تنش بین تهران و باکو بالا می گیرد/ تل آویو و باکو موضع مشترکی علیه ایران دارند 

یک وزیر سابق اسراییلی در یادداشتی در وبگاه سندیکای خبری یهود (JNS) از افزایش تنش بین دولت باکو و ایران خبر داده و گفت دولت های تل آویو و باکو از جدایی آذربایجان ایران از این کشور حمایت می کنند.

به گزارش ارک خبر،ایوب کارا” وزیر ارتباطات سابق اسراییل، در یاداشتی تحریک آمیز و سراسر جانبدارانه از دولت الهام علی اف و حاوی ادعاها و اطلاعات نادرست، با اشاره به تنش های مرزی اخیر در مرز ایران و جمهوری آذربایجان تلاش کرد ریشه این تنش ها و اختلافات را به سیاست های خصمانه دولت ایران نسبت به دولت باکو نسبت دهد؛ در حالی که هیچ اشاره ای به اقدامات تحریک آمیز و سیاست های خصمانه دولت الهام علی اف علیه ایران نکرده است.

او نوشت: «رهبران تهران به طور منظم و سیستماتیک شعار «مرگ بر اسرائیل» سر می دهند و از اسرائیل با عنوان «شیطان کوچک» یاد می کنند. آنها اسرائیل را دشمن شماره یک خود همراه با ایالات متحده می دانند. با این حال، آمریکا بسیار دور است، در حالی که اسرائیل در دسترس موشک های ایران است. به همین دلیل، ایرانی ها به دنبال محاصره اسرائیل با دشمنانی در لبنان، غزه، سوریه و جاهای دیگر هستند، بنابراین مهار برنامه هسته ای ایران برای اسرائیل سخت خواهد بود.

در نتیجه، ایرانی ها به شدت با هر اقدامی که اسرائیل را تقویت کند، مخالف هستند. اعلامیه اخیر مبنی بر گشایش سفارت جمهوری آذربایجان در اسرائیل به همراه حجم زیادی از محموله های تسلیحاتی ارسالی اسرائیل به آذربایجان، اقداماتی است که در جهت تقویت موضع اسراییل در برابر ایران است. این روابط مستحکم نظامی با آذربایجان، کشوری که با ایران هم مرز است، مخصوصا برای رهبران ایران آزاردهنده است.»

این مقام سابق اسراییلی در ادامه با اشاره به ریشه های اختلافات بین تهران و باکو از جمله تلاش دولت الهام علی اف برای قطع دسترسی زمینی ایران به قفقاز از طریق دالان “زنگزور” نوشت: «تا زمانی که این وضعیت ادامه داشته باشد،تنها می توان انتظار داشت که تنش ها بین باکو و تهران تشدید شود.. شعله های تنش بین ایران و دولت باکو ادامه خواهد داشت و باکو و اورشلیم موضع مشترکی در برابر ایران داشته و از جدایی آذربایجان از ایران حمایت خواهند کرد.»

انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا