رکود اقتصادی باعث کاهش 50 درصدی اعتبارات کمیته امداد و بهزیستی شده است

پایگاه خبری ارک خبر-اصفهان:

مديركل كميته امداد استان در جمع خبرنگاران:

رکود اقتصادی باعث کاهش 50 درصدی اعتبارات کمیته امداد و بهزیستی شده است

صبح امروزحمید شیران مدیر کل کمیته امداداستان اصفهان در نشست خبری با اصحاب رسانه اظهارکرد: دراستان اصفهان نزديك 180 هزار نفر راتحت پوشش داريم و اين آمار محروميت در استان خيلي خوشايند نيست ولي نمي‌توان از این واقعيت فرار كرد.
وي افزود: قريب 500 خانوار به خاطر اشتغال و توانمندي خانوار از تحت پوشش بودن خارج شده‌اند و سالانه 80 تا 100 هزار تك خدمتي داريم كه شامل طرح شهيد رجايي مي‌شود.
شيران در ادامه گفت: حدود 5 هزار دانشجو تحت پوشش و 20 هزار فرزند زير 18 سال داريم كه در كل 25 هزار نفر مي‌شوند.

شیران تصريح كرد: امسال با كمك اعتباراتي كه به ما داده شد اتلاف وقت در اهداي جهيزيه را به صفر رساندیم و پشت نوبتي در اهداي جهيزيه نداريم.

وی با اشاره به مشکل کشاورزان شرق اصفهان و بیکار شدن این قشر زحمت‌کش افزود: آمار تک‌خدمتی‌های کمیته امداد استان اصفهان در سال جاری افزایش یافته و با توجه به شرایط رکود، این موضوع در قسمت شرق اصفهان به علت مشکلات کمبود آب شدیدتر است؛ به طوری که زکات‌دهندگان این بخش اصفهان، زکات‌گیرنده شده‌اند.

مدیرکل کمیته امداداستان اصفهان افزود:از اختصاص 75 میلیون تومان کمک هزینه جهیزیه به افراد خارج تحت پوشش کمیته امداد خبرداد و تصریح کرد: تا کنون 6 میلیارد تومان جهیزیه در 10 ماهه نخست سال جاری به دختران نیازمند تخصیص داده شده و 550 میلیون تومان نیز برای کمک‌هزینه ازدواج پسران فراهم شده است.

شیران با بیان اینکه در 76 میلیارد در حوزه حمایت هزینه شده است، عنوان کرد: از میزان کمکی که برای خرید جهیزیه دختران در نظر گرفته شده 4میلیون تومان میباشد که تاکنون پرداخت کرده ایم

مدیرکل کمیته امداد استان اصفهان با بیان اینکه کمیته امداد 74 میلیارد درآمد داشته ایم گفت: از این مقدار 72 میلیارد تومان فقط برای مستمری‌بگیران پرداخت شده که به صورت کالا، خدمات، زکات و… است

شیران با اشاره به هزینه بالا بیمه مددجویان و دانشجویان تحت حمایت امداد بیان داشت: رویکرد در کمیته امداد رویکرد توانمندسازی است و سعی شده تا افراد و خانواده‌ها پس از مدتی با حمایت امداد خودکفا شوند و نیازی به حمایت نداشته باشند و تاکنون بیش از چندین هزار مددجو توانسته‌اند به این خودکفایی برسند
وي تاكيد كرد: مردم مطمئن باشند ريالي از پول‌هاي صدقات به خارج از كشور نمي‌رود، مگر اينكه صندوق مناسبتي باشد به طور مثال امسال 63 ميليون تومان در صندوق دريافت و ارسال شده است.

 

شیران سهم طرح اکرام محسین که برای کودکان بی‌سرپرست و یتیم اجرا می‌شود را 23 میلیارد تومان دانست و افزود: این هزینه مستقیم از حامی به حساب فرزند تحت پوشش ریخته می‌شود و به هیچ عنوان در آن دخل و تصرفی نمی‌شود.

وی از تعهد ایجاد 61 هزار شغل در استان توسط استانداری خبر داد و اضافه کرد: 7 هزار و 800 شغل سهم کمیته امداد از این رقم بوده است که با تدابیر اندیشیده شده توانست آن را جامعه عمل بپوشانیم.

مدیرکل کمیته امداد استان اصفهان از حمایت کمیته امداد از اشتغالزایی در وضعیت رکود اقتصادی گفت و اظهار کرد: اگر حمایت کمیته امداد نبود صنایع‌دستی زمین می‌خورد؛ چراکه با هزینه 200 هزار تومان برای دست مزد یک قالیباف هزینه امرار و معاش هم درنمی‌آید اما کمیته امداد با حمایت خود از قبل از شروع کار تا پس از تولید این صنعت به کار خود ادامه داد.

شیران با بیان اینکه به علت رکود سال جاری کمیته امداد در فروش فرش‌های تولیدشده مددجویان مجبور به فروش زیر قیمت خریداری شده است، گفت: اعتبار بانکی کمیته امداد و بهزیستی به دلیل مشکلات دولت 50 درصد کاهش‌ یافته است و ممکن است در سال جاری به رقم اشتغالزایی سال گذشته نرسیم.

وی با اشاره به 3 هزار و 400 اشتغالزایی در 10 ماه ابتدایی سال جاری یادآور شد: با پیش‌بینی‌های صورت گرفته این رقم تا پایان سال جاری به 5 تا 6 هزار خواهد رسید که اعتباری بالغ‌بر 17 میلیارد تومان برای آن در نظر گرفته شده است؛ 13 میلیارد این رقم آن تاکنون وصول شده و 4 میلیارد دیگر آن باقی‌مانده است.

مدیرکل کمیته امداد استان اصفهان از پرداخت ماهیانه 150 هزار تومان حق بیمه برای هر مددجو به تأمین اجتماعی خبر داد و گفت: منازل و مشاغل مددجویان نیز تحت بیمه قرار دارند و در صورت حادثه‌ای بیمه هزینه آن را می‌پردازد؛ در سیل شهرستان خور سال گذشته باکمک فتاح مدیرکل کمیته امدادامام خمینی (ره)برای هر خانه 25 میلیون تومان در نظر گرفته شد و در سیلی هم که چند روز پیش در گلپایگان رخ داد اعتبارات لازم از سوی بیمه تأمین شود، برای کمک به مددجویان هزینه خواهد شد.

شیران از اعزام 6 هزار نفر مددجو از ابتدای سال جاری تاکنون به مشهد مقدس خبر داد و بیان کرد: بعضی از این افراد حتی از روستاهای خود هم تاکنون بیرون نیامده بودند و با حمایتی که از سوی آستان مقدس رضوی و کمیته امداد برای تقبل هزینه اسکان و غذا آن‌ها صورت گرفت به سفر زیارتی مشهد اعزام شدند.

وی از 3 هزار و 200 خانوار که سرپرست آن‌ها بیمار هستند سخن به میان آورد و خاطرنشان کرد: بالای 2 هزار نفر از سرپرست این خانوارها دچار بیمارهای صعب‌العلاج و حادی هستند که هزینه‌های میلیونی را برای این خانواده‌ها در ماه تحمیل می‌کند و هرکدام از اعضا خانواده را به نحوی درگیر خود کرده است

اين مقام مسئول در كميته امداد گفت: سال 95 پيش‌بيني 10 درصدي در گروه مشاركتي داشتيم و از سوي ديگر به دليل آسيب‌هاي اجتماعي سن ارباب رجوع‌ها كاهش يافته است.

وي در خصوص اعتبارات امدادي هم گفت: 17 ميليارد تومان كمك هزينه امدادي داريم كه همه مددجويان 13 ميليارد آن را توانستند دريافت كنند.

وی اذعان داشت: ما توان این را نداریم که مشکل یک خانواده را برطرف کنیم اما تمام تلاش خود را می کنیم تا یک خانواده را توانمند سازیم

مدیرکل کمیته امداد استان اصفهان با اشاره به اینکه جشن نیکوکاری همه‌ساله برای تأمین لباس کودکان انجام می‌شود، تصریح کرد: هزینه‌های زندگی بالا است و واقعاً بعضی از کودکان از لحاظ لباس شب عید مشکل‌ دارند؛ مردم می‌توانند شب عید در هنگام خرید یک دست لباس برای فرزند خود یک لباس دیگر هم برای کودکان بی‌بضاعت بخرند و این را به‌عنوان هدیه‌ای به مراکز کمیته امداد برای شاد کردن دل کودکی بدهند.

شیران درباره طرح توشه برکت که برای اولین بار در کشور در اصفهان برگزار شد، گفت: ماه رمضان سال جاری در طرح توشه برکت بین 76 هزار خانوار سبد غذایی توزیع شد که 50 تا 60 هزار تومان هر سبد غذایی ارزش مالی داشت.

وی از اختصاص ماهیانه 75 هزار تومان به 2 هزار و 500 بچه دچار سو تغذیه خبر داد و عنوان کرد: در حال حاضر 60 درصد مددجویان تحت پوشش کمیته امداد استان را زنان سرپرست خانوار تشکیل می‌دهند که 2 هزار خانواده آن‌، خانواده‌های زندانیان هستند که تحت پوشش امداد قرار گرفته‌اند.

شیران در ادامه از اجرای طرح «سین سخاوت» با شعار هر خانواده اهل کرامت، تقبل یک سین سخاوت برای جشن نیکوکاری امسال خبر داد و گفت: تعداد 3 هزار پایگاه ثابت و سیار در استان با حضور 3 هزار و 200 نفر نیرو برای جمع‌آوری کمک‌های مردمی در جشن نیکوکاری فعال هستند

شیران در خصوص نحوه حمایت مردم از سین سخاوت در جشن نیکوکاری به‌ صورت غیرحضوری اظهار کرد: خیرین می‌توانند وجوه نقدی خود را به شماره‌حساب 24011130914072 و شماره کارت 6063737000002509 بانک قرض‌الحسنه مهر ایران واریز کنند.

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا