شمخانی: ناوهای ایرانی از یمن عقب‌نشینی نکردند

خبرگزاری ارک – دبیر شورای عالی امنیت ملی اظهار کرد: امروز دیگر از بحث انتشار فکت شیت ایرانی عبور کرده ایم و موضوع رفع ابهامات فراوانی است که در خصوص تحریم‌ها و چگونگی برداشته شدن آن‌ها به ویژه تحریم‌های کنگره که وزن اصلی را دارند باید مورد بحث قرار گیرد.

امیر دریابان شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی در جمع خبرنگاران در پاسخ به ایسنا درباره صحت این موضوع که برخی نمایندگان اعلام کرده‌اند که مقام معظم رهبری دستور انتشار فکت شیت ایرانی را داده‌اند اما دولت آن را منتشر نکرده است اظهار کرد: دستور مطالبه و توصیه مسائلی متفاوت هستند و به نظر می آید در منتشر نشدن فکت شیت زمان بی تاثیر نبوده است و از زمان این توصیه تا تاخیر در انتشار آن زمانی طی شده است که به نظر می آید این امر دیگر مفید فایده نیست.

شمخانی تاکید کرد: البته ایران پیش از آمریکایی ها فکت شیت خود را منتشر کرد و رسانه های کشور نیز به آن پرداختند ولی خیلی مورد توجه قرار نگرفت و فکر می کنم امروز دیگر از فکت شیت عبور کرده ایم و بحث مهم رفع ابهاماتی است در خصوص تحریم ها و چگونگی برداشته شدن آن‌ها به ویژه تحریم های شورای امنیت و کنگره آمریکا که وزن اصلی را دارند.

وی ادامه داد: همچنین متوازن سازی اقدامات دو طرف یکی دیگر از موضوعات مهمی است که در مذاکرات باید به آن پرداخته شود.

وی همچنین در پاسخ به سوال خبرنگار دیگری مبنی بر اینکه هواپیماهای سعودی برگه‌هایی را که بر روی آن‌ها مطالبی علیه ایران نوشته شده مبنی بر این که حملات عربستان به یمن برای جلوگیری از نفوذ ایرانیان است نه مردم یمن و آن‌ها را در مناطقی از این کشور به زمین می ریزند گفت: این یک تاکتیک شناخته شده است .

دولت های غربی در دهه های گذشته برای ترساندن ملت‌های‌شان و هر جا که تحرک آزادی خواهی صورت می‌گرفت جنگ سردی شکل می دادند اما امروز این حربه به شکل سهل انگارانه ای به کار گرفته شده است. شمخانی در واکنش به استقبال آمریکا از بازگشتن ناوهای ایرانی از نزدیکی آب‌های یمن گفت:‌ آن‌ها از بمباران ظالمانه عربستان علیه مردم بی دفاع یمن استقبال می‌کنند . آمریکایی‌ها در واکنش به هیچ یک از قوانین بین‌المللی در رابطه با تجاوز آشکار یک دولت سرکش علیه مردم بی دفاع عکس العمل مثبتی غیر از دفاع از ظالم نکرده‌اند.

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا