چند توصیه به مادران بارداری که قصد روزه داری دارند

‌‌‌‌‌پایگاه خبری ارک :
ناهید خداکرمی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار اجتماعی ایرنا افزود: ناشتا ماندن طولانی مدت می تواند کمبود آب و املاح معدنی برای زنان باردار را در پی داشته باشد به همین منظور بهتر است مادران باردار در این زمینه توجه لازم را داشته باشند.
وی ادامه داد: سلول های جنین در سه ماه اول بارداری مادر به ویژه هشت هفته اول در حال شکل گیری است، اگرچه می گوییم برای روزه گرفتن هیچ مشکلی پیش نمی آورد اما مادر در این سه ماهه اول بارداری به علت حالت تهوع دوران بارداری، بیشتر در معرض کمبود آب قرار می گیرد و روزداری، آن را تشدید می کند.
رئیس انجمن مامایی ایران اظهار کرد: همچنین کمبود آب در بدن زن باردار منجر به کمبود سدیم و پتاسیم می شود و این موضوع حتی می تواند منجر به تشنج در او شود؛ بنابراین بهتر است بانوان بارداری که قصد گرفتن روزه را دارند، حتما با پزشک معالج خودشان مشورت داشته باشند چون پزشکان بهتر می دانند با توجه به توان جسمی آنان، روزه گرفتن برای مادر مفید یا مضر است.
وی خاطرنشان کرد: برخی بانوان اگر در شرایط نرمال یا طبیعی بارداری بسر می برند، می توانند با یک رژیم متعادل که منجر به کمبود آب بدنشان نشود در دوران بارداری روزه بگیرند اما این موضوع به عهده خود مادر گذاشته شده است.
وی گفت: البته در سه ماهه دوم و سوم بارداری که جنین بیشتر از موادغذایی مادر استفاده می کند، امکان روزه گرفتن کمتر است چون جنین از بدن مادر تغذیه می کند و مادر می بایست موادغذایی را در زمان و وقت خودش مصرف کند تا جنین از آن تغذیه کند.
رئیس انجمن مامایی ایران، وضعیت جسمی مادران را با هم متفاوت دانست و گفت: مادران بستگی به شرایط جسمی ، می توانند برای روزه گرفتن در دوران بارداری تصمیم بگیرند؛ ضمن اینکه چون جنین از بدن مادرتغذیه می کند ، مادر هم در زمان روزه داری ، حتما باید غذاهای مقوی و دارای انرژی بیشتر استفاده کنند.
خداکرمی توصیه کرد: زنان باردار حتما این موضوع را مدنظر داشته باشند که کاهش قند خون در حین بارداری برای جنین نیز خطرآفرین است و باید بیشتر مراقب باشند.
اجتمام(4)**7268**1776

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا