بر اساس بیانیه مرکز مانیتورینگ و تحقیقات مونته نگرو، حزب حاکم دمکراتیک سوسیالیست پیروز انتخابات پارلمانی در مونته نگرو

به گزارش ارک خبر، بر اساس این منابع خبری، حزب ‘جنبش دمکراتیک’ از اپوزیسیون 20.7 درصد آرا و ائتلاف بزرگ ‘کلید’ 10.8 درصد آرای مردم را در این انتخابات از آن خود کردند .
حزب ‘دموکراتیک آلکس بچیچ’ با9.9 درصد، حزب ‘سوسیال دمکراتیک’ 5 درصد، حزب ‘بوشنیاک ها’ با 3.4 درصد و حزب ‘سوسیال دمکرات ایوانا برایووتس’ نیز با کسب 3.1 درصد آرا و حزب مونته نگرو مثبت 1.3 درصد آرای مردم را در انتخابات پارلمانی بدست بیاورند.
در این دوره از انتخابات پارلمان 73.2 درصد شهروندان واجد شرایط رای دادند.
‘آلکس بچیچ’ رهبر حزب دمکراتیک تمامی احزاب سیاسی مخالف دولت در مونته نگرو را به نشست و گفت وگو فراخواند و خواستار شد که هیچ حزبی برای تشکیل دولت با حزب حاکم یعنی حزب دمکراتیک سوسیالیست گفت و گو نکند.
همچنین ‘امیلو لابودوویچ’ عضو جبهه دمکراتیک پیروزی احزاب اپوزیسیون را در انتخابات پارلمانی مونته نگرو اعلام کرد.
اولین نتیحه اعلام شده انتخابات پارلمانی در مونته نگرو نشان می دهد که هیچ یک از احزاب سیاسی به تنهایی و بدون ائتلاف نمی تواند دولت جدید را در این کشور تشکیل بدهد.
دهمین انتخابات پارلمانی مونته نگرو از زمان نظام چند حزبی و استقلال آن، از ساعت 7 بامداد روز یکشنبه 25 مهرماه به وقت محلی شروع شد که طی آن 528 هزار و 817 شهروند واجد شرایط برای انتخاب 81 نماینده مجلس به پای صندوق های اخذ رای رفتند.
رای دهندگان این کشور کوچک در منطقه بالکان غربی که جمعیت آن حدود 670 هزار نفر است این فرصت را داشتند که از میان 17 فهرست از 34 حزب سیاسی نمایندگان ساختار جدید پارلمان را انتخاب کنند.
در این دور از انتخابات در مونته نگرو، 2 هزار و 607 نفر نظارت کردند که حدود 500 نفر از آنها از خارج از کشور هستند.
بر اساس قوانین انتخاباتی مونته نگرو؛ برای ورود به ساختار پارلمان کسب 3 درصد از کل آرای شرکت کنندگان در انتخابات نیاز است.
در واقع این دوره از انتخابات پارلمانی بیشتر به یک همه پرسی برای ادامه فعالیت سیاسی ‘میلو جوکانوویچ’ نخست وزیر کنونی که مدت زیادی در صحنه سیاسی این کشور حضور دارد، شبیه است.
ازطرف دیگر بسیاری از احزاب مخالف در مونته نگرو که هدف آنها خروج میلو جوکوناویچ رهبر حزب دمکراتیک سوسیالیست و نخست وزیر کنونی از صحنه سیاسی کشور است، با سیاست دولت فعلی که عضویت در ناتو است شدیدا مخالف هستند و بیشتر خواهان برقراری روابط خوب با روسیه و صربستان می باشند.
میلو جوجانوویچ نخست وزیر کنونی مونته نگرو و رهبر حزب دمکراتیک سیالیست که خواهان حرکت دادن این کشور به سمت ناتو و اتحادیه اروپا است مدت زیادی در صحنه سیاسی مونته نگرو فعال است و احزاب مخالف دولت مواضع کاملا مخالف با وی دارند.
در همه پرسی که 26 می 2006 میلادی در مونته نگرو برگزار شد، 5ر55 درصد از شهروندان مونته نگرو به استقلال این جمهوری رای مثبت دادند و بدین صورت فروپاشی یوگسلاوی که از 1991 میلادی شروع شده بود با استقلال مونته نگرو کامل شد و این جمهوری پس از گذشت 88 سال، دوباره به استقلال دست یافت.
مونته نگرو به لحاظ وسعت و جمعیت، کوچکترین جمهوری از یوگسلاوی پیشین به شمار می رود که از لحاظ جغرافیایی در جنوب شرقی اروپا واقع شده و مساحت آن 13.812 کیلومتر مربع است و جمعیت آن 678 هزار و 177 تن و پایتخت آن « پودگوریستا » است.
این کشور کوچک که در مجاورت دریای آدریاتیک قرار دارد، دارای سواحل متعددی است که می تواند سالانه بیش از نیم میلیون گردشگر را جذب کند.
جمهوری مونته نگرو با داشتن 199 کیلومتر ساحل با دریای آدریاتیک و چند بندر مهم از جمله بندر بار، از اهمیت راهبردی در منطقه بالکان برخوردار است.
مونته نگرو از جنوب شرقی با آلبانی و از جنوب غربی دریای آدریاتیک، از غرب با کرواسی، از شمال غربی با بوسنی و هرزگوین و از شمال شرقی با صربستان هم مرز است.
مونته نگرو پنجاه و ششمین عضو سازمان امنیت و همکاری اروپا و عضو سازمان ملل متحد است.

دکمه بازگشت به بالا