بوته کاری 940 هکتاری عامل جلوگیری از بروز ریزگردهای نمکی دریاچه ارومیه

به گزارش‌‌‌‌‌پایگاه خبری ارک به نقل از ایرنا رحمان وهاب زاده روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگاران که به مناسبت هفته منابع طبیعی برگزار شد، افزود: عملیات مقابله با کانون های تولید گرد و غبار حاصل از خشکی دریاچه ارومیه از سال 92 در آذربایجان غربی کلید خورده است که عملیات بیومکانیکی، بیولوژیکی، ترسیب کربن، مقابله با بیابان زایی و احداث ایستگاه کمّی سازی میزان فرسایش بادی و تولید گرد و غبار از جمله طرح های اجرایی بوده است.
وی اظهار کرد: در این راستا کانون های بحرانی جلوگیری از تولید ریزگرد در سه شهرستان ارومیه، میاندوآب و سلماس شناسایی و عملیات احیا، بوته کاری، قرق ، پیتیک، فارو، ایجاد هلالی های آبگیر و نهالکاری در این کانون ها به اجرا درآمده است.
وی اضافه کرد: از جمله عملیات های انجام شده بوته کاری در 940 هکتار از زیرحوضه دریاچه ارومیه، نهال کاری در 127 هکتار در مناطق حاشیه ای این دریاچه، اجرای عملیات قرق در سه هزار و 410 هکتار از حوزه دریاچه ارومیه، توزیع 284 تن جو علوفه ای در مراتع تحت قرق به شمار می رود.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری آذربایجان غربی با قدردانی از نگاه ویژه دولت تدبیر و امید به ویژه دکتر روحانی به موضوع حیاتی احیای دریاچه ارومیه گفت: این دولت وعده خود به مردم را در خصوص احیای دریاچه ارومیه عملی و با تثبیت وضعیت دریاچه از خشکی مطلق آن جلوگیری کرد.
وهاب زاده افزود: در صورت خشکی دریاچه، ریزگردهای نمکی ایجاد شده تهدید جدی برای آذربایجان غربی و استان های همجوار بود و باید مردم این مناطق کوچ اجباری می کردند.
وی با اشاره به اجرای برنامه های ویژه هفته منابع طبیعی از روز گذشته تا اواسط هفته آینده اضافه کرد: رونمایی از تمبر یادبود منابع طبیعی برای نخستین بار در کشور، افتتاح پایگاه اطفای حریق منابع طبیعی در ارومیه به عنوان بزرگترین پایگاه کشوری، غرس 250 هزار اصله نهال از جمله مهمترین برنامه های این هفته به شمار می رود.
به گزارش ایرنا، آذربایجان غربی 2 میلیون و 700 هزار هکتار عرصه ملی دارد که 101 هزار هکتار آن را جنگل ها تشکیل می دهد.
جنگل های دست کاشت نیز از جمله عرصه هایی هستند که با مدیریت اداره کل منابع طبیعی آذربایجان غربی ایجاد می شوند.
در این جنگل های دست کاشت، نهال های درختان مثمر و غیرمثمر کاشته می شود تا در سالهای آینده جنگلهایی در حاشیه شهرها به ویژه ارومیه ایجاد شود.
حدود 650 هکتار جنگل دست کاشت در آذربایجان غربی وجود دارد.
هفته منابع طبیعی از 15 اسفند آغاز شده و تا 21 اسفند ادامه دارد.
دریاچه ارومیه به عنوان دومین دریاچه شور جهان و بزرگترین دریاچه داخلی ایران، از سال 74 دچار پدیده خشکی شد که تداوم 19 ساله این روند، میزان آب آن را به کمترین میزان و حدود نیم میلیارد متر مکعب رساند.
این امر موجب شد که بخش وسیعی از دریاچه ارومیه خشک شده و نمک های قرار گرفته در بستر آن با بادهای تند و کند، به صورت ریزگرد درآمده و حاشیه دریاچه را تهدید کند.
با روی کار آمدن دولت تدبیر و امید، روند مقابله ای با خشکی دریاچه و همچنین تولید ریزگردهای نمکی کلید خورد که این امر روح تازه ای به دریاچه ارومیه دمید و مانع از بروز فاجعه زیست محیطی در این منطقه از کشور شد.
در حال حاضر این دریاچه بیش از دو و نیم میلیارد متر مکعب آب دارد و انتظار می رود تا هفت سال آینده این دریاچه به تراز اکولوژیک برسد.
8137/2093 ** خبرنگار: سیده فاطمه سجادی ** انتشار دهنده: صابر چهرقانی

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا