سازمان ملل خواستار حفظ جان غیرنظامیان در جریان آزادسازی موصل شد

به گزارش ارک خبر، استیون اوبراین سرپرست کمیته هماهنگی کمک های اضطراری سازمان ملل روز دوشنبه با انتشار بیانیه ای هشدار داد که عملیات آزاد سازی شهر موصل عراق ممکن است دستکم به آوارگی یک میلیون نفر از مردم این شهر منجر شود.
وی همچنین پیش بینی کرد که درصد زیادی از خانواده ها در جریان این درگیری ها، آماج تیراندازی های پراکنده قرار گیرند و دهها هزار نفر ازمردان، زنان و کودکان یا در معرض محاصره نیروهای طرفین قرار بگیرند و یا به عنوان سپر انسانی از آنها استفاده شود.
وی در این بیانیه با تاکید بر این که در جریان این عملیات هیچ چیز مهم تر از مراقبت از جان غیرنظامیان و اطمینان از دسترسی آنها به کمک های انسان دوستانه نیست از طرفین درگیر خواست تا به تعهدات خود در قبال قوانین بین المللی انساندوستانه احترام بگذارند.
اوبراین در نهایت نوشته است که نهادهای امدادگر سازمان ملل و سایر نهادهای بین المللی همه توان خود را برای کمک به آسیب دیدگان این عملیات به کار خواهند گرفت.
بر اساس این بیانیه نهاد های کمک رسان از هم اکنون پناهگاه های لازم برای 60 هزار آواره احتمالی را تدارک دیده و در تلاش برای ایجاد اردوگاه های بیشتری برای دستکم 250 هزار آواره هستند

دکمه بازگشت به بالا