قزوین رتبه نهم تولید محصولات باغی کشور را دارا است

‌‌‌‌‌پایگاه خبری ارک :
احمد مستخدمی روز یکشنبه در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا افزود: قزوین نزدیک به 1.5 درصد از محصولات باغی کشور را تولید می کند.
وی با بیان اینکه قزوین در تولید برخی محصولات باغی رتبه های برتر کشور را به خود اختصاص داده است، اضافه کرد: قزوین در تولید زغال اخته رتبه اول، فندق و زیتون رتبه دوم و انگور و گیلاس نیز رتبه سوم کشور را دارا است.
مستخدمی، شرایط آب و هوایی قزوین را برای تولید انواع محصولات باغی گرم سیری و سردسیری مناسب دانست و افزود: در استان قزوین قابلیت تولید محصولاتی مختلفی از پسته، انجیر و انار گرفته تا خرمالو، بادام، گردو، گیلاس و زغال اخته تولید می شود.
مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی قزوین، همچنین به آمار تولید محصولات سال گذشته باغی استان نیز اشاره کرد و گفت: پارسال 553 هزار تن انواع محصولات باغی در استان تولید شد که انگور با 340 هزار تن بیشترین میزان را به خود اختصاص داد.
وی با اشاره به نیاز باغ های استان به برخورداری از سامانه های آبیاری زیر فشار برای راندمان بهتر و صرفه جویی در مصرف آب، یادآور شد: هم اکنون 4 هزار هکتار از باغ های انگور، یک هزار و 850 هکتار از باغ های زیتون و یک هزار و 300 هکتار از باغ های پسته در استان قزوین با روش های نوین آبیاری می شوند.
استان قزوین دارای 72 هزار هکتار باغ است.
3013/ 6128

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا