وزیر اول اسکاتلند: همه پرسی استقلال از بریتانیا روی میز است

به گزارش‌‌‌‌‌پایگاه خبری ارک به نقل از تارنمای خبری نشریه «گاردین» استرجن روز جمعه در این رابطه گفت که با توجه به تصمیم انگلیس برای خروج از اتحادیه اروپا، بسیاری از شهروندان اسکاتلند که در همه پرسی سال 2014 با استقلال از بریتانیا مخالفت کرده بودند، هم اکنون موضع خود را تغییر داده اند و این، زمینه برگزاری همه پرسی مجدد را فراهم می کند و مقدمات قانونی این کار در دست تهیه است.
وی گفت: صلاح شهروندان اسکاتلند اولویت اول من است. من به اسکاتلند و رای مردم در همه پرسی روز گذشته افتخار می کنم. ما صریحا اعلام کردیم که خواستار خروج از اتحادیه اروپا نیستیم.
او افزود: من صبح امروز به نخست وزیر اعلام کردم که اسکاتلند باید کاملا و مستقیم در تمام تصمیم گیری ها برای گام های بعدی دخیل باشد.
استرجن ادامه داد که وی به دنبال گفت وگو های مستقیم با آژانس های اتحادیه اروپا و نمایندگان کشورهای حاضر در این اتحادیه از جمله نشست مشترک با سرپرست کمیسیون اروپا در اولین فرصت ممکن است.
وزیر اول اسکاتلند همچنین تاکید کرد که او صبح امروز با صادق خان شهردار لندن نیز گفت وگو کرده است.
دفتر صادق خان این اظهارات را تایید و اعلام کرد که او با استرجن در خصوص لزوم مشارکت انگلیس و اسکاتلند در مذاکرات آتی گفت وگو کرده است.
نتایج حاصل از همه پرسی روز گذشته حاکی از رای شهروندان بریتانیا به خروج از اتحادیه اروپا با 51.9 درصد رای موفق در برابر48.1 درصد رای مخالف بوده است. بر اساس نتایج اعلام شده، اکثر اسکاتلندی ها و ایرلندشمالی ها از ادامه حضور و اکثر انگلیسی ها و ولزی ها از برگزیت (خروج انگلیس) حمایت کردند.
اروپام ** 9386**1565

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا