رئیس انجمن زنبورداران جهان عملکرد زنبوردار کازرونی را ستود

به گزارش‌‌‌‌‌پایگاه خبری ارک به نقل از دریافتی ایرنا مک کیب به همراه بینفلد رئیس اصلاح نژاد زنبورجهان و ریتر رئیس بخش مبارزه باآفات بیماری های زنبورجهانی و دکتر طهماسبی قائم مقام سازمان تحقیقات اموزش وترویج کشاورزی شنبه از این مکان دیدن کرد.
در جلسه ای که با زنبورداران شهرستان در این مجتمع برگزارشد زمینه انتقال تجربیات این زنبوردار کازرونی با جهان بررسی شد.
رئیس انجمن زنبورداران جهان در پایان بازدید خود از قسمت های مختلف این مجتمع اعلام کرد: دیدن این مجتمع و کارهایی که در آن می شود بسیار جالب و تعجب آوربود.
مک کیب گفت:این زنبوردار نمونه کازرونی توانسته بطور زنجیر وار تولید عسل، تولید کندوهای کوچک و بزرگ زنبورعسل، تولید موم،تولید و تکثیر ملکه زنبورعسل را به طور جالب و خودکفا انجام دهد.
وی افزود: یکی از کارهای خوبی که در این مجتمع انجام می شود ساخت صندوقچه های زنبورعسل از ضایعات چوب است که مشکلی که در دنیا با آن روبرو هستیم اینجا حل شده است و می توانیم از این تجربیات استفاده کنیم .
دکتر طهماسبی قائم مقام سازمان تحقیقات آموزش وترویج کشاورزی کشور هم گفت: اولین کنگره بین المللی زنبور عسل با حضور استادان بین المللی از کشورهای آلمان، اسپانیا و کشورهای دیگر ششم وهفتم بهمن در کرج برگزار شد .
وی گفت: یک هیات خارجی شرکت کننده در کنگره از زنبورستان نمونه استان فارس مربوط به محمد جعفرپذیر در کازرون بازدید کرد که از این بازدید بسیار خوشحال شدند چون تمام کارهای مربوط به زنبورداران در این متجمع انجام می شود.
وی افزود در کشور سالیانه 78 هزار تن عسل تولید می شود که مقام هشتم در دنیا داریم.
در این بازدید عبدالصاحب قائمی مدیر جهاد کشاورزی کازرون گفت:هدف از سفر این هیات به کازرون تبادل تجربیات و اطلاعات یافته ها در زمینه تولید عسل پرورش ملکه زنبور عسل و رسیدگی به مشکلات زنبورداران است.
وی گفت در شهرستان کازرون 60 هزار کندوی زنبور عسل وجود دارد وتولید عسل سالیانه 700 تن است که در استان مقام دوم داریم.
قائمی بیان کرد:‌در زمینه زنبورداری در کازرون برای تعداد 350 نفر اشتغال مستقیم وبرای 700 نفر اشتغال غیر مستقیم ایجاد شده است .
محمد جعفر پذیر زنبوردار کار آفرین گفت: در این مجتمع تولید ملکه زنبور عسل به میزان هشت هزار ملکه جفت زده و20 هزار صندوق کندو وتولید 70 تن عسل انجام می شود.
وی گفت: برای 25 نفر بطور مستقیم و50 نفر بطور غیر مستقیم ایجاد اشتغال شده است.
پذیرافزود:‌ صندوقچه های تولیدی و ملکه های تولیدی به سایر نقاط استان وکشور فرستاده می شود.ژ
این کارآفرین گفت: برای راه اندازی این مجتمع بیش از 2 میلیارد تومان هزینه شده است که از سرمایه گذاری شخصی بوده است .
دریافت:‌ناصردرخشنده ** انتشار دهنده:‌ غلامرضا مالک زاده
7372 / 1876 ‌

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا