کتاب تازه‌ی محمود دولت‌آبادی در نمایشگاه

محمود دولت‌آبادی گزیده‌ای از شاهکارهای نثر کلاسیک فارسی را در قالب یک کتاب منتشر می‌کند. این کتاب در نمایشگاه کتاب عرضه خواهد شد.

نام این کتاب «تا سرِ زُلفِ عروسانِ سخن» بوده و حاصل سال‌ها تدقیق و بازخوانی نویسنده‌ی «کلیدر» و «روزگار سپری‌شده‌ی مردم سالخورده» است در ادبیات کلاسیک ایران. دولت‌آبادی در مقدمه‌ای این انتخاب را «به‌گزینِ نثرِ فارسی» نامیده و درباره‌ی انتخاب‌های خود توضیح داده‌ است.

«تا سرِ زُلفِ عروسانِ سخن» که اولین گزیده‌ی دولت‌آبادی از متون کلاسیک ایران به شمار می‌رود، را نشر چشمه در روزهای نمایشگاه کتاب عرضه خواهد کرد.

این کتاب سیصدصفحه‌یی شامل قطعه‌هایی از متون نثر کلاسیک فارسی عمدتا بین قرن چهارم هجری شمسی تا دوازدهم است. دولت‌آبادی در این کتاب تکه‌هایی از آثاری مانند «تاریخِ بلعمی»، «تاریخِ طبری»، «نوروزنامه»، «تاریخِ بیهقی»، «سیاست‌نامه»، «گلستان سعدی»، «هزارویک‌شب» و… را کنار هم آورده است؛ متونی که در سال‌های نویسندگی‌اش بیش از همه با آن‌ها حشرونشر داشته‌ است.

دولت‌آبادی در سال‌های اخیر برخی تجربه‌هایش در حوزه‌ی ادبیات کلاسیک را در اختیار مخاطبان گذاشته که آخرین‌شان داستان «حسنک وزیر» با تحشیه و صدای او بوده که مدتی‌ است منتشر شده‌ است.

نشر چشمه در روزهای برپایی بیست‌وهشتمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران برخی از آثارِ تجدیدچاپ‌شده‌ی این نویسنده را هم عرضه خواهد کرد.

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا