دولت آفریقای جنوبی خواستار توقف تظاهرات سراسری دانشجویان شد

به گزارش ارک خبر به نقل از رویترز، بیانیه دولت آفریقای جنوبی در ادامه یادآور شد: حملات دانشجویان به اماکن عمومی و افزایش خشونت های شهری، اقدامی مجرمانه و خلاف قانون اساسی است.
این بیاینه برعزم نهادهای دولتی برای مقابله جدی با قانون شکنان و برقراری امنیت در همه مناطق شهری، تاکید کرده است.
پلیس آفریقای جنوبی اعلام کرد که در جریان حمله های شبانه از جمله سنگ پرانی های معترضان و حمله با بمب های آتش زا، پلیس این کشور 9 نفر را بازداشت کرده است .
پلیس ملی این کشور همچنین اضافه کرد که سه خودرو توسط معترضان به آتش کشیده شد.
تظاهرات سراسری دانشجویان و برخورد خشونت آمیز پلیس آفریقای جنوبی در محوطه دانشگاه های شهر «ژوهانسبورگ» برای روزهای متوالی تشدید و تداوم پیدا کرده است. دانشجویان خواستار انجام اصلاحات آموزشی از سوی دولت شده اند.
در همین خصوص، شاهدان محلی روز پنجشنبه اعلام کردند که شمار زیادی از دانشجویان آفریقای جنوبی در اعتراض به سیاست های آموزشی دولت این کشور در رسیدگی به وضعیت دانشگاهیان، در خیابان های اطراف دانشگاه «ویتس» در ژوهانسبورگ و دیگر مراکز آموزشی این شهر، تظاهرات کردند.
بر اساس این گزارش، تظاهرات دانشجویان آفریقای جنوبی در حالی وارد هفته دوم خود شده است که به دنبال آن، پلیس این کشور با برخورد خشونت آمیز، دانشجویان را متفرق کرد.
شمار زیادی از دانشجویان دانشگاه «ویتس» در ژوهانسبورگ و دیگر دانشگاه های این کشور،در روزهای اخیر با پرتاب سنگ و اجسام سنگین به سوی نیروهای پلیس مستقر در محوطه درونی دانشگاه، به برخورد خشونت آمیز پلیس در چند روز گذشته اعتراض کردند.
نیروهای پلیس نیز با شلیک گاز اشک آور و گلوله های پلاستیکی٬ تظاهرات کنندگان را متفرق کردند.
حضور نیروهای ویژه پلیس در محوطه های درونی و بیرونی برخی دانشگاه های این کشور در حالی شدت پیدا کرده است که نمایندگان تشکل های دانشگاهی خواستار تعلیق افزایش شهریه های آموزشی و انجام اصلاحات آموزشی و فرهنگی شده اند.
تشکل ها و نهادهای دانشگاهی آفریقای جنوبی تاکید کرده اند این تظاهرات در روزهای آینده با شدت بیشتری ادامه خواهد یافت.
براساس گزارش های منتشرشده، کاهش شهریه های سنگین دانشگاه ها و تامین خواسته های فرهنگی و سیاسی دانشجویان از اصلی ترین مطالبات دانشجویان عنوان شده است.
بر اساس این گزارش، پیشتر دو دانشگاه «ویتس» و «وندا» به همراه چند دانشگاه مهم دیگر این کشور بر ازسرگیری برنامه های دانشگاهی و برگزاری کلاس های درس تاکید کرده بودند.
هزینه تحصیل در دانشگاه ها و مراکز آموزشی در آفریقای جنوبی به حدی گران است که پرداخت آن برای بسیاری از دانشجویان سیاه پوست بسیار دشوار است و همین امر موجب افزایش نگرانی ها درباره نابرابری های پایدار در صنعتی ترین کشور آفریقا شده که بیش از دو دهه قبل با حکومت نژادپرستانه سفید پوستان مبارزه کرد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا