کاهش بیش از ۲۲ درصدی کانون‌های بیماری‌های دامی در آذربایجان شرقی نسبت به سال گذشته

مدیرکل دامپزشکی آذربایجان شرقی کاهش ۲۲/۴۵ درصدی کل کانون‌های بیماری‌های دامی در استان نسبت به سال گذشته را یکی از مهمترین دستاوردهای این اداره کل در طول سال گذشته اعلام کرد.

به گزارش ارک خبر،امیر حسین بهداد در تشریح عملکرد اداره کل دامپزشکی استان در سال گذشته، اظهار کرد: هیچ مشکل و مورد خاصی در حوزه بیماری‌های دام، طیور، آبزیان و بیماری‌های مشترک بین انسان و دام در استان وجود نداشت.

وی ادامه داد: با انجام برنامه‌ ریزی‌های دقیق و واکسیناسیون منظم دام‌ها در مقابل انواع بیماری‌های  دامی و بیماری‌های مشترک بین انسان  و دام از جمله بیماری تب برفکی، تب مالت، هاری، آنفلوانزای فوق حاد پرندگان و … تعداد کل کانون‌های بیماری‌های دامی و مشترک، از ۹۸ کانون در سال ۱۴۰۰ به ۷۶ کانون بیماری در سال ۱۴۰۱ رسید.

مدیرکل دامپزشکی آذربایجان شرقی گفت: در راستای حفظ و حراست از سرمایه دامی بیش از ۱۳ میلیون نوبت سر واکسیناسیون دام‌ها در سال گذشته انجام شده که نسبت به سال ۱۴۰۰ بیش از ۳۲ درصد رشد داشته است.

بهداد همچنین میزان عملیات تشخیصی جهت شناسایی دامهای مبتلا به بیماریهای مشترک سل و بروسلوز را ۵۷ هزار و ۴۹۷ مورد تست اعلام کرد و افزود: این میزان تست تشخیصی منجر به شناسایی و حذف ۴۰ رأس دام آلوده به این بیماری‌ها شده است.

مدیرکل دامپزشکی آذربایجان شرقی بیان کرد: از ابتدای سال گذشته تاکنون، در راستای مبارزه با انگل‌های خارجی دام و پیشگیری از وقوع بیماری‌های منتقله توسط انگل‌های خارجی، نظیر بیماری‌های تب خونریزی دهنده کریمه-کنگو و لمپی اسکین، بالغ بر ۲۴۳ هزار رأس دام سبک و سنگین و بیش از یک میلیون و ۲۷۶ هزار متر مربع از اماکن نگهداری دام تحت عملیات سمپاشی قرار گرفته است.

وی با اشاره به سه میلیون و ۵۹ هزار نوبت سر واکسیناسیون تب برفکی در استان، تشریح کرد: از این میزان واکسیناسیون، سهم دام سنگین با ایمن سازی بیش از ۵۴۶ هزار نوبت سر، نسبت به سال گذشته ۴۳ درصد افزایش داشته و سهم دام سبک با ایمن سازی بیش از دو میلیون و ۵۱۲ هزار نوبت سر، ۱۴ درصد نسبت به سال گذشته افزایش داشته است، همچنین تعداد کانون های این بیماری در سال ۱۴۰۰ حدود هفت کانون بوده که با توجه به افزایش واکسیناسیون و پایش منظم این بیماری این مقدار به چهار کانون در سال گذشته رسیده است.

بهداد با اشاره به اینکه آزمایشگاه ملی تشخیص بیماری هاری در استان آذربایجان شرقی و این اداره کل فعالیت می‌کند، اظهار کرد: در سال گذشته تعداد ۴۰ کانون بیماری هاری در استان آذربایجان شرقی شناسائی شده است که وجود آزمایشگاه تخصصی با کادر مجرب موجب شده است تا با انجام بیش از ۷۹۸ مورد آزمایش هاری و توام با آن انجام بیش از ۴۶ هزار واکسیناسیون سگ‌های صاحبدار و گله بر علیه این بیماری، میزان ۲۴ درصد کانون‌های این بیماری نسبت به سال گذشته کاهش یافته باشد.

مدیر کل دامپزشکی استان همچنین از کاهش محسوس کانون‌های بیماری‌هایی نظیر طاعون نشخوارکنندگان کوچک و شاربن خبر داد و افزود: در سال گذشته هیچ موردی از بیماری طاعون نشخوار کنندگان کوچک و شاربن در استان گزارش نشده است و تعداد کانون‌های این دو بیماری صفر است.

به گزارش ایسنا به نقل از روابط عمومی اداره کل دامپزشکی آذربایجان شرقی، وی خاطرنشان کرد: همچنین تعداد کانون بیماری سل گاوی از هفت به چهار کانون، تعداد کانون بیماری مشمشه از پنج کانون به دو کانون کاهش یافته است که این مورد دستاورد بسیار مهمی در زمینه کنترل بیماری های دامی و مشترک بین انسان و دام می باشد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا