تهران و کابل برای گسترش همه جانبه روابط، اراده جدی دارند

رییس جمهوری با تاکید بر اینکه تهران – کابل برای گسترش همه جانبه روابط اراده جدی دارند، تصریح کرد: دو طرف همچنین برای همفکری و همکاری در زمینه مقابله با خطر افراط و تروریسم در کل منطقه و رفع ریشه‌ای این خطرهمگانی مصمم هستند.

1429443234355_borna ghasemi-19

حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی در نشست مشترک هیأت‌های عالی‌رتبه ایران و افغانستان گفت: ترانزیت و تجارت بین دو کشور، از برنامه‌های اصلی برای گسترش روابط تهران – کابل است.

روحانی ضمن خوش‌آمدگویی به اشرف غنی احمدزی رییس‌ جمهوری اسلامی افغانستان و هیأت همراه، گفت: امیدوارم این سفر و نتایج آن، روابط دو کشور را در همه عرصه های مورد علاقه، بیش از پیش گسترش دهد.

رییس جمهوری با تبریک فعالیت دولت وحدت ملی در افغانستان در جهت تامین آرامش و حضور همه گروه‌ها و اقوام این کشور، ‌افزود: بسیار خوشحالیم که در افغانستان شاهد اتحاد و برادری هستیم و این انسجام ملی برای توسعه و رفاه مردم ضروری است. اعتماد متقابل مردم و دولت بالاترین سرمایه ملی است و نتیجه آن نیز ثبات، امنیت و در نهایت توسعه است که هم به نفع ملت افغانستان و هم به نفع ملت‌های منطقه است.

روحانی اظهارداشت: هر چه افغانستان امن تر شود و بیشتر توسعه یابد، تبادلات اقتصادی و در نتیجه تعاملات اجتماعی و فرهنگی ایران و افغانستان نیز بیشتر خواهد شد و این به نفع دو کشور است.

رییس جمهوری با اشاره به قرن‌ها هم‌زیستی مسالمت‌آمیز دو ملت تصریح کرد: مایه افتخار است که به عنوان دو دولت بتوانیم وحدت، اتحاد و نزدیکی دو ملت ایران و افغانستان را تعمیق و تقویت نماییم و زمینه را برای روابط گسترده‌تر و رفاه بیشتر مردم دو کشور فراهم کنیم.

روحانی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران از بدو پیروزی انقلاب اسلامی همواره در کنار ملت افغانستان بوده و از آنان حمایت کرده است، گفت: امروز هم ایران در کنار ملت افغانستان ایستاده و از برادران خود حمایت می‌کند.

رییس جمهوری در ادامه به حضور گسترده مهاجران افغانستانی در کشورمان طی دهه های گذشته اشاره و خاطر نشان کرد: مانعی برای حضور قانونمند، فعالیت اقتصادی و حتی بهره‌مندی مهاجران افغانستانی حاضر در ایران از امکانات علمی و آموزشی وجود ندارد، اما دو دولت به طور جدی خواهان روشن‌ شدن تعداد و وضعیت دقیق تمام مهاجران افغان در ایران، ثبت نام در فرایندهای قانونی و در نهایت بازگشت آبرومندانه به کشورشان هستند.

روحانی در ادامه سخنان خود با اشاره به نگرانی‌های مشترک دو کشور درباره مسایل امنیتی و فعالیت‌های تروریستی در منطقه، اظهار داشت: امروز منطقه با مشکلات زیادی در این زمینه مواجه است و ما عمیقاً از کشته شدن افراد بی‌گناه توسط تروریست‌ها ناراحت و نگران هستیم. لذا هر دو طرف آمادگی خود را برای همفکری و همکاری در زمینه مقابله با خطر افراط و تروریسم در کل منطقه و رفع ریشه‌ای این خطرهمگانی اعلام می‌کنیم.

روحانی در ادامه به موضوع تولید و تجارت مواد مخدر به عنوان خطری برای هر دو ملت اشاره و تصریح کرد: باید با همفکری و هماهنگی با یکدیگر مزارع افغانستان را با کشت جایگزین به بستری برای گسترش خیر و برکت برای مردم این کشور و منطقه تبدیل کنیم و در این زمینه جمهوری اسلامی ایران آماده هرگونه کمک به افغانستان در زمینه تغییر الگوی کشت می‌باشد. البته باید در زمینه مقابله با قاچاقچیان مواد مخدر نیز همکاری‌های دوجانبه را گسترش دهیم.

رییس جمهوری در بخش دیگری از سخنان خود به گفتگوهایش با رییس‌ جمهوری افغانستان درباره مسایل دوجانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی اشاره کرد و گفت: دو کشور خواهان برقراری صلح و ثبات در کل منطقه هستند و معتقدیم که در کشورهای منطقه و از جمله یمن نمی‌توان از طریق نظامی مشکلات را حل و فصل کرد. استفاده از هواپیما و بمباران به نتیجه نخواهد رسید، بلکه باید در هر کشوری خود مردم و گروه‌های سیاسی در قالب گفتگوهای ملی مشکلاتشان را مرتفع کنند و دولت‌های دیگر و همسایگان باید فقط زمینه را برای برقراری این گفتگوها تسهیل کنند.

روحانی با تأکید بر ضرورت پایان حملات و درگیری ها در یمن، اظهار داشت: باید کمک‌ کنیم تا همه گروه‌های یمنی دور یک میز به مذاکره پرداخته و در دولت آینده این کشور، همه سهیم باشند تا امنیت، ثبات و آرامش به این کشور باز گردد.

رییس جمهوری با اشاره به مذاکرات دو کشور درباره حق‌آبه رودخانه های مرزی، اظهار داشت: دو کشور باید چارچوبی برای این موضوع طراحی کنیم تا حق، عدل و انصاف برقرار شده و حقوق دو ملت تأمین و به این ترتیب، پایه های دوستی و برادری دو ملت، تحکیم و تقویت شود.

اشرف غنی احمد زی رییس‌ جمهوری اسلامی افغانستان نیز در نشست مشترک هیأت‌های عالی‌رتبه دو کشور با تشکر از استقبال و پذیرایی گرم دولت و ملت ایران، از اظهارات و نظرات صمیمانه دکتر روحانی تشکر کرد.

رییس‌ جمهوری افغانستان تأکید کرد: دولت افغانستان مصمم است تا در چارچوب مناسبات دوجانبه ضمن حل برخی مشکلات، از همه فرصت‌های موجود برای گسترش صلح، همکاری، رفاه و ثبات برای مردم ایران و افغانستان استفاده کند.

وی در ادامه مسأله مهاجرین را برای دولت افغانستان مسأله حیاتی توصیف کرد و گفت: لازم می‌دانم از کمک و توجه شما به برادران افغان خود و همراهی و کمکی که در طول همه سال‌های گذشته نسبت به مسایل افغانستان و مردم این کشور داشته‌اید تشکر کنم. ما یک طرح کلی برای پناهجویان افغانستانی داریم و خواهان ثبت ورود و حضور تک تک مهاجرین افغان به ایران هستیم تا هم آمار و ارقام دقیقی از حضور و وضعیت آنان در ایران داشته باشیم و هم بتوانیم با بسترسازی لازم، زمینه بازگشت آنان به افغانستان را پیگیری کنیم.

رییس‌ جمهوری افغانستان در ادامه امنیت منطقه ای را دغدغه مشترک دو کشور ذکر کرد و افزود: متأسفانه افغانستان مورد توجه تروریسم بین‌الملل است و ما خواهان همکاری و همفکری برای مقابله جدی با همه گروه‌های تروریستی هستیم.

اشرف غنی اظهار داشت: افغانستان طرحی اساسی برای مقابله با تهدیدات منطقه از ناحیه تروریسم دارد و اعتقاد جدی دارد که رفع خطر تروریسم از منطقه بدون ایجاد یک چارچوب همکاری منطقه‌ای ممکن نیست.

وی در ادامه معضل مواد مخدر را از دیگر زمینه‌های همکاری ایران و افغانستان برشمرد و تصریح کرد: مقابله با تجارت مواد مخدر باید در دو حوزه اقتصادی و امنیتی صورت بگیرد که در گام اول نباید از مقابله با قاچاقچیان مواد مخدر در حوزه امنیتی غافل شویم.

رییس‌ جمهوری افغانستان خواهان گسترش روابط دو کشور در عرصه تجارت، زراعت و مبادله برق شد و گفت:‌ افغانستان برای اتصال خطوط راه‌آهن از ایران به افغانستان و از آنجا به تاجیکستان و چین عزم جدی دارد.

اشرف غنی احمد زی با بیان اینکه ایران و افغانستان مرزهای آرامی دارند، خواهان تقویت بیش از پیش همکاریهای دو همسایه شد و گفت: افغانستان علاقمند است به مرکز همکاری‌های بین‌المللی تبدیل شود اما در عین حال هرگز اجازه نخواهد داد تا از خاک این کشور علیه هیچ یک از همسایگانش استفاده شود.

وی همچنین خواهان حل و فصل موضوع حق‌آبه رودخانه‌های مرزی در چارچوب یک رژیم منطقه‌ای با رعایت ملاحظات زیست محیطی شد.

رییس‌ جمهوری افغانستان با دعوت از دکتر روحانی برای سفر به این کشور تأکید کرد که مقامات دو کشور باید با شفافیت کامل مشکلات و فرصت‌های دو جانبه را طبقه‌بندی کرده و بعد برای رسیدگی به آنها یک برنامه زمانی تدوین کرده و اراده جدی دو طرف برای گسترش روابط را بر ظرفیت‌ها تطبیق دهند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا