دغدغه خبرنگاران استان پیرامون آب با حضور حداکثری در نشست خبری

دغدغه خبرنگاران استان پیرامون آب با حضور حداکثری در نشست خبری

مدیرعامل شرکت آبفای استان اصفهان

گزارش خبری ارک:اصفهان

مدیرعامل شرکت آبفا استان اصفهان گفت: اگر مشترکین در ساعات پیک مصرف در تابستان در مصرف آب صرفه جویی 15 تا 20 درصدی داشته باشند قول می دهم جیره بندی و یا قطع آب نداشته باشیم. این درحالی است که تا زمانیکه سامانه دوم آبرسانی اصفهان بزرگ به شبکه آب استان در حوزه شرب وارد نشود همچنان مشکل داریم.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان که به مناسبت 1 تا 7 تیر هفته صرفه جویی در مصرف آب به اتفاق معاونین خود در تالار اندیشه شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان پذیرای بیش از 80 خبرنگار بود با بیان این مطلب گفت: ما اعتقاد داریم آبرسانی به اصفهان بزرگ با یک تصفیه خانه تهدید بوده و باید سامانه دوم آبرسانی اصفهان بزرگ راه اندازی شود.

مهندس هاشم امینی با قدردانی از فعالیت رسانه ها و صداوسیما در انعکاس فعالیتهای شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان درطول سال افزود: چون آینده روشنی برای آب ترسیم نیست از رسانه ها انتظار می رود بیش از گذشته به موضوع آب و فرهنگ سازی آن در جامعه بپردازند حتی افراد و دستگاههای متولی مختلف را نقد کرده و ما نیز از این نقدها استفاده می کنیم.

رئیس هیأت مدیره شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان بحران و کمبود آب را غیرقابل انکار دانست و گفت: خشکسالی و تغییر اقلیم در استان اصفهان موجب شده تا ما به عینه خشکسالی و کم آبی را لمس کنیم که شاخص این کمبود آب و خشکسالی در اصفهان، چگونگی روند جاری بودن زاینده رود است که از رودخانه دایمی به رودخانه فصلی تبدیل شده و این مسئله بی آبی بر بخشهای شرب، کشاورزی و صنعت تأثیر گذاشته است.

مهندس امینی با بیان اینکه اخیراً فولادمبارکه بدلیل کم آبی دچار مشکل شد گفت: وظیفه شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان تأمین آب شرب و بهداشتی بوده و ما در تابستان شوک و تنش هایی را به مشترکین به جهت کمبود آب وارد نمی کنیم.

وی ادامه داد: کارشناسان حوزه آب، مدیریت منابع آبهای سطحی و زیرزمینی همچنین مدیریت مصرف آب را تنها راه چاره مشکلات آب می دانند چرا که باید در درازمدت با استفاده از منابع آبی موجود بتوانیم حداکثر بهره وری را داشته باشیم.

رئیس هیأت مدیره شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان می گوید: به رغم اینکه محل درآمد شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان از میزان آب بهای مشترکین است طریق کنتور آب در منازل است ولی ما امروز به جهت مسئولیت ملی و اجتماعی به این نتیجه رسیدیم که خودمان مروج کاهش مصرف آب بوده که این با اهداف سازمان هم مغایرت دارد. ولی ما برای فرهنگ بهینه مصرف حساسیت خاصی داریم که رسانه ها هم می توانند در بخش های رفتاری و ابزاری فرهنگسازی در مدیریت مصرف آب را ترویج دهند.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان گفت: ماتنها استانی هستیم که در طول سال در سطح کشور در مورد مدیریت مصرف بطور مستمر اطلاع رسانی و تلاش می کنیم و اقدامات ما در سطح کشور هم مورد توجه قرار گرفته است. این درحالی است که در سال 94، 2100 دقیقه برنامه از صدا و 225 دقیقه از سیما و بیش از 5 هزار خبر در مطبوعات ملی و استانی از شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان منعکس شد و در سال جاری نیز مجموع 7 هزار و 394 دقیقه برنامه از صداوسیمای مرکز شبکه استانی اصفهان و شبکه 2 درخصوص مدیریت مصرف پخش می شود.  همچنین در حوزه فرهنگی هم جشنواره ملی فیلم و عکس جلوه های آب را سال گذشته با موضوع مدیریت مصرف در اصفهان برگزار کردیم.

وی از تأسیس خانه فرهنگ آب برای اولین بار در کشور در سال گذشته در اصفهان خبرداد و گفت: تأسیس خانه فرهنگ آب با هدف نگاه علمی و هدفمند به موضوع مدیریت مصرف در بخشهای مختلف جامعه فعالیت خود را آغاز کرد تا استان اصفهان در فرهنگسازی مدیریت مصرف آب، در کشور سرآمد باشد.

مهندس امینی می گوید: مدیریت مصرف آب صرفاً درموضوعات فرهنگی نبوده بلکه بخشی از اقدامات ما در حوزه فنی و مهندسی بوده که شامل اصلاح شبکه در سه سال گذشته، راه اندازی اکیپ نشت گیری، راه اندازی سامانه مدیریت فشار در شهر اصفهان، راه اندازی و تکمیل سامانه تله متری و … از آن جمله بوده است.

وی ادامه داد: در سه سال گذشته بیش از 265 کیلومتر شبکه اصلاح شد و برای اولین بار در کشور نشت های مشهود در شبکه با راه اندازی اکیپی مجهز و بهره گیری از تکنولوژی نوین شناسایی و در چهارسال اخیر 700 لیتر برثانیه نشت یابی صورت گرفته و این آب به چرخه توزیع بازگشت.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان، راه اندازی سامانه مدیریت فشار در شهر اصفهان را از دیگر اقدامات برشمرد و گفت: این سامانه در آینده نزدیک نیز در شهرستانهای استان راه اندازی خواهدشد البته در گذشته برای اندازه گیری فشار، مانومتر به درون منازل و یا مغازه ها نصب و فشار را انجام می دهیم ولی امروز خوشبختانه با راه اندازی سامانه مدیریت فشار قادریم هرلحظه فشار آب در 132 نقطه اصفهان را رصد و توزیع آب را بر این اساس به شبکه انتقال دهیم. همچنین سامانه تله متری و تله کنترل نیز در 56 نقطه اصفهان راه اندازی و این همپوشانی برای مدیریت فشار است.

امینی از برخورد با مشترکین غیرمجاز و پرمصرف خبرداد و گفت: با اقداماتی که انجام شد توانستیم میزان تولید آب شرب را که در سال 89، 372 میلیون مترمکعب بود (علیرغم افزایش 450 هزار مشترک در 7 سال گذشته) در 94 به 373 میلیون مترمکعب برسانیم.

وی افزود: در سال 89 پرت آب یا آب بدون درآمد 25درصد بود که این میزان در سال 94 به 6/17 درصد رسید و ما اولین استان در کاهش آب بدون درآمد در سطح کشور بودیم.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان گفت: سرانه مصرف آب دربخش مسکونی در سال86، 189 لیتر در روز به ازای هر نفر بود که این میزان در سال 94 به 151 لیتر در روز رسید که در بخش مسکونی رکود محسوب می شود.

 

index.jpg1

 

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا