توقیف موقت 7 هزار تن گندم وارداتی در گلستان

‌‌‌‌‌پایگاه خبری ارک :
علی اصغر اصغری روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری جمهوری اسلامی اظهار کرد: این میزان گندم وارداتی در انبارهای مناطق مختلف به ویژه در علی آبادکتول، کردکوی، جلین و سرخنکلاته گرگان، آق قلا و یک روستای تابعه آن با هماهنگی دستگاه های نظارتی مرتبط شناسایی شده است.
وی گفت: این مقدار گندم که بیشتر آن از نوع بی کیفیت است از طریق بنادر استان همجوار و در فصل خرید وارد گلستان شده است و به نظر می رسد، هدف وارد کنندگان مخلوط کردن با گندم مرغوب تولید داخل و فروش در چرخه خرید تضمینی بوده است.
به گفته وی نرخ هر کیلوگرم گندم وارداتی بین سه تا چهار هزار ریال پایین تر از نرخ خرید تضمینی گندم کشور است.
اصغری گفت: در خصوص وضعیت نهایی گندم های وارداتی توقیف موقت در استان پس از انجام آزمایش های لازم توسط آزمایشگاه های دستگاه های مرتبط از جمله شرکت غله و خدمات بازرگانی و مرکز بهداشت استان، تصمیم گیری خواهد شد.
مطابق مصوبات کارگروه گندم، آرد و نان گلستان، ورود گندم وارداتی در ایام برداشت محصول کشاورزان بمنظور جلوگیری از اختلاط گندم های وارداتی با گندم مرغوب استان، ممنوع می باشد.

* تشکیل پرونده 6 محموله گندم وارداتی در حال فروش به مراکز خرید تضمینی
رییس اداره نظارت و بازرسی سازمان صنعت، معدن و تجارت گلستان گفت که برای 6محموله گندم وارداتی در حال فروش به مراکز خرید تضمینی گندم در چهار شهرستان استان پرونده تشکیل و به تعزیرات حکومتی معرفی شده اند.
اصغری افزود: از این تعداد، سه محموله به وزن 62 تن بود که صاحبان آن در گنبدکاووس قصد ارایه به عنوان محصول داخلی به مراکز خرید تضمینی را داشتند که شناسایی شده و پرونده آنها به تعزیرات حکومتی ارسال شد.
وی شناسایی یک محموله گندم وارداتی به وزن 75 تن در علی آبادکتول که در حال تحویل به یکی از کارخانه های فرآوری گندم شهرستان بود و 20 تن گندم وارداتی مخلوط شده با گندم و جو در حال تحویل به مرکز خرید تضمینی درکردکوی را از دیگر پرونده های ارسال شده به تعزیرات حکومتی برشمرد.
به گفته وی، سه کامیون حامل 45 تن گندم وارداتی در آزادشهر نیز که با هدف فروش محموله به مرکز خرید تضمینی در گنبدکاووس حمل می شد نیز شناسایی و پرونده آن به تعزیرات حکومتی این شهرستان ارسال شد.
وی با قدردانی از همکاری هم استانی ها در شناسایی سوء استفاده کنندگان از فروش گندم وارداتی در چرخه خرید تضمینی استان، افزود: شماره تلفن 124 اداره نظارت و بازرسی سازمان صنعت، معدن و تجارت گلستان آماده دریافت گزارش های مردمی است.
به گفته وی بیشتر گزارش های مردم استان از طریق سامانه 124 در فصل خرید تضمینی گندم استان، رسیدگی به ایجاد صف در مقابل مراکز خرید و تاخیر در پرداخت بهای محصول به کشاورزان بوده است.
طبق گزارش شرکت غله و خدمات بازرگانی گلستان تاکنون یک میلیون و 100 هزار تن گندم مازاد بر نیاز کشاورزان استان تحویل مراکز خرید تضمینی شده است.
کار برداشت گندم از سطح 382 هزار هکتار در استان گلستان از اوایل خرداد سال جاری آغاز و اینک در مرحله پایانی قرار دارد.
6204/1648

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا