نخستین پروژه پژوهشی اندازه گیری اتلاف گاز در شبکه گازرسانی اصفهان

پایگاه خبری ارک اصفهان:

نخستین پروژه پژوهشی اندازه گیری اتلاف گاز در شبکه گازرسانی اصفهان
به گزارش روابط عمومی شرکت گاز استان اصفهان، در راستای اقتصاد مقاومتی  و عمل به منویات مقام معظم رهبری (مد ظله العالی) شرکت گاز استان اصفهان، به منظور تعیین میزان هدر رفت گاز طبیعی در شبکه گازرسانی و راه های کاهش آن طرح جامعی را مطالعه و به جهت فراگیر شدن آن در سطح استان   در یکی  از مناطق شهری اصفهان به صورت پایلوت  در دست اجرا قرار دارد.

مدیرعامل شرکت گاز استان اصفهان، با بیان اینکه در شرکت های عرضه کننده انرژی بر اساس نوع خدمات خود همواره بین میزان  انرژی تحویلی  از مبدا و آنچه به فروش می رسد اختلافی وجود دارد که همان میزان  هدر رفت انرژی است گفت: درحال حاضر استاندارد تعریف شده برای میزان هدر رفت گاز طبیعی که از مبداء تحویل گرفته می شود  و میزان حجمی که در نهایت به   فروش می رسد حداکثر 2 درصد  است که باید تلاش کرد این عدد را به حداقل ممکن رسانید.

سید مصطفی علوی  با اشاره به اینکه گازهایی که در اثر هدر رفت وکربن نسوخته وارد محیط زیست می شود بسیار مضرتر از میزان آلایندگی است که در اثر سوختن گاز تولید می شود بیان داشت: در این طرح پژوهشی، شبکه زیر زمینی و رو زمینی، ایستگاه‌های تقلیل فشار ،  انشعابات و تجهیزات  گازرسانی اعم از شیر قفل شونده ،علمک  و کنتور مشترکین منطقه شهرک ولی عصر واقع در جنوب اصفهان به عنوان پایلوت استان مورد بررسی و اندازه گیری نشت گاز  قرار می گیرد.
وی، با تاکید بر اینکه این طرح همچنین یک پروژه زیست محیطی و اقتصادی است که  نتایج آن  از اهمیت ویژه ای برخوردار و مبتنی بر اقتصاد مقاومتی است  اظهار داشت: می توان با تشخیص دقیق میزان گاز اتلاف شده و نقاطی که در هدر رفت گاز موثر می باشند راهکارهای جلوگیری از نشت را به طور دقیق تری کاربردی نموده و در سطح استان گسترش داد.

مهندس علوی خاطر نشان ساخت: عملیات اجرایی  این پروژه  هفته آینده در شهرک ولی عصر آغاز  و  پیش بینی شده  6 الی 7 ماه بطول بیانجامد.

مدیرعامل شرکت گاز استان اصفهان، با تاکید بر اینکه در برنامه ششم توسعه  صرفه جویی 20 درصدی در مصرف انرژی و  کاهش 10 درصدی در  انتشار کربن در نظر گرفته شده است  تصریح کرد : در این شرکت نیز پیش بینی شده تا پایان سال جاری، 0.5 درصد از میزان حجم گاز های محاسبه نشده کاهش یابد.

مهندس علوی گفت:  این پروژه طی 6 مرحله  اجرایی می شود که ما ناگزیر هستیم چندین بار کنتورهای مشترکین منطقه شهرک ولیعصر را مورد قرائت قرار دهیم لذا پیشاپیش از  مزاحمتی که ممکن است برای ساکنین این شهرک  ایجاد شود عذر خواهی کرده  و از همکاری آنان در طول اجرای این پروژه کمال تشکر را داریم.

بدیهی است، نتایج مثبت این پروژه به نفع  تمامی شهروندان و در راستای توجه به سلامتی و محیط زیست می باشد لذا انتظار می رود تا با همکاری شهروندان عزیز شهرک مذکور نتایج دقیقی حاصل گردد تا در سطح استان بتوان آن را تعمیم داد.

دکمه بازگشت به بالا