ظریف: مخدوش شدن حقوق مردم بحرین را نمی پذیریم/حسن همجواری سیاست غیرقابل تغییر ایران

به گزارش‌‌‌‌‌پایگاه خبری ارک به نقل از خبرنگار اعزامی ایرنا، محمد جواد ظریف روز چهارشنبه در ادامه نشست و در پاسخ به سوالات اعضای کمیسیون سیاست خارجه، دفاعی و نیروهای مسلح فرانسه درباره مسائل منطقه ای و رابطه با عربستان این مطلب را بیان کرد.
وی اظهار داشت: ایران به دنبال روابط خوب با همه همسایگان خود است و اولویت ما روابط خوب منطقه ای است و این مسئله حتی از موضوع هسته ای هم مهمتر است.
ظریف افزود: از ابتدا معتقد بودیم که منطقه ما نیازمند یک چارچوب همکاری و گفت و گوی منطقه ای است بنابر این پیشنهاد ایجاد یک مجمع گفت و گو در خلیج فارس را ارائه کردیم که شبیه چیزی است که شما آن را به عنوان پروژه هلسینکی می شناسید.
وی ضمن تاکید بر ضرورت پای بندی به اصولی همچون احترام به مرزها و عدم مداخله در امور داخلی دیگران، اظهار داشت:چند سالی است پیشنهاد ایران برای گفت و گو مطرح شده است.
رئیس دستگاه دیپلماسی با بیان اینکه ایران به عنوان یک جامعه تک صدایی نیست و دیدگاه های مختلفی در آن وجود دارد، خاطرنشان کرد: ما خواهان روابط منطقی هستیم؛ اینکه حقوق مردم بحرین توسط گروهی خدشه دار شود و مردم از حقوق خود محروم شوند را نمی توانیم بپذیریم در عین حال حسن همجواری یک سیاست غیر قابل تغییر ایران است.
ظریف با بیان اینکه برخی با ایجاد تنش می خواهند مشکلات واقعی را منحرف کنند، خاطرنشان کرد: ما مشکل زمامداری در جهان عرب داریم که به معنای ناتوانی در پاسخگویی به نیازهای سیاسی و اجتماعی مردم است.
وی با بیان اینکه منطقه ما نیازمند راهکار سیاسی است، تاکید کرد: در راه نظامی، یک طرف برنده و یک طرف بازنده است و این راهکار جواب نمی دهد پس ناگزیر از یافتن راهکار سیاسی هستیم و باید مردم سوریه را که حق انتخاب دارند، تشویق کنیم.
وزیر امور خارجه با بیان اینکه در سه چهار سال گذشته تمرکز بر روی یک فرد بود، اظهار داشت: این به معنای بازی برد و باخت است و هیچ کسی نمی تواند آن را به نتیجه برساند و مسئله را طوری مطرح می کنند که باعث شکست می شود. بنابر این باید به جای تمرکز بر روی فرد، روی روش ها تمرکز کنیم.
سیام**6084*2021*1429

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا