محیط کار را از استرس دور نگه دارید / فشار خون بالا در انتظار کارمندان پراسترس

به گزارش‌‌‌‌‌پایگاه خبری ارک به نقل از دریافتی دوشنبه ایرنا ، فروغ زارع دریسی گفت: از خطراتی که در محیط کار شاغلان شامل کارمند، کارگر و به صورت کلی افرادی را که به نوعی اشتغال دارند تهدید می کند، خطرهای روانی یاpsychologic hazards است که به این دسته مهم از خطرهای محیط کار، توجه کافی نمی شود.
وی افزود: باید بدانیم که مهم ترین شکل این خطرها در محیط کار(خطرات روانی)، استرس ناشی از کار یا Occupational stress است که به آن استرس شغلی نیز گفته می شود.
او اضافه کرد: نتایج حاصل از مطالعه های داخل و خارج از کشور نشان می دهند کارمندانی که در محیط کاری با فشار روانی اشتغال دارند، در مدت کار روزانه با فشار خون بالا روبرو هستند و فشار شغلی می تواند بر فشارخون سیستولیک افراد در نوبت کاری نیز تاثیر داشته باشد؛ این در حالی است که فشارخون بالا از مهم ترین عوامل ابتلا به بیماری‌های قلب و عروق در مدت زمان‌ طولانی است.
این کارشناس ارشد بهداشت حرفه ای ادامه داد: اشتغال در نوبت شب و کار در ساعت های نامناسب مانند نوبت های طولانی و بدون استراحت، کار در روزهای تعطیل و بیدار ماندن های شبانه، از عوامل ایجاد کننده این استرس های شغلی است.
زارع اضافه کرد: نخستین چیزی که در محیط های شغلی باید به آن توجه کنیم، این است که سازمان ها در بررسی ها و معاینه های دوره ای، افراد مبتلا به مشکلات روحی و روانی و فشار خون بالا را شناسایی کنند و به متخصصان ارجاع داده شوند.
وی گفت: باید عوامل استرس زا شناسایی شوند، مداخله سازمانی صورت گیرد و افرادی که احساس می کنند دچار استرس هستند باید با بالا بردن فعالیت های بدنی مانند ورزش، تغییر در رژیم غذایی و ایجاد محیط های شاد در محل کار، زمینه بهبودی خود را فراهم کنند.
مشغولیت ذهنی مداوم با مسائل شغلی غالباً منجر به تغذیه نامناسب و نامرتب و عدم ورزش کافی می شود که نهایتاً مشکلاتی چون اضافه وزن، فشارخون بالا و افزایش مقدار کلسترول را به همراه خواهد داشت.
همچنین تنش های شغلی مثل پاداش های کم، محیط کاری غیردوستانه و ساعات کاری طولانی می تواند موجب بیماری قلبی شود.
دریافت خبر : نیکنام خشنودی ** انتشاردهنده:‌غلامرضا مالک زاده
6113 /1876

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا