اختصاص مبلغ هفتصد میلیارد ریال تسهیلات بانکی کشاورزان استان مرکزی

به گزارش‌‌‌‌‌پایگاه خبری ارک به نقل از ایرنا، هیات وزیران در جلسه پانزدهم دی ماه 1395 به پیشنهاد وزارت کشور و تایید سازمان برنامه و بودجه کشور و به استناد اصل یکصد و سی و هشتم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران تصویب کرد:
1 – مبلغ هفتصد میلیارد (000ر000ر000ر700) ریال تسهیلات بانکی ارزان قیمت از محل منابع بانک کشاورزی برای جبران خسارات ناشی از سرمازدگی به بخش کشاورزی در استان مرکزی با معرفی دستگاه‌های اجرایی ذیربط با هماهنگی استانداری (در قالب کارگروه موضوع بند (و) تبصره (13) قانون بودجه سال 1395 کل کشور) باسود و کارمزد 10 درصد با بازپرداخت حداکثر10 سال به خسارت‌دیدگان پرداخت می‏شود. تعیین حداکثر سقف تسهیلات پرداختی بر حسب نوع فعالیت با رویکرد بهره مندی حداکثری خسارت‌دیدگان بر عهده شورای هماهنگی مدیریت بحران استان خواهد بود. بدهی احتمالی سنوات قبل آسیب دیدگان به بانک‌ها مانع از دریافت این تسهیلات نخواهد بود. در استفاده از این تسهیلات نیز موارد زیر الزامی است:
الف- داشتن پوشش بیمه‌ای مناسب.
ب- اصلاح و تغییر الگوی کشت از طریق ترویج کاشت محصولات و پایه‌های مقاوم به سرما ویخ‌زدگی در مواردی که منجر به بازسازی و یا نوسازی باغات می‌شود.
2- سازمان برنامه و بودجه کشور پرداخت یارانه سود (مابه‌التفاوت سود تعیین شده سهم متقاضی تا نرخ‌های مصوب شورای پول و اعتبار در بخش کشاورزی) و مانده مطالبات معوق شامل اصل و سود تسهیلات اعطایی به خسارت‏ دیدگان موضوع بند (1) این تصویب‌نامه را تضمین و تعهد می‌نماید که هزینه‌های یادشده پس از اعلام بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در لایحه بودجه سال بعد پیش‌بینی و منظور نموده و به شبکه بانکی پرداخت نماید. این تضمین نافی مسئولیت بانک‌ عامل در وصول مطالبات خود نیست.
3- بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران موظف است نسبت به استمهال تسهیلات سررسید شده خسارت دیدگان بخش کشاورزی خسارت‌دیده ناشی از سرمازدگی به مدت حداکثر سه سال به تشخیص کارگروه مذکور در بند (1) این تصویب‌نامه اقدام و بار مالی ناشی از این بند پس از اعلام بانک یادشده در لایحه بودجه سال بعد پیش بینی خواهد شد.
4- سازمان برنامه و بودجه استان مرکزی موظف است ضمن نظارت فنی و اجرایی بر روند انجام جبران خسارات، گزارش عملکرد اعتبارات فوق را در مقاطع زمانی سه ماهه به سازمان برنامه بودجه کشور ارسال نماید.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت، اسحاق جهانگیری این مصوبه را برای اجرا به وزارتخانه های کشور، امور اقتصادی و دارایی، جهاد کشاورزی، سازمان برنامه و بودجه کشور و بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران ابلاغ کرد.
سیام ** 9314**1449
تنظیم: داود توسلی**انتشار:امیر کاردان راد

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا