نوبخت: ایران در زمان اُفت قیمت جهانی نفت به رشد اقتصادی 6.5 درصدی نائل شد

به گزارش‌‌‌‌‌پایگاه خبری ارک به نقل از ایرنا، محمدباقر نوبخت روز جمعه در مراسم افتتاح پروژه های دهه فجر در شهرستان شاهین شهر و میمه استان اصفهان افزود: کشورهایی از جمله کویت و عربستان در زمان کاهش قیمت نفت در بازار جهانی دچار مشکلات اقتصادی، قطع یارانه ها و توزیع 68 میلیارد دلار اوراق قرضه شدند، در حالی که ایران در این مدت توانست به رشد اقتصادی دست یابد.
وی گفت: بر اساس اعلام صندوق بین المللی پول، اقتصاد ایران هم اکنون هجدهمین اقتصاد بزرگ جهان است.
نوبخت بیان کرد: منابع اصلی کشور تا پایان سالجاری و در قانون برنامه و بودجه حدود 33 میلیارد دلار است و اعلام شده که این مبلغ را می توانیم به 41 میلیارد دلار نیز برسانیم.
معاون رییس جمهوری گفت: روز گذشته قیمت نفت اوپک بصورت رسمی 52 دلار اعلام شد که موجب خرسندی است زیرا ماه قبل این قیمت 25 دلار بود و ما در محاسبات خود و تبدیل نرخ دلار به ریال، این مبلغ را لحاظ کرده بودیم.
رئیس سازمان برنامه و بودجه اظهار کرد: اکنون با داشتن منابع مالی 41 میلیارد دلاری و در مقایسه با سال 91 که درآمد ارزی کشور 119 میلیارد دلار بود، تنها یک سوم منابع مالی در اختیار داریم که بایستی با این رقم به انبوه مطالبات بحق مردم نیز پاسخ بدهیم.
نوبخت با اشاره به احداث بیش از70 کیلومتر خط راه آهن جدید و بازسازی بیش از یکهزار کیلومتر راه آهن در سه سال گذشته تصریح کرد: امید است بزودی در حوزه تصویب و احداث، بتوانیم پروژه راه آهن برقی تهران- اصفهان و مترو شاهین شهر- اصفهان را نیز به سرانجام برسانیم.
محمدباقر نوبخت، عصر پنجشنبه در سومین روز از دهه مبارکه فجر به منظور افتتاح چند طرح عمرانی و خدماتی وارد اصفهان شد و در فرودگاه بین المللی شهید بهشتی اصفهان مورد استقبال استاندار و مسئولان محلی قرار گرفت.
دو هزار و 406 پروژه مخابراتی با اعتبار چهار هزار و 900 میلیارد ریال نیز عصر دیروز پنجشنبه با حضور معاون رئیس جمهوری در اصفهان به بهره برداری رسید.
همچنین پیش از ظهر امروز، عملیات اجرایی و بهره برداری از 14 طرح آموزشی، خدماتی، فرهنگی و بهداشتی در شاهین اصفهان، با حضور معاون رئیس جمهوری آغاز شد.
شهرستان شاهین شهر در 15 کیلومتری شمال غربی اصفهان قرار دارد.
ت/7135 / 6027 خبرنگار: فرزانه سادات مدنیون* انتشار: شکراللهی

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا