لیگ برتر والیبال همچنان بدون هیجان / حضور سئوال برانگیز چهار تیم جدید

سی امین دوره مسابقات والیبال قهرمانی باشگاه های برتر مردان ایران موسوم به جام «شهدای منا» از فردا – چهارشنبه – با حضور 12 تیم آغاز می شود، اما به خاطر برنامه ریزی نادرست فدراسیون و سازمان لیگ والیبال و برخی مشکلات در فاصله یک روز به آغاز این رقابت ها هنوز تکلیف تیم های شرکت کننده قطعی نشده است.
برای حضور در این دوره از رقابت ها 12 تیم بانک سرمایه، پیکان تهران، شهرداری تبریز، شهرداری ارومیه، سازمان عمران شهرداری ساری، هاوش گنبد، کاله مازندران، پارسه تهران، سایپا، صالحین ورامین، آرمان ورزش اردکان و شهرداری اراک اعلام آمادگی کردند و در نشست قرعه کشی نیز نمایندگان این تیم ها شرکت داشتند، اما سازمان لیگ تاکید دارد در صورت تسویه حساب باشگاه ها و صدور آی دی کارت بازیکنان و کادر فنی، تیم ها با یکدیگر رقابت خواهند کرد.
اینکه بعد از 30 سال برگزاری لیگ برتر بالاخره الزام تسویه حساب باشگاه ها با بازیکنان، کادر فنی و فدراسیون والیبال انجام شود، کاری بسیار پسندیده و مورد اجماع کارشناسان این رشته ورزشی است، اما اینکه در یک روز مانده به شروع مسابقات هنوز تکلیف باشگاه ها و تیم ها روشن نیست و برنامه های هفته های دوم به بعد نیز اعلام نشده است، نشان از سردرگمی سازمان لیگ والیبال دارد.
وقتی والیبال ایران ادعای حرفه ای شدن در جهان دارد، برگزاری لیگ با این وضعیت و شکل کمی صحت این ادعا را دچار شک و تردید می کند.
در رقابت های امسال لیگ برتر والیبال چهار تیم جدید سازمان عمران شهرداری ساری، هاوش گنبد، پارسه تهران، شهرداری اراک حضور دارند. تیم های ساری و اراک به دلیل کسب رتبه های اول و دوم لیگ دسته یک سال 94 به لیگ برتر راه یافتند، اما چگونگی حضور دو تیم پارسه و هاوش گنبد در لیگ برتر سئوال برانگیز است.
در ورزش حرفه ای جهان باشگاه ها برای حضور در بالاترین سطح رقابت ها ابتدا در مسابقات زیر گروه شرکت می کنند و بعد از موفقیت در این رقابت ها به ترتیب رقابت های دسته سه تا یک را طی می کنند تا در نهایت موفق به کسب سهمیه لیگ برتر شوند. اما به نظر می رسد این اصل در والیبال ایران رعایت نشده است.
البته براساس آیین نامه سازمان لیگ والیبال، دو سهمیه تیم های لیگ برتری به رئیس فدراسیون اختصاص یافته ضمن اینکه باشگاه های لیگ برتری براساس شرایطی می توانند امتیاز خود را تیم دیگری واگذار کنند.
شاید منابع مالی زیاد دلیل حضور دو تیم پارسه و هاوش گنبد باشد، اما تجربه های سال های گذشته لیگ برتر نشان داده است که نمایندگان شهر والیبال خیز کنبدگاووس همیشه برای تسویه حساب با بازیکنان و کادر فنی دچار مشکلات مالی بوده اند.
در سال های گذشته نیز تیم هایی همانند باریج اسانس کاشان، پرسپولیس و ارتعاشات صنعتی ایران با منابع مالی فراوان به یک باره در لیگ برتر والیبال ظهور کردند، اما در نهایت بعد از دو یا سه سال از این رقابت ها کنار می کشیدند و افزایش بی حد و اندازه مبلغ قرارداد بازیکنان و دریافت های میلیاردی تعدادی از والیبالیست های شناخته شده، کاهش انگیزه تیم های متوسط برای حضور در لیگ برتر و از بین رفتن انگیزه رقابت بین بازیکنان از جمله آفت های این روش گزینش تیم های لیگ برتری بوده است.
با همه این شرایط بر اساس برنامه اعلام شده از سوی سازمان لیگ فدراسیون والیبال، تیم های پیکان تهران و شهرداری ارومیه از ساعت 15 و 30 دقیقه روز چهارشنبه و در نخستین مسابقه سی امین دوره لیگ برتر والیبال در خانه والیبال تهران به مصاف یکدیگر می روند.
تیم والیبال پیکان با 12 دوره قهرمانی، پرافتخارترین تیم شرکت کننده در مسابقات والیبال قهرمانی باشگاه های برتر ایران است. این تیم چهار عنوان نایب قهرمانی و سه مدال برنز نیز در پرونده کاری دارد. نمایندگان شهر ارومیه نیز تاکنون دو عنوان نایب قهرمانی و هفت عنوان سومی لیگ برتر والیبال را به دست آورده است.
چهار دیدار دیگر هفته نخست لیگ برتر والیبال در ساعت 17 به صورت همزمان در شهرهای اراک، آمل، ورامین و اردکان آغاز می شود. در اراک تیم شهرداری این شهر که نخستین حضور خود در لیگ برتر را تجربه می کند در نخستین مسابقه اش به مصاف نارنجی پوشان سایپا می رود.
تیم صالحین ورامین نیز در نخستین مسابقه خود در لیگ برتر امسال در سالن شهید گل عباسی میزبان تیم پارسه تهران است. پارسه نیز نخستین حضور خود را با هدایت فرهاد نفرزاده در لیگ برتر تجربه می کند.
تیم والیبال کاله مازندران در هفته نخست این رقابت ها در سالن پیامبر اعظم (ص) به مصاف سازمان عمران شهرداری ساری می رود. دیداری که شهرآورد استان مازندران محسوب می شود و نماینده ساری که برای نخستین بار در لیگ برتر حضور یافته است، در نخستین مسابقه به مراتب کار سختی برابر کاله خواهد داشت.
نماینده آمل دومین افتخارآفرین لیگ برتر والیبال است. نمایندگان آمل هفت مدال شامل دو مدال طلا، یک نقره و چهار عنوان سومی در این رقابت ها به دست آورده است.
در دیگر مسابقه هفته نخست لیگ برتر والیبال و در شهر اردکان، آرمان ورزش این شهر به مصاف هاوش گنبد می رود. دو تیم از نظر شرایط فنی نزدیک به هم هستند و انتظار رقابت نزدیکی در این مسابقه وجود دارد.
تیم بانک سرمایه مدافع عنوان قهرمانی لیگ برتر والیبال در آخرین دیدار هفته نخست این رقابت ها در سال 95 و از ساعت 17 و 30 دقیقه در خانه والیبال تهران به مصاف شهرداری تبریز می رود.

دکمه بازگشت به بالا