از طرف دولت هیچ مانعی برای واردات خودرو وجود ندارد

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: یک میلیارد یورو منابع برای واردات خودرو پیش‌بینی شده و الان تمام زیرساخت‌ها فراهم و ثبت سفارش آغاز شده است و از طرف دولت هیچ مانعی در این زمینه وجود ندارد.

به گزارش ارک خبر،رضا فاطمی‌امین در حاشیه جلسه امروز هیئت دولت در جمع خبرنگاران با اشاره به گسترش روابط میان ایران و بلاروس اظهار کرد: اولین زیرساخت‌ در روابط میان دو کشور موضوع انتقال پول است که در سفر چند هفته قبل وزیر خارجه بلاروس به ایران تفاهم‌نامه‌ای امضاء شد. همچنین خط اعتباری صد میلیون دلاری برای کشور بلاروس تخصیص داده شد که فعالان اقتصادی بلاروس می‌توانند از ایران به کشور خود کالا ببرند و صادرات ما را تشویق و ترغیب می‌کند. علاوه بر این تهاتر بین دو کشور را توسعه می‌دهیم.

وی افزود: زیرساخت دوم در زمینه مسایل گمرکی است که بلاروس جزو کشورهای اوراسیاست و ما هم فعلاً در تجارت ترجیحی اوراسیا حضور داریم که بازار بسیار بزرگی با ۱۸۰ میلیون نفر جمعیت است.

فاطمی‌امین ادامه داد: ما تا الان پنج دور مذاکره کرده‌ایم تا به طور کامل به تجارت آزاد در این حوزه بپیوندیم و دور ششم هم در راه است و امیدوارم به زودی الحاق ما به موافقتنامه تجارت آزاد اوراسیا تکمیل شود.

وزیر صنعت، معدن، تجارت با بیان اینکه در امر کنسولی و روادید هم مذاکراتی میان دو کشور انجام شده، یادآور شد: در بخش حمل و نقل یکی از خطوط هوایی ایران درخواست‌هایی برای روابط پروازی داشته است. این کشور سطح صنعتی بالایی دارد و بسیاری از ماشین‌های تولیدشده در این کشور در روسیه استفاده می‌شود و ما در حوزه دام‌تراک به این ماشین‌ها نیازمند هستیم.

فاطمی‌امین ادامه داد: ما برنامه گسترده‌ای در حوزه معادن داریم و یک تفاهم‌نامه برای خرید ۵۰۰ دستگاه دام‌تراک  شکل گرفته است. برای ساخت تجهیزات هم همکاری دیگری داریم و از آنجا که به لحاظ دارو و تجهیزات پزشکی بسیار پیشرفته هستیم، سرمایه‌گذاری و ساخت تجهیزات پزشکی در بلاروس را آغاز کرده‌ایم.

وی تاکید کرد: در تجارت خارجی علاوه براینکه مبلغ آن رو به افزایش است اما تاکید ما در وزارتخانه بر صادرات کالاهای پیچیده است. یعنی کالایی که کمتر کشوری صادر می‌کند تا قدرت ما را در سطح منطقه افزایش دهد.

وزیر صمت در پاسخ به پرسشی درباره سند جامع ایران و بلاروس گفت: نقشه راهی آماده شده که ۱۶ محور دارد و همه موضوعات را پوشش می‌دهد. این نقشه راه یک ماه پیش از سوی ما عرضه شده و امیدواریم در سفری که رییس جمهوری بلاروس در اسفندماه به ایران دارد نهایی شود.

فاطمی‌امین درباره وضعیت بازار لوازم خانگی در دو ماه اخیر، اظهار کرد: وضعیت تولید و قیمت‌ها در بازار لوازم خانگی بسیار مناسب است. طرح فروش قسطی از فرش تا مبل و تلویزیون و دیگر لوازم با مبلغ بسیار خوب تا سقف ۱۰۰ میلیون تومان تسهیلات، فعال شده است.

وی افزود: محصولات ایرانی لوازم خانگی به لحاظ کیفیت وضعیت مناسبی دارند و قیمت‌ها هم باثبات مواجه بوده و رشد تولید هم داشته‌ایم. برای این صنعت لوازم خانگی، ایران دیگر کوچک است و باید بازار آن را گسترش دهیم که در چند کشور برنامه سرمایه‌گذاری به صورت مستقیم یا غیرمستقیم در حال پیگیری است.

وزیر صمت در پاسخ به پرسشی درباره میزان ثبت سفارش خودرو و تامین ارز آن، اظهار کرد: یک میلیارد یورو منابع برای واردات خودرو پیش‌بینی شده و الان تمام زیرساخت‌ها فراهم و ثبت سفارش آغاز شده است. چون این فرایند چهار سال تعطیل بود واردکنندگان باید با طرفین خود قرارداد ببندند و امیدوارم به زودی شاهد واردات باشیم. از طرف دولت هیچ مانعی در این زمینه وجود ندارد.

فاطمی‌امین یادآور شد: البته در قانون آمده است که انتقال فناوری هم باید با واردات خودرو همراه شود و به همین دلیل مقداری کار زمان‌بر شده اما برای اقتصاد کشور موثر است.

انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا