احداث یادمان شهدا در حریم تاریخی نیازمند هماهنگی با میراث فرهنگی است

به گزارش‌‌‌‌‌پایگاه خبری ارک به نقل از روز شنبه گروه فرهنگی ایرنا از معاونت میراث فرهنگی؛ پیکر پاک دو شهید گمنام که چندی پیش از طرف مسولان شهر پاسارگاد پیشنهاد دفن آنها در حریم تاریخی پاسارگاد داده شده بود، سرانجام پنجشنبه 12 اسفندماه، پس از رایزنی مسئولان میراث فرهنگی کشور، در ابتدای ورودی روستای مادرسلیمان و در حریم درجه دو پاسارگاد به ‌خاک سپرده شد.
محمد حسن طالبیان در این رابطه اظهار کرد: با توجه به اهمیت و رعایت حریم منظری مجموعه های تاریخی و جهانی و همچنین حفظ قداست مکان تدفین شهدا، لازم است که ساخت هرگونه یادمانی برای مکان تدفین شهدا با هماهنگی سازمان میراث فرهنگی کشور و براساس ضوابط و معیارهای قانونی صورت گیرد.
وی تاکید کرد: شهدا میراث‌ فرهنگی این انقلاب هستند به همین دلیل بسیار اهمیت دارد که محل تدفین آنها و المان های ویژه آنان مورد تایید میراث فرهنگی باشد.
معاون میراث فرهنگی کشور افزود: درحال حاضر سازمان میراث فرهنگی آماده همکاری برای طراحی یادمان مذکور دارد تا بدین ترتیب هم شان مکان تدفین شهدا حفظ شود و هم طراحی یادمان بر اساس ضوابط منظری و رعایت مقررات میراث فرهنگی باشد.
معاون میراث فرهنگی کشور معتقد است، شهدا میراث انقلاب هستند و لازم است که حریم مقدس آنها حفظ شود بنابراین هر گونه اقدامی باید با حساسیت و رعایت مناسبات و شان آنان صورت گیرد.
طالبیان، با تاکید بر اینکه سازمان میراث فرهنگی کنترل و نظارت جدی روی آثار موجود در فهرست میراث ناملموس دارد ادامه داد: از آنجایی که مکان برخی از شهدا در فهرست آثار میراث ناملوس کشور به ثبت رسیده است، اگر تدفین دیگر شهدا به درستی مکان یابی شود، آنها نیز در فهرست میراث ملی و معنوی قرار می گیرند.
وی افزود: در سایت ها و مجموعه های تاریخی لازم است که پیش از تدفین شهدا با سازمان میراث فرهنگی هماهنگی های لازم صورت بگیرد و در این زمینه نیز سازمان میراث فرهنگی همکاری های لازم را با ستاد نیروهای مسلح انجام می دهد.
مجموعه میراث جهانی پاسارگاد مجموعه‌ای از سازه‌های باستانی بر جای‌ مانده از دوران هخامنشی است که در شهرستان پاسارگاد در استان فارس جای گرفته‌ است.
این مجموعه دربرگیرنده ساختمان‌هایی چون آرامگاه کوروش بزرگ، مسجد پاسارگاد، باغ پادشاهی پاسارگاد، کاخ دروازه، پل، کاخ بارعام، کاخ اختصاصی، دو کوشک، آب‌نماهای باغ شاهی، آرامگاه کمبوجیه، ساختارهای دفاعی تل تخت، کاروانسرای مظفری، محوطهٔ مقدس و تنگه بلاغی است.
این مجموعه، پنجمین مجموعه ثبت‌شده در فهرست آثار میراث جهانی در ایران است که در نشست یونسکو که در تیرماه سال ۱۳۸۳ در چین برگزار شد به دلیل دارا بودن شاخص‌های فراوان با صد در صد آرا در فهرست میراث جهانی به ثبت رسید.
فراهنگ**3079**1027**دریافت کننده: علی اسدی** انتشار: جواد دهقانی

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا