هشدار آتش نشانی دزفول نسبت به بافت قدیم این شهر

‌‌‌‌‌پایگاه خبری ارک :

شهر دزفول دارای بیش از 200 هکتار بافت فرسوده و قدیمی است.
عبدالحسین معظم فر روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به اینکه مکان های خطرناک از نظر آتش نشانی در دزفول شناسایی شده اند اما آمار دقیقی از مکان های خطرناک در دزفول در دست نیست افزود:علاوه بر ساختمان های تجاری و مسکونی مرتفع ،باید به بافت قدیم دزفول نیز توجه ویژه ای شود زیرا در صورت بروز حادثه در محدوده بافت قدیم به دلیل محدودیت دسترسی امکان امدادرسانی به حادثه دیدگان در این منطقه وجود ندارد.
وی گفت:باید در صورت امکان راه های دسترسی به بافت قدیم دزفول برای امداد رسانی در مواقع اضطراری ایجاد کرد تا در صورت بروز حادثه شاهد حوادث ناگواری در این بافت نباشیم.
**ضرورت بهسازی ناوگان آتش نشانی دزفول
مدیر عامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری دزفول همچنین در گفت و گو با ایرنا به تشریح وضعیت خودروهای این سازمان پرداخت و گفت:خودروهای آتش نشانی دزفول متعلق به دوران جنگ تحمیلی هستند که باید تعمیر و یا تعویض شوند ضمن اینکه باید نسبت به تجهیز ایمنی فردی در دزفول نیز اقدام اساسی صورت گیرد.
معظم فر افزود:در حالی که شهرداری مجوز ساخت ساختمان 10 طبقه را در دزفول صادر می کند خودروی آتش نشانی مجهز به نردبان هیدرولیکی در این شهرستان وجود ندارد و خودروهای موجود تنها آتش سوزی تا ارتفاع 6 متر را جوابگو هستند که باید در خصوص تامین این تجهیزات اقدام شود.
وی در خصوص کمبود نیروی انسانی در آتش نشانی دزفول نیز گفت:طبق برنامه ریزی صورت گرفته در صورت بروز حادثه از قسمت های مختلف شهرداری نیروها بکار گرفته خواهند شد و مشکلی در این خصوص وجود ندارد.
معظم فر گفت:سخت گیری سازمان آتش نشانی در خصوص تجهیز ساختمان ها بعضا موجب اعتراض شهروندان می شود در حالی که اگر به هشدارها و سخت گیریها عمل شود و ساختمان ها مجهز به پله فرار،لوله آب آتش نشانی و کپسول اطفای حریق باشند در صورت بروز حادثه خود شهروندان می توانند نسبت به اطفای حریق اقدام کنند و از خسارت بیشتر جلوگیری کنند.
**درخواست یاری از خیرین برای کمک به آتش نشانی
مدیر عامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری دزفول در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری جمهوری اسلامی اضافه کرد: از جامعه خیرین دزفول که در زمینه ساخت مدرسه،بیمارستان و دیگر مکان های خدماتی پیشقدم می باشند انتظار می رود با کمک به تامین تجهیزات آتش نشانی از بروز حوادث ناگوار در این شهرستان جلوگیری کنند.
وی همچنین با تسلیت جان باختن تعدادی از آتش نشانان کشورمان در حادثه تلخ آتش سوزی ساختمان پلاسکو در تهران گفت:حادثه آتش سوزی ساختمان پلاسکو حادثه ای تلخ برای کشورمان است که واکنش های جهانی به دنبال داشت.
وی افزود:از ابتدای وقوع این حادثه آتش نشانان دزفول آمادگی خود را برای اعزام و کمک رسانی به حادثه آتش سوزی اعلام کردند که مسئولان ذیربط اعلام کردند فعلا نیاز به نیرو نیست.
مدیر عامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری دزفول حادثه آتش سوزی اخیر را تلنگری بزرگ برای مسئولان کشوری،استانی و شهرستانی دانست که بدانند حادثه خبر نمی کند و پیش از وقوع حادثه باید به فکر افتاد.
معظم فر افزود:نیروهای هلال احمر،آتش نشانی و 115 به سرعت در منطقه حاضر شده و با تجهیزات آتش نشانی تهران که در آسیا از وضعیت خوبی برخوردار است نسبت به اطفای حریق اقدام شد و به خوبی مدیریت شد ولی عمق فاجعه بسیار زیاد است.
وی افزود:خوشبختانه ساختمان پلاسکو بصورت عمودی ریزش کرده که اگر بصورت افقی بر روی دیگر ساختمانهای اطراف ریزش می کرد حوادث ناگوارتری رقم می خورد.
7278/6068
خبرنگار:رقیه کردی-انتشار:محمدعلی فریدپناه

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا