اکسپو محل دیده شدن است

mohsen-jafari-poster-expo-milan-93

سرویس خبری روزنامه ارک- برنده جایزه بزرگ پوستر زمین سبز از اثر برگزیده خود و اهمیت شرکت در رویدادهای هنری مهم دنیا مانند اکسپوی 2015 میلان سخن گفت.

محسن جعفری که پوسترش در جایزه پوستر زمین سبز برگزیده شد، در گفت‌وگو با ایسنا، ‌اظهار کرد: یک فراخوان هنری و شکل برگزاری آن اهمیت زیادی دارد‌. کسی که بخواهد در یک فراخوان به‌صورت حرفه‌ای شرکت کند، اسپانسرها، داورها و سطح برگزاری‌اش را بررسی می‌کند‌. شاید در چند سال گذشته، جایزه پوستر زمین سبز از نظر اعتباری یکی از معتبرترین فراخوان‌هایی بود که در زمینه گرافیک برگزار شده است.

او درباره اهمیت حضور در رویدادهای مهم هنری جهان از جمله اکسپو گفت: اکسپو اتفاق مهمی است که هر پنج سال یک‌بار برگزار می‌شود و محل خوبی برای دیده شدن در عرصه بین‌المللی است، چون اکسپو گردهمایی بزرگ تمدن‌ها است و مطابق با وعده‌ای که داده شده، آثار برگزیده‌ی این جایزه، در میلان ایتالیا و در اکسپو 2015 به نمایش گذاشته می‌شود.

این هنرمند در بخش دیگری از سخنانش درباره جایزه پوستر زمین سبز و ارتباط آن با اکسپوی 2015 میلان گفت: اکسپو آوردگاهی است که کشورها برای نشان دادن فرهنگ و آداب و رسوم‌شان در آن حاضر می‌شوند. هدف اصلی جایزه پوستر زمین سبز در راستای اهداف اکسپو و به‌صورت موازی با آن، به بحث نگهداری از زمین و هماهنگی آن با فرهنگ ایران و تغذیه جهانی بوده است.

این گرافیست در بخش دیگری از سخنانش درباره‌ی وضعیت فراخوان‌های منتشرشده در چند سال اخیر، اظهار کرد: انتقادی که در چند سال گذشته به فراخوان‌های مختلف وارد است‌، این بوده که این فراخوان‌ها پشتوانه‌ای قوی نداشته‌اند و در بحث هنری نیازهای مختلف هنرمند را برآورده نکرده‌اند که یکی از دلایل آن، برگزاری متعدد این‌گونه فراخوان‌ها است. جایزه پوستر زمین سبز از جمله معدود فراخوان‌های چند سال گذشته بود که از اعتبار و سطح بالایی برخوردار بود.

جعفری همچنین گفت: همه‌چیز در برگزاری یک جشنواره خوب، مثل زنجیر به هم متصل است. وقتی یک جشنواره در سطح بالا و با هیئت داوران معتبر برگزار شود، ‌قاعدتا حرفه‌ای‌ها به میدان می‌آیند. دیده شدن، بحث مالی ‌و حمایت، موضوعات مهمی هستند که در زیرمجموعه اهمیت دادن به هنرمندان یک کشور قرار می‌گیرند. برخی هنرمندان ما که پتانسیل بالایی دارند به‌خاطر همین بی‌اهمیتی‌ها و کم‌توجهی‌ها حضور کم‌رنگی در فراخوان‌ها دارند که این امر باعث پایین آمدن سطح مسابقات و به تبع آن، سطح گرافیک کشور می‌شود. همچنین دولت علاوه بر حمایت از هنرمندان، به حمایت هرچه بیشتر از انجمن‌ها و NGOها نیز باید بپردازد.

به گزارش ایسنا، جایزه پوستر زمین سبز با موضوع چشم‌اندازهای اکسپوی میلان ٢٠١۵ و با مشارکت وزارت صنعت، معدن و تجارت، شرکت سهامی نمایشگاه‌های بین‌المللی جمهوری اسلامی ایران، وزرات فرهنگ و ارشاد اسلامی و موسسه توسعه هنرهای معاصر برگزار شد. آثار ارائه‌شده به این جایزه در موزه هنرهای معاصر تهران در معرض نمایش گذاشته شده‌اند.

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا