آغاز بهره‌برداری از تصاویر “خیام” از امروز/ایجاد ۳ مرکز کنترل ماهواره‌های سنجشی تا پایان سال

رئیس سازمان فضایی ایران با تاکید بر این‌که امروز در پنجمین روز از هفته فضا، مرکز کنترل و عملیات ماهواره‌های سنجشی در ماهدشت مورد بهره‌برداری قرار گرفت، گفت: شرکت‌های دانش‌بنیان در صورت احراز هویت می‌توانند به تصاویر پردازش شده ماهواره "خیام" دسترسی داشته باشند.

به گزارش ارک خبر، دکتر حسن سالاریه امروز در مراسم افتتاح مرکز کنترل و عملیات ماهواره‌های سنجشی با اشاره به راه‌اندازی مرکز کنترل و عملیات ماهواره‌های سنجشی با تاکید بر اینکه این اولین مرکز برای این نوع ماهواره‌ها است، افزود: این مرکز بر اساس استانداردهای جهانی راه‌اندازی شده و تا پایان سال مراکز ۲، ۳ و ۴ در سایر نقاط کشور راه‌اندازی می‌شوند.

وی این مرکز را متشکل از سه سالن اصلی کنترل ماهواره و طراحی ماموریت، تله‌متری و ارسال و دریافت تصاویر ماهواره دانست و اظهار کرد: تاسیسات دیگر این ساختمان در محوطه سازمان فضایی در ماهدشت راه‌اندازی شده که به دلیل نکات امنیتی به صورت زیرزمینی است.

سالاریه ادامه داد: راه‌اندازی این مراکز بر اساس استانداردهای سختگیرانه است که ما برای راه‌اندازی آن ۲۰ آیین‌نامه بین‌المللی و استاندارد در حوزه‌های پدافند غیر عامل، الکترونیک و ایمنی لحاظ کرده‌ایم.

رئیس سازمان فضایی یادآور شد: این مرکز قابلیت ارتباط همزمان با سه تا ۱۰ ماهواره سنجشی و ارسال و دریافت پیام را دارد.

وی از برنامه‌های بلندمدت این سازمان برای افزایش و توسعه ماهواره‌های سنجشی خبر داد و یادآور شد: برای توسعه این ماهواره‌ها نیاز است تا تعداد ایستگاه‌های زمینی افزایش یابد؛ از این‌رو مراکز کنترل و عملیات ماهواره‌های سنجشی دیگری در طی سال‌های آتی در کشور راه‌اندازی خواهد شد.

سالاریه با اشاره به ۱۰ نوع بهره‌برداری از این مرکز، توضیح داد: سفارش‌گذاری یکی از کاربردهای این مرکز به شمار می‌رود که طی آن اگر از سوی نهادهای دولتی و یا شرکت‌های دانش‌بنیان درخواستی برای دریافت تصاویر ماهواره خیام به ما ارسال شود، ما مسیرگذاری‌های لازم را انجام می‌دهیم تا این تصاویر را تهیه کنیم.

وی انجام ماموریت را دومین زمینه بهره‌برداری از مرکز کنترل و عملیات ماهواره‌های سنجشی نام برد و گفت: در صورتی که شرکت‌های دانش‌بنیان درخواستی داشته باشند، ما براساس اولویت‌ها و مسیر ماهواره ماموریت‌هایی را تعریف خواهیم کرد.

رئیس سازمان فضایی ایران ادامه داد: مدیریت فرمان سومین کاربرد این مرکز است. ماهواره‌ها در مسیر حرکتی خود به صورت ۲۴ ساعته روشن نیستند، بلکه براساس عملیاتی که مدنظر است کنترل و هدایت می‌شوند؛ از این‌رو هدایت، کنترل، ناوبری و مدیریت این ماهواره در این مرکز انجام خواهد شد.

سالاریه کنترل عملیات و تله‌متری، رهگیری و ارائه فرمان را از دیگر کاربردهای این مرکز کنترل نام برد و یادآور شد: در بخش تحلیل تله‌متری این مرکز پایش‌های لازم بر روی ماهواره صورت می‌گیرد.

به گفته وی بالستیک ماهواره، دریافت تصاویر، پردازش تصاویر و پشتیبانی فنی از دیگر زمینه‌های بهره‌برداری از این مرکز به شمار می‌روند.

وی با تاکید بر این‌که این مرکز کنترل از مرحله دریافت سفارش تا پردازش و ارائه‌ تصاویر ماهواره خیام به مخاطبان را اجرایی می‌کند، اظهار کرد: در این مرکز ۵۰ نفر همکاری می‌کنند که در شیفت‌های ۲۴ ساعته ماموریت‌های لازم را اجرایی خواهند کرد.

سالاریه همچنین اضافه کرد: علاوه بر راه‌اندازی این مرکز کنترل و عملیات، ایستگاه بک‌آپ‌گیری موبایل سیار این مرکز نیز امروز آغاز به کار می‌کند. در این مرکز سیار کلیه تجهیزات مورد نیاز در یک تریلی قرار می‌گیرد و در صورت اضطرار با ماهواره ارتباط برقرار می‌کند تا داده‌های لازم را دریافت کند.

رئیس سازمان فضایی ایران یادآور شد: این مرکز در ماه‌های قبل به صورت آزمایشی به بهره‌برداری رسید و امروز در پنجمین روز از هفته جهانی فضا به طور رسمی آغاز به کار کرده است و از امروز تصاویر این ماهواره به شرکت‌های دانش‌بنیان و نهادهای دولتی ارائه خواهد شد.

سالاریه در خصوص نحوه بهره‌برداری شرکت‌های دانش‌بنیان از این تصاویر، توضیح داد: بنابر دلایل امنیتی تصاویر دریافت شده از ماهواره خیام در اختیار شرکت‌های دانش‌بنیانی که احراز صلاحیت شده‌اند، قرار خواهد گرفت؛ برای احراز صلاحیت این شرکت‌ها کارگروهی تشکیل شده است.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا