وضعیت پسماندها در بیله سوار مغان ساماندهی می شود

آرام حلیم روز شنبه در جلسه کمیته مدیریت پسماند با بیان اهمیت توجه به مقوله پسماندها افزود: مدیریت در تولید ، جمع آوری و بازگشت پسماند به چرخه طبیعت سه اصل مهم در فرایند پسماند است.
وی توجه به مدیریت صحیح پسماند و استفاده از روش های علمی و نوین در این زمینه را یکی از امور زیربنایی برای توسعه هر منطقه دانست و گفت: تشکیل کارگروه مدیریت پسماند شهرستان خود بیانگر اهمیت این موضوع است و باید برای رسیدن به اهداف این کارگروه تمام مصوبات آن با جدیت تمام مورد توجه و پیگیری و اجرا قرار بگیرد.
وی در ادامه با اشاره به وظایف شهرداری در زمینه جمع آوری و ساماندهی نخاله های ساختمانی و زباله ها اظهار کرد: شهرداری ها باید نسبت به تعیین یک محل مناسب برای ساماندهی و انتقال زباله های شهری و نخاله های ساختمانی با تایید محیط زیست اقدام کنند.
حلیم افزود: تدابیری اتخاد شده و از طریق محیط زیست و جهاد کشاورزی اطلاع رسانی می شود تا کشاورزان پس از استفاده از کودهای شیمیایی و سموم آنها پسماند این مواد را در محل های مناسب و تعیین شده دفن یا امحا کنند.
او گفت: جمع آوری پسماند روستایی بویژه در مسیر جاده های بین روستایی باید در اولویت برنامه های بخشداران و دهیاران قرار گیرد و دهیاران نسبت به جمع آوری پسماند روستایی اقدام نمایند.
وی با اشاره به اینکه با کشتارگاههایی که اصول بهداشتی را رعایت نمی کنند باید برخورد شود افزود: تامین گوشت سالم و بهداشتی به عوامل مختلفی وابسته است که وجود کشتارگاه‌ های بهداشتی و مناسب یکی از مراحل تحقق سلامت گوشت مصرفی جامعه می باشد.
فرماندار بیله سوار در ادامه با اشاره به اینکه مجوز راه اندازی کارخانه آسفالت در این شهرستان فراهم است گفت: استعلام از محیط زیست و منابع طبیعی تایید شده و این کارخانه در سه راه خروسلو راه اندازی می شود.
حلیم در ادامه افزود: طرح مطالعه مدیریت پسماند شهر جعفرآباد بصورت کارشناسی مطالعه شده و حدود 60 درصد پسماند این بخش را زباله های خانگی تشکیل می دهد و 6 مکان برای تعیین محل دفع زباله ها در این طرح پیشنهاد شده که از طریق کارگروه مدیریت پسماند شهرستان مورد بررسی کارشناسی و موقعیت سنجی نهایی قرار خواهد گرفت.
وی آموزش و ارتقای آگاهی شهروندان و همچنین ترویج فرهنگ تفکیک زباله به طور مشخص را از عوامل مهم مدیریت پسماند در شهرستان دانست و گفت: 72 درصد پسماند خانگی پسماندهای غذایی هستند و هشت درصد نیز پسماندهای پلاستیکی که در صورت مدیریت صحیح و استفاده از تکنولوژی می توان به بازیافت و یک منبع درآمد تبدیل کرد.
به گزارش‌‌‌‌‌پایگاه خبری ارک به نقل از ایرنا از روابط عمومی فرمانداری بیله سوار ، رحیمی رییس اداره حفاظت محیط زیست بیله‌ سوار نیز گفت: برای نخستین بار در استان اردبیل کمیته تخصصی مدیریت پسماند کشاورزی و پسماند پزشکی به صورت مجزا و زیر نظر کارگروه مدیریت پسماند این شهرستان تشکیل شده و برنامه ریزی های جامعی برای نظارت بر پسماندهای کشاورزی و پزشکی صورت می گیرد.
وی بر لزوم تلاش جهاد کشاورزی در حوزه فرهنگ‌ سازی بین کشاورزان تاکید کرد و افزود: دومین دوره آموزشی مشترک نمایندگی حفاظت محیط زیست و مدیریت جهاد کشاورزی برای کاهش اثرات زیست محیطی پسماند کشاورزی در این شهرستان برگزار شد و کارشناسان ادارات حفاظت محیط زیست و جهاد کشاورزی در زمینه لزوم کاهش مصرف سموم و کودهای شیمیایی و جایگزینی آن با روش های متناسب با معیارهای زیست محیطی از جمله کنترل بیولوژیک و کودهای آلی مطالبی را ارائه کردند.
او اظهار کرد: عمده مناطقی که شاهد پسماند کشاورزی در آن هستیم کانال‌های آب ، جالیزها و استفاده از نایلون در کشت محصولات این اراضی است که برغم تذکرات فراوان مبنی بر جمع آوری این نایلون ‌ها همچنان در طبیعت رها می‌شود.
رحیمی از آمادگی گروه های نظارتی این اداره در کل شهرستان خبر داد و گفت: در صورت بروز مشکل در این حوزه گروه های محیط زیست به صورت قانونی ورود می ‌کنند اما اولویت ما فرهنگ‌ سازی حفاظت از آب و محیط اطراف بین مردم است.
بیله سوار مغان در شمال اردبیل و در نوار مرزی جمهوری آذربایجان قرار دارد.
خبرنگار: گیتی طالبی ** انتشار دهنده:عارف شیرزاد
6018/ 1257

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا