کاهش 34 درصدی واردات کالاها و نهاده های دامی به خراسان رضوی

‌‌‌‌‌پایگاه خبری ارک :

دکتر مسعود ابراهیمی روز شنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: در این مدت 70 هزار تن کالاهای مرتبط با فراورده های خام دامی با نظارت قرنطینه های دامپزشکی به استان خراسان رضوی وارد شده است که بیشتر آن از کشورهای آسیای میانه بوده است.
وی نهاده های خوراک دام و طیور را بیشترین حجم واردات محصولات مرتبط به دامپزشکی در خراسان رضوی عنوان و اظهار کرد: پیله ابریشم، مو و پشم از دیگر واردات به استان بوده است.
وی از افزایش 11 درصدی صادرات فراورده های خام دامی از خراسان رضوی به دیگر کشورها طی این مدت خبر داد و افزود: تخم مرغ، مرغ، دام سبک و سنگین از جمله اقلام صادراتی از خراسان رضوی به دیگر کشورها می باشد.
ابراهیمی گفت: از ابتدای سال جاری دو هزار و 500 مجوز برای صادرات 48 هزار تن کالای مرتبط با دام و طیور به ارزش 51 میلیون دلار از سوی دامپزشکی خراسان رضوی صادر شده است که به لحاظ وزنی نسبت به مدت مشابه سال گذشته 11 درصد افزایش داشته است.
رئیس اداره قرنطنیه و امنیت زیستی دامپزشکی خراسان رضوی افزود: در حال حاضر کلیه مبادلات دام و طیور و فرآورده های خام دامی استان خراسان رضوی از چهار قرنطنیه مرزی، سه قرنطنیه بین استانی و چهار قرنطینه داخل استانی با مجوز دامپزشکی انجام می شود.
وی گفت: تمامی محموله های مرتبط با دام و طیور که به استان خراسان رضوی وارد می شوند و یا از استان خارج می شوند با ثبت در سامانه برخط قرنطینه دامپزشکی تا رسیدن به مقصد به دقت کنترل می شوند.
به گفته وی، دقت در بررسی محموله های صادراتی و وارداتی از جمله مواردی است که نقش مستقیمی در سلامت جامعه و اقتصاد کشور دارد.
وی بیان کرد: پذیرش محموله های صادراتی مرتبط با دام و طیور جمهوری اسلامی در دیگر کشورها منوط به داشتن گواهی معتبر دامپزشکی است و این موضوع در خصوص محموله های وارداتی نیز صادق است.
وی از بین المللی بودن نشان دامپزشکی و اعتبار مهر قرنطینه دامپزشکی جمهوری اسلامی ایران در بیش از 180 کشور دنیا خبر داد.
3027/ 6012 خبرنگار: مریم انجیدنی ** انتشار دهنده: علی حیدر شاه حسینی

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا