ادب فارسی با اربعین سرور و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین (ع)، ‌ اظهار کرد: آیین‌های گرامیداشت این رویداد فرهنگی و ملی، به گونه‌ای برنامه‌ریزی شده است تا محتوای مذهبی – ادبی در آن لحاظ شود و متناسب با ایام باشد.
وی، همه‌ شعرا و ادبای ایران اسلامی را از گنجینه‌ها و سرمایه‌های این مرز و بوم عنوان کرد و گفت: شعر و ادب با ظرفیتی که دارد می‌تواند محملی برای وحدت ملی باشد و امکان نزدیکی اقوام ایرانی را به یکدیگر فراهم آورد.
ناظمی، روز ملی شعر و ادب فارسی را ظرفیتی برای تبریز و معرفی  پیشینه غنی و استوار ادبی این شهر و همچنین ظرفیت های قدرتمند آن در دوران معاصر برشمرد و بر اهمیت همگرایی و هم‌پوشانی نهادهای فرهنگی برای برگزاری باشکوه‌تر آیین‌های ویژه روز ملی شعر و ادب فارسی و روز بزرگداشت استاد شهریار  تاکید کرد و گفت:  جزیره‌ای عمل نکردن و همراهی و همگرایی نهادهای فرهنگی و اصحاب فضل و فرهنگ اتفاقات مبارکی را در عرصه فرهنگ و ادب رقم می‌زند.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان از ارائه پیشنهاد برای تاسیس و استقرار دبیرخانه دائمی روز ملی شعر و ادب فارسی در تبریز در راستای ایجاد جریان علمی برای تولید آثار فاخر در این حوزه خبر داد.
ناظمی با اشاره به برگزاری آیین باشکوه این روز در سال گذشته، خاطرنشان کرد: در روز ملی شعر و ادب فارسی و بزرگداشت استاد شهریار، سال گذشته با اینکه با شیوع کرونا مصادف شده بود ولی با این حال مراسم خوبی در سطح ملی برپا شد  و شبکه های ملی رادیو و تلویزیون در برگزاری شایسته این رویداد همراهی خوبی داشتند.
وی، مهمترین بازخورد این آیین را طرح مسائل و مشکلات مجموعه تاریخی مقبره‌الشعرا و اختصاص بودجه‌ای قابل توجه برای بهسازی و بازسازی این بنای فرهنگی تاریخی  در سفر اخیر رییس جمهور به استان عنوان کرد.
وی گفت: روز ملی شعر و ادب فارسی، می‌تواند به عنوان برندی برای تبریز باشد و ویژه برنامه هایی که برای این روز ترتیب داده می شود باید در خور و شایسته این شاعر بزرگ و چهره جهانی و همچنین تبریز باشد.
ناظمی، از برگزاری مراسم بزرگداشت روز ملی شعر و ادب فارسی در عصر روز ۲۸ شهریور با حضور شخصیت‌های ملی و استانی خبر داد و گفت: آیین‌های گرامیداشت این روز از بیست و سوم شهریورماه آغاز شده و تا بیست و نهم ادامه خواهد داشت.
وی همچنین از برگزاری آیین‌های ویژه این روز در تمام شهرستان های استان و هماهنگی با دیگر استان ها برای برگزاری آیین گرامیداشت روز ملی شعر و ادب فارسی همزمان با تبریز خبر داد و گفت: روز بیست و هفتم شهریور نیز آیین گلباران مقبره الشعرای تبریز با حضور چهره های شاخص فرهنگی و ادبی کشوری و استانی برگزار می شود.
روز بیست و هفتم شهریور ماه، سالروز درگذشت شهریار، شاعر ایرانی، با تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی، روز ملی شعر و ادب فارسی، نامیده شده است.
انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا