وایبر در ایران به سمت کندتر شدن پیش می‌رود!

مدتی است که کاربران وایبر از کندی و اختلالات این شبکه پیام‌رسان شکایت می‌کنند. این وضعیت نسبت به ماه‌های قبل بدتر شده است.

طبق آمارهای رسمی، حداقل 20 میلیون مشترک موبایل کشور از گوشی‌های هوشمند استفاده می‌کنند. بخش قابل توجهی از این افراد نیز کاربر شبکه‌های ارتباطی موبایل محسوب می‌شوند و در ایران در میان نرم افزارهای ارتباطی موبایل وایبر استفاده بیشتری دارد.

طی یک ماه گذشته اختلالات و کندی وایبر تا حدی بود که در موارد متعددی ارسال فایل‌های تصویری از طریق این شبکه به امری دشوار و گاه حتی غیر ممکن تبدیل شد. کاربران نه تنها در ارسال فایل، بلکه در ارسال متن نیز گاهی با سختی مواجه می‌شدند.

دلیل این اختلالات و کندی در روزهای گذشته توجه بسیاری از رسانه‌ها و مدیران حوزه را به خود جلب کرد.

لازم به ذکر است که این اختلالات از اپراتورهای موبایل و یا شرکت‌های ارائه کننده اینترنت نبوده،  بلکه شامل همه کاربران است.

با توجه به اینکه این اختلالات پس از دعوت وزیر ارتباطات به مجلس به شکل قابل توجهی افزایش یافت، برخی تصور کردند که این مساله به دلیل برخی انتقادها از ارائه‌ی اینترنت پهن‌باند موبایل بدون تصویب پیوست فرهنگی رخ داده باشد. اما محمدرضا فرنقی‌زاد، مدیر کل روابط عمومی وزارت ارتباطات، این مساله را تکذیب کرد و گفت: وزارت ارتباطات هیچ‌گونه محدودیتی برای فعالیت نرم‌افزارهای موبایلی کشور در نظر نگرفته است.

این اختلالات همچنان ادامه دارد و باعث شده است که بسیاری از کاربران وایبر به تلگرام  روی آورند.

مدیرعامل شرکت ارتباطات سیار نیز در این باره اظهار کرد که احتمالا این مشکلات به دلیل جابه‌جایی‌های مدیریتی شرکت وایبر باشد.

وحید صدوقی نیز معتقد است: این اختلالات یا به مشکلات زیرساختی در کشور و یا به اختلال در خود شرکت ارائه‌کننده سرویس مربوط می‌شود.

صدوقی در ادامه می گوید: تا آنجایی که من می‌دانم بخشی از این مشکلات پس از جابه‌جایی مدیریت وایبر رخ داده است چرا که پس از سه سال، مدتی پیش مدیریت وایبر عوض شده و تیم مدیریتی قبلی به تلگرام رفتند که اکنون فکر می‌کنم این موضوع در اختلالات اخیر بی‌تاثیر نبوده و شاید مشکل به وجود آمده از طرف خود وایبر بوده است.

البته با توجه به اینکه کاربران این نرم‌افزار در خارج از مرزهای ایران طی روزهای گذشته مشکل خاص و حادی داشته‌اند اطلاعی در دست نیست اما به نظر می‌رسد اختلالات و کندی‌ وایبر بیشتر به ایران مربوط می‌شود که البته همان‌طور که اشاره شد تاکنون هیچ توضیحی درباره‌ی علت این مساله ارائه نشده است.

چندی پیش معاون وزیر ارتباطات از لزوم قانون‌گذاری در خصوص شبکه‌های اجتماعی موبایل خبر داده و یادآور شده بود که سازمان تنظیم مقررات ارتباطات در نظر دارد در نیمه‌ی دوم امسال در این حوزه قوانینی مصوب کند تا به واسطه‌ی فعالیت این شبکه‌ها درآمد‌ها و طرح‌های تجاری اپراتورهای موبایل در معرض خطر قرار نگرفته و با ضرر و زیان همراه نشود.

محمود واعظی، وزیر ارتباطات، نیز عنوان می کند: به طور مشخص ما در وزارت ارتباطات فعلا برنامه‌ای برای محدودیت فعالیت شبکه‌های اجتماعی موبایلی نداریم و قطعاً زمانی این موضوع را اعلام خواهیم کرد که جایگزین‌های مناسبی برای این شبکه‌ها در داخل کشور ایجاد شده باشد. به همین منظور اکنون هیچ تصمیمی برای محدود کردن شبکه‌های اجتماعی نداریم.

با وجود این تفاسیر باز هم سوالاتی از قبیل اینکه سرچشمه کندی‌های وایبر از کجاست، در ذهن کاربران وجود دارد. به هر حال باید منظر بمانیم تا ببینیم آیا مسوولان امر این‌بار تصمیم جدیدی برای فعالیت این شبکه‌ها خواهد گرفت.

دکمه بازگشت به بالا