موردی از آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در کردستان مشاهده نشده است

‌‌‌‌‌پایگاه خبری ارک :

مجتبی ورمقانی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این بیماری در برخی استان های همجوار کردستان نیز شیوع پیدا کرده و اما تاکنون مورد مثبتی از این بیماری در کردستان مشاهده نشده است.
وی اضافه کرد: دامپزشکی کردستان به صورت شبانه روزی در مرغداری ها و کشتارگاه های صنعتی طیور نمونه برداری کرده و آز امادگی لازم برای مقابله با این بیماری در سطح استان برخوردار است.
ورمقانی گفت: دامپزشکی کردستان با برگزاری دوره های آموزشی و صدور اطلاعیه ، واحدهای مرغداری و اهالی روستاها را نسبت به خطرات و راه های مقابله با این بیماری آگاه کرده است.
وی اظهار کرد: این بیماری از طریق پرندگان مهاجر و مراکز عرضه مرغ زنده می تواند منتقل شود و شهروندان از تماس با لاشه پرندگان و تهیه مرغ زنده خودداری کنند.
رئیس دامپزشکی کردستان به شهروندان اطمینان داد تخم مرغ و گوشت مرغی که تحت نظارت دامپزشکی وارد چرخه مصرف می شوند، فاقد هر گونه بیماری بوده و کاملا' کنترل شده هستند.
وی اضافه کرد: شهروندان می توانند در صورت مشاهده هر گونه علایم بیماری در پرندگان و طیور به شبکه دامپزشکی، خانه های بهداشت روستایی و یا سامانه گویای 1512 اطلاع رسانی کنند تا اقدامات اولیه برای شناسایی و مهار کانون بیماری انجام شود.
بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان (HPAI) بین پرندگان و انسان مشترک است و در مواردی به سایر پستانداران نیز از طریق تماس مستقیم و غیر مستقیم با پرنده آلوده منتقل می شود، این ویروس علاوه بر پرندگان می تواند انسان، خوک، پستانداران دریایی، سنجاب و حتی گربه سانان مانند پلنگ و ببر را نیز آلوده می کند، این بیماری به علت شدت تلفات بالا به طاعون پرندگان نیز مشهور است.
از اوایل دهه 60 میلادی تاکنون واگیری های متعددی از این بیماری در بین طیور اهلی بسیاری از کشورها گزارش شده ولی بیشترین تنوع ویروس های آنفلوانزای پرندگان دربین پرندگان وحشی به خصوص پرندگان آبزی راسته اردک سانان مانند اردک ، غاز وقو و پرندگان کرانه زی مشاهده شده است.
در این بین بیشترین میزان جدا سازی ویروسH5N1 از اردک ملارد انجام شده که وقوع آن قبل از مهاجرت بیشتر از حین و بعد از مهاجرت است.
در ایران نیز بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان تحت تاثیر تیپ H5N1 برای اولین بار در بهمن ماه سال 1384 در قوهای وحشی تالاب بندر انزلی گزارش شد.
پرندگان وحشی و خصوصا پرندگان آبزی در مواقع شیوع بیماری HPAI تحت تیپH5N1 معمولا بدون علایم بالینی و با مرگ سریع و یا با علایم بالینی شامل علایم عصبی، لرزش سر و گردن، عدم تعادل در حرکت، پیچش گردن، حرکات و موقعیت های غیر طبیعی سر و بدن و مرگ در مدت زمان کوتاه همراه است.
در پرندگان اهلی افسردگی شدید، بی اشتهایی، کاهش تخم گذاری، اسهال سبز روشن تا سفید، علایم تنفسی و التهاب بافت ملتحمه، ژولیدگی پرها، تشنگی زیاد، خیز زیر پوستی در نواحی گردن، سر، صورت، تاج و ریش، سیانوزه (کبودی) شدن تاج و ریش، خونریزی های پتشی (کوچک) روی سطوح سروزی بدن و مرگ و میر ناگهانی تا 100 درصد گله را به همراه دارد.
هم اکنون 718 واحد صنعتی مرغداری در استان کردستان با ظرفیت 14 میلیون و 300 هزار قطعه در دوره و 57 میلیون قطعه در سال وجود دارد.
3020/ 1904
**خبرنگار: عبدالله رحمانی/**انتشاردهنده: مسعود احمدی

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا