457 سازمان مردم نهاد در کردستان فعال هستند

به گزارش‌‌‌‌‌پایگاه خبری ارک به نقل از خبرنگار ایرنا، جمال ارشدی روز یکشنبه در کارگاه آموزشی سازمان‌های مردم نهاد در سنندج افزود: در حال مجوز فعالیت 94 انجمن از این تعداد از سوی استانداری کردستان،81 مجوز توسط فرمانداری‌ها و 102 مجوز هم توسط اداره‌کل بهزیستی صادر شده است.
وی اضافه کرد: 71 مجوز توسط ارشاد اسلامی، 15 مجوز توسط ورزش و جوانان، 2 مجوز توسط علوم پزشکی و پنج مجوز هم توسط نیروی انتظامی کردستان صادر شده است.
وی اظهار کرد: تا سال 93 در استانداری کردستان 47 انجمن مردم نهاد وجود داشته که این تعداد 2 سال گذشته به 175 انجمن افزایش پیدا کرده است.
ارشدی با بیان اینکه در گذشته صدور پروانه‌ها نظام‌مند و تخصصی نبود، افزود: سامانه خاصی طراحی شده که تمام فعالیت‌های سازمان‌های مردم نهاد در آن ثبت شده است.
وی اظهار کرد: با طراحی این سامانه اطلاعاتی، دیگر فایل دستی وجود ندارد و در کنار این نیز سعی شده که سازمان‌های مردم نهاد در کارگروه‌های مختلف باشند.
به گفته مدیرکل امور اجتماعی استانداری کردستان نبود توان مالی از مهمترین مشکلات سازمان‌های مردم نهاد بوده و این سازمان‌ها باید منابع درآمدی برای خود کسب کنند.
وی اضافه کرد: دولت باید در بحث سازمان‌های مردم نهاد حمایت ‌کند و تسهیل‌گر باشد و قدرت اجرایی سمن‌ها بیشتر شود.
وی با بیان اینکه هیچ نوع محدودیتی در بحث تأسیس سازمان‌های مردم‌ نهاد وجود ندارد، اضافه کرد: با تمهیداتی که اندیشیده شده پروسه چهار ماهه صدور مجوز به کمتر از 2 ماه کاهش یافته است.
ارشدی با بیان اینکه از تمام طرح‌‌هایی که در زمینه آسیب‌های اجتماعی باشد حمایت خواهیم کرد، اضافه کرد: نیازسنجی‌های لازم در مناطق حاشیه شهرها انجام شده و بر اساس نیازسنجی‌ها نیز آموزش‌های مختلف به مخاطبین در معرض آسیب داده شده است.
به گزارش ایرنا، آئین نامه اجرایی تاسیس سازمان های غیردولتی در سال 84 (هیأت وزیران) موضوع فعالیت این سازمان ها را مشتمل بر یکی از موارد علمی، فرهنگی، اجتماعی، ورزشی، هنری، نیکوکاری و امورخیریه، بشردوستانه، امور زنان، آسیب دیدگان اجتماعی، حمایتی، بهداشت و درمان، توانبخشی، محیط زیست، عمران و آبادانی و نظایر آن دانسته است.
3020/ 6108
**خبرنگار: عبدالله رحمانی/ **انتشار دهنده: امید بهمنی
** آگاهی از آخرین اخبار استان کردستان در کانال زیر:
@IRNASANANDAJ
https://telegram.me/joinchat/DHygAj7hzZXSBJmWuX3Bvg

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا