مزیت‌های گسترده تبریز، در خدمت توسعه ارتباطات «ایران و ژاپن»

پایگاه خبری ارک خبر- تبریز:

شهردار تبریز در دیدار با سفیر ژاپن مطرح کرد؛

مزیت‌های گسترده تبریز، در خدمت توسعه ارتباطات «ایران و ژاپن»

 شهردار تبریز در دیدار با سفیر ژاپن در کشورمان بر لزوم ایجاد بسترهای همکاری بین دو کشور در حوزه‌های شهروندی و مدیریت شهری تاکید کرد.

به گزارش ارک خبر به نقل از شهریار، دکتر صادق نجفی در این دیدار، با بیان این که تلاش بی‌دریغ، از خصائص مشترک مردم ایران و ژاپن است، اظهار داشت: فرهنگ اصیل ژاپنی و پشتکار ویژه مردم ژاپن در طول تاریخ همواره زبان‌زد بوده‌است؛ این ویژگی در تعامل با ایران، نماد ارتباط کم‌نظیر دو تمدن کهن و اثرگذار جهانی است.

وی به سابقه ۹۰ ساله ارتباط دیپلماتیک ایران و ژاپن اشاره و خاطرنشان کرد: با توجه به روابط مساعد سیاسی و اجتماعی بین دو کشور و مزیت‌های گسترده تبریز، مصمم هستیم «تبریز ۲۰۱۸» را به یک بستر اثرگذار و مهم، در روند همکاری ‌های دو کشور تبدیل کنیم؛ البته این مهم، میسر نخواهد شد مگر با تکیه بر پشتوانه‌های فرهنگی و اجتماعی.

 

شهردار تبریز، برگزاری برنامه‌های «ماه فرهنگی ژاپن در ایران» به میزبانی تبریز را در همین راستا مورد توجه قرار داد و افزود: تبریز این آمادگی را دارد که  با طراحی برنامه‌های مشترک فرهنگی و ورزشی، حضور متقابل گروه‌‌های هنری و اعزام تورهای گردشگری، ظرفیت‌های دیپلماسی شهری را در خدمت تقویت همکاری‌های دو کشور قرار دهد.

وی با بیان این‌که تبریز در طول تاریخ همواره یک شهر اقتصادی و تجاری بوده‌است، گفت: این ویژگی شاخص، می‌تواند با پیگیری‌های اتاق بازرگانی تبریز، در قالب برگزاری نمایشگاه‌های مشترک و تبادل هیئت‌های اقتصادی و تجاری، به نقطه اثرگذار همکاری‌های دو طرف تبدیل شود.

دکتر نجفی، زلزله‌خیزی تبریز و ژاپن را ویژگی مشترک دو محدوده جغرافیایی خواند و یادآور شد: در سال‌های اخیر، متخصصان ژاپنی در برنامه‌های پژوهشی و مطالعاتی زلزله‌شناسی تبریز حضور فعال داشته‌اند، با این حال می‌توان با بهره‌گیری از تجارب و توانمندی های ژاپن، این روند را به سایر حوزه‌های مدیریت بحران نیز انتقال داد.

 

کوبا یاشی سفیر ژاپن در کشورمان نیز در این دیدار با بیان این‌که سال ۲۰۱۹ میلادی برابر با نودمین سال همکاری‌های دیپلماتیک ایران و ژاپن است، گفت: به عنوان نماینده عالی دولت ژاپن در ایران، تمام سعی خود را برای بهره‌گیری از امتیاز تبریز ۲۰۱۸ در راستای اهداف این سالگرد مهم، به کار بسته‌ایم.

وی ادامه داد: تبریز با میراث ارزشمندی که در اختیار دارد، به عنوان یکی از کانون‌های مهم گردشگری، در قاره کهن زبان‌زد است.

سفیر ژاپن در کشورمان اظهار داشت: در خصوص پایه‌گذاری همکاری‌‌های مدیریت شهری به خصوص در مباحث مدیریت بحران و حوزه‌های زیست‌محیطی،  اقدامات لازم را از طریق بخش‌های مرتبط دولت ژاپن در دستور کار قرار خواهم داد.

وی همچنین با قدردانی از میزبانی شهردار تبریز گفت: در همین فرصت کوتاه حضور در تبریز، آراستگی این شهر، یک موضوع قابل‌توجه و ارزشمند برایم بود.

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا