شرايط و ضوابط دريافت معافيت پزشکی

معاون وظیفه عمومی فرماندهی انتظامی آذربایجان‌شرقی گفت: مشمولان متقاضی معافیت پزشکی برای کسب اطلاع بیشتر از آیین نامه معافیت پزشکی و قوانین و مقررات مربوط به آن، می‌توانند به پایگاه اطلاع رسانی این سازمان یا معاونت وظیفه عمومی استان مراجعه کنند.

102173

ارک خبر – ایسنا، سرهنگ ابراهیم آژدن اظهار کرد: با اصلاح برخی از مواد قانون خدمت وظیفه عمومی در آبان ماه 1390، بخشی از آیین نامه اجرایی پزشکی نیز تغییر کرده که با وجود اطلاع رسانی‌های مکرر، همچنان مشاهده می‌شود که در اذهان عموم، از آیین نامه معافیت پزشکی به همان شیوه قدیم یاد می‌شود، در همین راستا در این اطلاعیه به مواردی از معافیت پزشکی که عمومیت بیشتری دارند، پرداخته شده است.

وی افزود: مشمولان متقاضی معافیت پزشکی می‌بایست از طریق دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی (پلیس +10) اقدام کنند و پس از ثبت درخواست آنان در دفاتر مذکور، سایر فرآیند معافیت پزشکی مانند معرفی نامه بیمارستان و… از طریق پست و پیامک به اطلاع مشمول خواهد رسید.

وی در خصوص معافیت از رزم شدن مشمول در معاینات پزشکی، تصریح کرد: مشمولانی که دچار بیماری، نقص عضو و یا اختلال روانی جزئی هستند، با در نظر گرفتن میزان تحصیلات آنان و به تشخیص شورای پزشکی وظیفه عمومی، قادر به انجام خدمت دوره ضرورت در امور غیررزمی تشخیص داده شده و معاف از رزم می‌شوند و مشمولانی که به علت ابتلا به بیماری، موقتاً قادر به انجام خدمت دوره ضرورت نمی‌باشند، به منظور درمان، به تشخیص شورای پزشکی وظیفه عمومی، حداکثر به مدت یکسال معافیت موقت پزشکی به آنان داده خواهد شد و پس از این مهلت مقرر، به مدت یک ماه مهلت داشته تا مجدداً برای تعیین تکلیف وضعیت خدمتی خود به وظیفه عمومی مراجعه کنند.

این مقام انتظامی در ادامه افزود: مشمولانی که دچار بیماری، نقص عضو و یا اختلال روانی غیر قابل درمان هستند و به طور دائم، قادر به انجام خدمت دوره ضرورت در امور رزمی یا غیر رزمی نیستند، معاف دائم پزشکی می‌شوند. مشمولان برای درخواست معافیت پزشکی می‌بایست پس از فراغت از تحصیل، اخراج یا ترک تحصیل اقدام کنند، مگر در صورت نقص عضو یا ابتلاء به بیماری هایی که مدرک تحصیلی در معافیت پزشکی تاثیری ندارد.

سرهنگ آژدن در خصوص نوع معافیت پزشکی برخی از بیماری‌ها گفت: مشمولانی که قد آنان کمتر از 145 سانتی متر باشد معاف دائم پزشکی می‌شوند، البته در مورد دارندگان مدرک تحصیلی لیسانس و بالاتر، قدکمتر از 140 سانتی متر، شامل معافیت دائم پزشکی می‌شود.

به گقته وی، چاقی یا لاغری طبیعی که ناشی از بیماری نباشد معافیت نداشته و مشمولان صرفا در صورت چاقی یا لاغری مفرط ناشی از بیماری، معاف از رزم می شوند.

معاون وظیفه عمومی استان با تاکید براینکه در معافیت پزشکی چشم، نمره یک چشم ملاک محاسبه می‌باشد، افزود: به مشمولان دارای مدرک تحصیلی فوق دیپلم و پایین تر که ضعف بینایی یک چشم آنان بیش از 6 دیوپتر باشد معافیت دائم پزشکی تعلق می‌گیرد؛ همچنین دارندگان مدرک کارشناسی و بالاتر با ضعف بینایی بیش از 8 دیوپتر نیز شامل معافیت دائم پزشکی می‌شوند؛ همچنین کسانی که مبتلا به بیماری هیپرئیدروز یعنی تعرق شدید كف دست و پا هستند، معاف از رزم خواهند شد. صافی کف پا در صورتی که همراه با دفورمیتی مچ پا باشد، معافیت دائم خواهد داشت، البته دارندگان مدارك کارشناسی و بالاتر معاف از رزم می‌شوند.

آژدن در خصوص برخی از بیماری های شایع اعصاب و روان، بیان کرد: مشمولانی که به تشخیص شورای پزشکی وظیفه عمومی، مبتلا به افسردگی اساسی باشند از خدمت دوره ضرورت معاف دائم می‌شوند؛ همچنین مشمولانی که شش ماه از حمله افسردگی آنان گذشته باشد و اکنون هیچ گونه علائمی نداشته و بهبودی کامل حاصل کرده باشند، معاف از رزم می‌شوند.

معاون وظیفه عمومی استان در پایان اظهار کرد؛ مشمولان متقاضی معافیت پزشکی برای کسب اطلاع از آیین نامه معافیت پزشکی و قوانین و مقررات مربوط به آن، می‌توانند به پایگاه اطلاع رسانی سازمان وظیفه عمومی به نشانی www.vazifeh.police.ir مراجعه کنند.

دکمه بازگشت به بالا