استاندار اردبیل: زمین خواری در استان مهار شده است

به گزارش‌‌‌‌‌پایگاه خبری ارک به نقل از روز یکشنبه خبرنگار ایرنا ، مجید خدابخش در نشست بررسی پدیده زمین خواری در استان اردبیل افزود: این اقدام به گونه ای انجام شده که نه تنها با تخریب ساخت و سازهای غیرمجاز و یا باز پس گیری زمین های کشاورزی از دست متصرفان لطمه ای به فعالیت های تولیدی استان اردبیل وارد نشده بلکه فرصت مناسب را برای سرمایه گذاران واجد شرایط و درستکار فراهم آورده است.
وی از مدیران ذیربط خواست تا مانند آنچه که در کشورهای پیشرفته مرسوم است شیوه مناسبی را برای متقاضیان سرمایه گذاری در طرح های تولیدی پیدا کنند تا از همان ابتدا زمین به افراد واجد شرایط که دارای امکانات و توان مالی اجرای پروژه هستند تعلق بگیرد و چنین نباشد که متقاضی پس از دریافت زمین و به دلایلی از جمله نداشتن توان مالی از اجرای آن بازمانده و یا کاربری آن را تغییر دهد.
وی همچنین از مدیران ذیربط سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل خواست که تمام اقدام های انجام شده در این زمینه را به شکل مفید برای آگاهی مردم شریف این استان از طریق رسانه های گروهی اطلاع رسانی کنند.
استاندار اردبیل همچنین تاکید کرد که اجرای طرح های مختلف بدون داشتن پیوست های مورد نیاز یک کار اشتباه با پیامدهای منفی فراوان است.
خدابخش اضافه کرد: برای همه طرح ها باید قبل از اجرا پیوست های لازم به ویژه در زمینه های فرهنگی و اجتماعی با مطالعه و بررسی دقیق تهیه شوند تا طرح ها با لحاظ موارد منظور شده در این پیوست ها به اجرا در بیایند.
وی با اشاره به اینکه عامل بسیاری از مشکل های اجتماعی و فرهنگی کنونی جامعه نبود پیوست های لازم و بی توجهی به آنها در اجرای طرح ها در سال های گذشته هستند اظهار کرد: برای نمونه اگر در ساخت و ساز بسیاری از واحدهای مسکونی و اماکن عمومی در محله های حاشیه شهرها به این موضوع مهم توجه و کارها به شکل منطقی و هدایت شده انجام می شد اکنون شاهد گرفتاری های متعدد فرهنگی ، اجتماعی و اقتصادی در این زمینه نبودیم.
وی تشریح کرد: از سوی دیگر تبعات منفی ناشی از بی توجهی به وجود پیوست های لازم در اجرای طرح ها در گذشته به گونه ای هستند که اکنون رفع یک مشکل که به همین دلیل به وجود آمده خود سبب بروز مشکل ها و معضل های دیگر می شود.
مدیر امور اراضی سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل نیز در این نشست گفت: راه اندازی سامانه تلفنی 131 از اواخر پارسال در این سازمان تاثیر مطلوب در جلوگیری از تغییر کاربری و یا تصرف زمین های کشاورزی این استان به وجود آورده است.
ذبیح الله نوروز زاده افزود: از آن زمان تاکنون 819 فقره تماس مردمی با این سامانه انجام شده که 109 فقره آن صحت داشته و منجر به اقدام موثر شده است.
وی اظهار کرد: به محض آگاهی از صحت اقدام افراد خاطی در ارتباط با تغییر کاربری زمین های کشاورزی در بار اول به آنها اخطاریه داده می شود و در صورت بی توجهی به موضوع به همراه نماینده دادستانی بطور مستقیم به تخریب ساخت و سازهای غیرمجاز در اینگونه زمینه ها اقدام می شود.
وی خاطرنشان کرد: از ابتدای سال 1392 تاکنون در مجموع 225 مورد تخریب ساخت و سازهای غیرمجاز استان اردبیل در زمین هایی که ازسوی افراد متخلف تغییر کاربری داده شده بودند در سطحی به مساحت 17 هکتار اقدام شده است.
در این نشست که در سالن شهید باهنر استانداری اردبیل تشکیل شد مدیران و کارشناسان ذیربط گزارش و پیشنهادهای لازم را در ارتباط با مقابله با پدیده زمین خواری و تغییر کاربری اراضی در این استان ارائه دادند.
خبرنگار: مسعود وسیله ** انتشار دهنده: سیفعلی موسی زاده
6019/6016

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا