محصولات خود را به جهان قالب می‌کنند و ما را به سمت خام‌فروشی می‌برند

رئیس سازمان ملی استاندارد ایران گفت: سلطه فنی ظالمانه امروزه در مجامع بین‌المللی به‌گونه‌ای است که آنچنان استانداردها را در سطح پایین تعریف می‌کنند که بتوانند محصولات خود را به جهان قالب کنند و در مقابل وقتی ما به دنبال صادرات هستیم، الزامات فنی و استانداردها را به‌ اندازه‌ای بالا می‌برند که صادرات ما محدود شده یا در نهایت به سمت خام‌فروشی نزول می‌یابد.

به گزارش ارک خبر،مهدی اسلام‌پناه در همایش روز ملی کیفیت در محل مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما اظهار کرد: آنچه تاب‌آوری را بالا می‌برد افزایش کیفیت با منشأ نوآوری و خلاقیت در اکوسیستم جدید رقابتی است، بنابراین در عمده کشورهای پیشرفته نوآوری به کمک فضایی رقابتی آمده و به بهبود فضای رقابتی در حوزه تولید کالا و خدمات کمک می‌کند.

رئیس سازمان ملی استاندارد با بیان اینکه موضوع خدمات مغفول مانده، گفت: این موضوع ناظر به علوم انسانی، اجتماعی و اقتصادی است که باید هم‌زمان با افزایش توان رقابتی از این برخورداری نوین نیز استفاده کنیم. صنایع و خدمات در جهان امروز با چالش‌های متعددی روبه‌رو است و ظرفیت انتخاب انطباق پذیری یکی از مولفه‌های اصلی برای غلبه بر این چالش‌ها است.

اسلام پناه با بیان اینکه مهم‌ترین ویژگی نوآوری داشتن ظرفیت انطباق‌پذیری است، اما با شرایط موجود و بحران‌ها، همچنین مسائل زیست‌محیطی، جنگ‌ها و آینده غیر قابل پیش‌بینی، برای غلبه بر بحران‌ها نیاز به بالا بردن انطباق داریم، تصریح کرد: مطابق با آخرین گزارش‌های بین‌المللی، در سال ۲۰۲۲ نوآوری ایران با هفت پله صعود به جایگاه ششم منطقه و جایگاه پنجاه و سوم جهانی رسیده است.

اسلام پناه با بیان اینکه بررسی‌ها نشان داد که دلیل اصلی بالاتر بودن رتبه برخی کشورهای منطقه در نوآوری مهاجرت نخبگان از ایران به این کشورها است که توانستند این ارتقا را رقم بزنند، اظهار کرد: جایگاه بیست و ششم استاندارد ایران در سال جاری در بین ۱۶۷ کشور جهان و رتبه نخست در صدور گواهی‌ها و نشان‌های تجاری همگی نشان می‌دهد که قابلیت ارتقا برای مطرح شدن به عنوان مرجعیت در جهان وجود دارد، همان گونه که در سال ۲۰۲۲ حدود ۱۳ درصد از استانداردسازی بین‌المللی در حوزه نانوتکنولوژی و هشت استاندارد بین‌المللی رقابتی را ایران به جهان تقدیم کرد.

وی با بیان اینکه مسائل زیست محیطی و انرژی سبب می‌شود تا موضوع کیفیت تحت تاثیر عوامل متعددی قرار بگیرد و چالش‌هایی همچون تغییر و متنوع شدن تکنولوژی تولید، در حال گذار بودن مواد اولیه و تغییرات اقلیمی را به وجود بیاورد که نیازمند تحقیق و توسعه در این بخش‌ها هستیم، تصریح کرد: این سازمان ملی با بسیج افکار متخصصان و نخبگان آمادگی دارد تا برای ارتقای کیفیت تولیدات و خدمات اقدام کرده و در مقابل سلطه فنی ظالمانه امروزه جهان ایفای نقش کند. در مجامع بین‌المللی این سلطه فنی ظالمانه را شاهد هستیم، به‌گونه‌ای که آنچنان استانداردها را در سطح پایین تعریف می‌کنند که بتوانند محصولات خود را به جهان قالب کنند و در مقابل وقتی ما به دنبال صادرات هستیم، الزامات فنی و استانداردها را به‌اندازه‌ای بالا می‌برند که صادرات ما محدود شده یا در نهایت به سمت خام‌فروشی نزول می‌یابد.

اسلام پناه با تاکید بر اینکه نگاه به استانداردسازی و استاندارد نویسی در نظام‌های بین‌المللی، باید نگاه گره‌گشایی از مسائل اقتصادی کشور باشد، به‌گونه‌ای که متحول سازی، بومی سازی و نگاه صادرات محور داشته باشیم، گفت: در گذشته ایران موفق به فروش برخی استانداردها به دیگر کشورها از مسیرهای رسمی، قانونی و دیپلماسی کیفیت شده است که نشان می‌دهد قابلیت استاندارد کشورمان بالا است. این سازمان در نظر دارد در برنامه هفتم توسعه نظام مدیران کنترل کیفیت و نظام کارشناسان استاندارد را شکل دهد.

اسلام پناه در پایان تاکید کرد که اگر نیاز به بازتعریف، اصلاح و دگرگونی روش‌های اجرایی باشد انجام خواهد شد تا عقب ماندگی‌های گذشته را جبران کنیم.

انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا