عرضه گوشت مرغ در بازار همچنان زیر نرخ مصوب است

با وجود اینکه قیمت مصوب گوشت مرغ در بازار ۶۳ هزار تومان تعیین شده است، اما همچنان این کالا با قیمت‌هایی کمتر از نرخ مصوب در بازار عرضه می‌شود.

به گزارش ارک خبر،بررسی‌های میدانی نشان می‌دهد که امروز قیمت هر کیلوگرم گوشت مرغ در بازار بین ۵۸ تا ۶۳ هزار تومان است. البته پیش از این نیز قیمت این محصول بین ۶۰ تا ۷۰ هزارتومان به فروش می رسید که طبق گفته مسوولان وزارت جهاد کشاورزی هرگونه عرضه این محصول بیش از نرخ مصوب گران‌فروشی محسوب می شود.
در میادین میوه و تره بار نیز قیمت هر کیلوگرم مرغ کامل تازه بین ۵۴ تا ۵۵ هزار تومان است.
طبق مصوبه جدید دولت، قیمت هر کیلوگرم مرغ زنده درب واحدهای پرورش ۴۵ هزار تومان و برای مصرف کنندگان ۶۳ هزار تومان است، البته برخی تولیدکنندگان بر این باورند که این مبلغ نه‌تنها سودی برایشان ندارد، بلکه ضررشان را در پی دارد.
همچنین وزارت جهادکشاورزی به تازگی اعلام کرد: با توجه به ذخایر مناسب شرکت پشتیبانی امور دام، در صورت بروز کمبود در بازار مصرف، امکان عرضه گوشت مرغ منجمد با قیمت ۴۵ هزار تومان برای مصرف کننده وتنظیم بازار وجود دارد.
بنابراین شواهد نشان می‌دهد که افزایش عرضه گوشت مرغ به بازار موجب کاهش نرخ  این محصول شده است.
البته تولیدکنندگان مرغ و تخم مرغ براین باورند که قیمت این محصول بیش از نرخ تعیین شده است، زیرا خوراک مورد نیاز طیور از جمله ذرت و کنجاله سویا، دارو واکسن را با قیمت های بالا تهیه می کنند که همین در هزینه تمام شده تولید اثرگذار است.
«حبیب اسدالله‌نژاد » مدیرعامل سراسری تولیدکنندگان مرغ گوشتی چندی پیش گفته بود: قیمت واقعی تولید مرغ زنده برای اینکه تولیدکنندگان متضرر نشوند کیلویی ۴۹ هزار تومان است، یعنی تولیدکنندگان اکنون روی هر کیلوگرم چهار هزار تومان ضرر می‌دهند که نیازمند بازنگری است.
با این حال، دولت نیز برای حمایت از مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان نیز ناچار است قیمتی را تعیین کند که نه‌تنها تولیدکنندگان، بلکه مصرف‌کنندگان نیز متضرر نشوند.
البته دولت در پی اجرای طرح مردمی‌کردن یارانه‌ها به دنبال راهکارهایی برای حمایت از تولیدکنندگان، استمرار تولید و افزایش نقدینگی و سرمایه تولید است تا صدمه ای به این صنعت  وارد نشود که تاکنون نیز اقداماتی توسط بانک کشاورزی انجام شده است.
بنا به گفته مسوولان امر، برنامه ریزی تولید در حلقه‌های مختلف گوشت مرغ برای تولید پایدار بر اساس سرانه مصرف داخلی (۳۲ کیلوگرم) تعریف شده و در حال انجام است و هیچ کمبودی در بازار مشاهده نمی شود.

قیمت هرشانه تخم مرغ حدود ۸۵ هزار تومان
برپایه این گزارش، قیمت هر شانه تخم مرغ نیز نسبت به چند روز گذشته نزدیک به پنج هزار تومان کاهش یافته و به شانه ای ۸۵ هزار تومان رسیده است، درحالی که در روزهای گذشته هر شانه ۳۰ تایی از این محصول با قیمت بیش از ۹۰ هزار تومان نیز به فروش می‌رسید.

ثبات قیمت گوشت قرمز در بازار
بررسی‌ها در بازار نشان می‌دهد که قیمت هر کیلوگرم شقه گوسفندی بین ۱۵۹ هزار تا ۲۱۵ هزارتومان و گوشت گوساله بین ۱۸۸ هزار تا ۲۲۵ هزار تومان است.
انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا