5+1 بیشتر از ایران نیاز به توافق دارد

رئیس‌جمهور در رشت گفت: ما نیازمند توافق نیستیم و 1+5 بیشتر از ما به آن نیاز دارد و مهم‌ترین هدف ما این است که به دنیا اعلام کنیم تهمت‌هایی که به ما زدند واهی بوده است.

13940119000094_PhotoA

رییس جمهور در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران در خصوص برنامه دولت در صورت شکست مذاکرات هسته ای، گفت: در حال حاضر نمی خواهیم راجع به اینکه توافق نشود بحث کنیم؛ زیرا ۱+۵ بیش از همه نیازمند این توافق است. مهمترین هدف ما در این توافق این بود که به دنیا اعلام کنیم اتهامات و فضاسازی هایی که علیه جمهوری اسلامی ایران انجام می دهند واهی است.

رییس شورای عالی امنیت ملی تصریح کرد: اعتراف طرف مقابل مبنی بر اینکه مردم ایران حق دارند از فناوری صلح آمیز هسته ای استفاده کنند دستاورد است. ما در مذاکرات اراده خود را برای انجام توافق نشان داده‌ایم و طرف مقابل هم باید همین اراده را داشته باشد. کاری که امروز انجام شده خیلی مهم است طرفین درباره چارچوب لازم یا پارامترهای مورد نظر تفاهم کرده اند، اما تا دستیابی به توافق نهایی مسیر و راه دشوراری پیش رو داریم.

روحانی در عین حال افزود: حتی اگر به توافق نرسیم سازمان تحریم به نحو گذشته نمی تواند ادامه یابد و طرف مقابل هم به این نتیجه رسیده است. توافق نکردن به نفع کسی نیست و امیدواریم همه اطراف ماجرا با اراده ای که از خود نشان داده اند به کار خود ادامه دهند.

رییس جمهوری در پاسخ به سوالی درباره گردشگری استان گیلان و اقدامات دولت در این زمینه، اظهار داشت: یکی از آثار و ثمرات بسیار مهم گردشگری ایجاد اشتغال است. اشتغالزایی بیش از آنکه با ارایه وام‌هایی در این زمینه ایجاد شود با رونق اقتصادی، پایدار شده و افزایش می‌یابد و تمام اهتمام دولت این است که رونق اقتصادی ایجاد کند.

روحانی افزود: کشور در سال ۹۱ و ۹۲ یعنی در دو سال متوالی از رکود و رشد منفی اقتصادی برخوردار بود و سال ۹۳ با اقداماتی که انجام شد، شاهد رشد مثبت بودیم، اما تا رونق اقتصادی تلاش زیادی باید انجام داد و این نیازمند اقداماتی از جمله افزایش سرمایه‌گذاری و ارایه تسهیلات است و امروز فضا و شرایط کشورمان برای سرمایه‌گذاری‌های داخلی و خارجی بسیار آماده است و در جلسه اقتصادی استان ۶۴ نفر از کارآفرینان و سرمایه‌گذاران از خارج کشور حضور داشتند.

رییس جمهور تصریح کرد: فضای امروز کشور نسبت به گذشته کاملاً متفاوت است و فضای رونق اقتصادی ایجاد شده که از این فضا باید برای پیشرفت و همچنین افزایش اشتغال استفاده کرد.

روحانی با بیان اینکه امروز رابطه کشورمان با کشورهای جهان نسبت به دو سال پیش بسیار تغییرکرده است، گفت: باید از فضای موجود برای اشتغال و پیشرفت استفاده کرد و دولت آمادگی دارد در زمینه گردشگری تسهیلات لازم را در اختیار مردم قرار دهد.

روحانی در ادامه ضرورت حراست از سواحل دریا را مورد تأکید قرار داد و گفت: همه باید تلاش کنند تا ساحل در اختیار مردم قرار داشته باشد و کسی نباید اجازه داشته باشد تا ساحل را تصرف کند. ساحل متعلق به مردم است و همه باید از آن استفاده کنند.

رییس جمهوری در پاسخ به سوالی درباره تکمیل طرح‌های نیمه تمام در استان گیلان گفت: طرح‌های نیمه تمام زیادی در کشور وجود دارد که تکمیل آنها نیازمند بودجه زیادی است و راهی وجود ندارد که این طرح‌ها به بخش خصوصی واگذار شود و دولت در این زمینه آمادگی دارد تا این طرح‌ها به بخش خصوصی واگذار شود.

روحانی در پاسخ به سوالی درباره بهره‌برداری از منابع نفت و گاز دریای خزر اظهار داشت: در حال حاضر اولویت ما بهره‌برداری از منابع مشترک نفت و گاز است و در این راستا دولت تصمیم گرفته تا پایان دولت یازدهم همه فازهای پارس جنوبی به بهره‌برداری برسد.

رییس جمهوری در پاسخ به سوالی درباره اقدامات دولت برای منطقه آزاد انزلی، ‌اظهار داشت: دولت در این راستا دو پروژه بندر و اسکله کاسپین و اتصال راه‌آهن به این منطقه را در نظر گرفته که تکمیل این پروژه‌ها می‌تواند موجب ایجاد تحول در این منطقه شود.

روحانی در پاسخ به سوالی درباره صنعت و کشاورزی استان گیلان گفت: گیلان صرفاً قطب کشاورزی و گردشگری نیست و نباید از صنعت محروم باشد و بسیاری از طرح‌های نیمه تمام صنعتی که در استان وجود دارد باید تکمیل و به بهره‌برداری برسد و دولت آمادگی دارد تسهیلات لازم را برای واگذاری این پروژه‌ها به مردم و بخش خصوصی انجام دهد.

رییس جمهور افزود: در زمینه کشاورزی استان نیز مواردی از جمله تسطیح اراضی کشاورزی، مدرن کردن آبیاری، به‌زراعی در بخش چای و صنایع تبدیلی، بایستی مورد توجه قرار بگیرد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا