سومین جشنواره پروژه های دانش آموزی تبیان استان اصفهان

پایگاه خبری ارک خبر-اصفهان:

سومین جشنواره پروژه های دانش آموزی تبیان استان اصفهان به منظور توسعه و ترویج فرهنگ تحقیق، پژوهش و کار گروهی در میان دانش آموزان برگزار می شود. مدیر موسسه تبیان در نشست خبری در جمع اصحاب رسانه بیان کرد: موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان وابسته به سازمان تبلیغات اسلامی در نظر دارد سومین جشنواره پروژه های دانش آموزی را به منظور توسعه و ترویج فرهنگ تحقیق، پژوهش و کار گروهی در میان دانش آموزان برگزار نماید.
موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان وابسته به سازمان تبلیغات اسلامی کشور
وی افزود:  موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان وابسته به سازمان تبلیغات اسلامی کشور و دفتر مرکزی در تهران است. موسسه تبیان سال 1381 با فرمان مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه تبلیغات اسلامی نیاز به ارایه روشها و شیوه های جدید و نوین دارد، ایجاد شد. برای این موسسه شرح وظایف متفاوتی تالیف شد که ماهیت  آن اشاعه و ترویج فرهنگ ایرانی و اسلامی با استفاده از تکنولوژی روز است. محور فعالیت موسسه تبیان،  سایت تبیان  هست که بخشهای متفاوت را در بر می گیرد.
سید علی حکمت منش اذعان کرد: یکی دیگر از فعالیت های سایت تبیان تولید محتوی و محصولات نرم افزاری است که در ذیل آن تولید اپلیکیشن های موبایلی در حوزه ها و موضوعات مختلف ایجاد شده است. یکی از فعالیت های دیگر موسسه تبیان ایجاد یک دیتا سنتر قدرتمند فرهنگی و استاندارد در تهران است که ایجاد این دیتا سنتر استاندارد نیازمند صرف هزینه ها و مقدمات بوده است.
مدیر موسسه تبیان  بیان کرد: در بخش سایت تبیان در عمل محور فعالیت های موسسه بخشهای متفاوتی  است که بخشی  محورها محتوایی بخشی سرویسی اند و درکنار اینها بخشهای اصلی مختلفی داریم که یک بخش مشاوره ، کتاب خوانی دیجیتال، آموزشهای حوزوی، شبکه های مختلف اختصاصی مثل: شبکه کودک و شبکه اختصاصی قرآن بود و از زیر مجموعه های اصلی سایت تبیان بخشی بنام مرکز یادگیری  است که این مرکز یادگیری با هدف تولید محتوای متناسب با محتوای دانش آموزی بوده  و فعالیت های دانش آموزی را در بر می گیرد.
وضعیت آموزشی و شیوه آموزشی مان کلاس محور و کتاب محور است
حکمت منش گفت: همه واقف هستیم وضعیت آموزشی و شیوه آموزشی مان کلاس محور و کتاب محور است در صورتی که در سراسر دنیا آموزشها به صورت پژوهش محور ارایه می شود. آموزشهای مختلف و کاربردی که در طول زندگی یک دانش آموز هم در زندگی و هم در محیط زندگی اش موثر است.
بخش مرکز یادگیری تبیان فعالیت های مختلفی را انجام می دهد از جمله: جشنواره پروژه های دانش آموزی که در این جشنواره هدف این است که دانش آموز در رابطه با یک موضوع کار پژوهشی انجام دهد و این کار پژوهشی می تواند با استفاده از بخش مشاوره اینترنتی تبیان  و با استفاده از دبیرهای راهنما صورت پذیرد.
وی تاکید کرد: موسسه تبیان در نظر دارد که خروجی ها را دانش آموزان در جشنواره در دو روز ارایه دهند و این جشنواره در دو روز  و در سه بخش اصلی خواهد بود.
این بخشها شامل سمینارهای علمی و غرفه های نمایشگاهی و مسابقات دانش آموزی هستند و این سه بخش اصلی در جشنواره تبیان اجرا می شود که هر کدام از اینها زیر مجموعه ها و رشته های متفاوتی را دارند.
مدیر موسسه تبیان عنوان کرد: تا سال 93 این جشنواره یکبار درتهران به صورت کشوری انجام و خروجی پروژه ها در تهران ارایه می شد و در اصفهان تعداد دانش آموزانی که درخواست کننده شرکت در جشنواره بودند هر سال افزایش داشت و همین امر مشکلات زیادی را برای دانش آموزان به خاطر مسافت و هم برای خانواده و مربیان آنها به وجود می آورد.
جشنواره را به عنوان تنها استان کشور به صورت استانی برگزار می کنیم
وی گفت: از سال 93 توانستیم این جشنواره را به عنوان تنها استان کشور به صورت استانی برگزار و امسال سومین جشنواره را در 19 و 20 اسفندماه که در دانشگاه شهید فنی مهاجر برگزار می کنیم.
به گفته حکمت منش؛ برگزیدگان این جشنواره که تعداد محدودی هستند و دوتیپ به تهران دعوت شده اند یک تیپ برگزیده  رتبه های برتراند و  تعدادی رتبه دوم هستند. و یک رتبه  که به آنها دعوت شدگان به جشنواره تهران می گوییم. یکی از برنامه ها  که در این جشنواره انجام می دهیم برگزیده بودن افراد است. این تعداد بستگی به تعداد شرکت کنندگان و تعداد برترین ها دارد و سال گذشته حدود 20 تیم برگزیده و 20 تیم هم دعوت شدند و عملا 40 تیم از اصفهان به جشنواره کشوری راه یافتند. این تعداد امسال به 25 تیم برگزیدگان و 25 تیم دعوت شده خواهد بود و در نهایت 50 تیم از اصفهان به جشنواره کشوری راه می یابند.
سال گذشته حدود 300 نفر در جشنواره شرکت کردند و حدود 150 تیم و امسال 163 تیم شرکت کننده  است و با افزایش 10 درصدی روبه رو هستیم و تعداد 400 نفر را داریم .

وی با اشاره به اهداف این عملکرد گفت: یکی از مشکلات در اصفهان فضای فیزیکی است که هم قابلیت ایجاد بنگاه های نمایشگاهی را داشته باشد و هم قابلیت ایجاد کلاسها برای سمینارها و هم فضا برای برگزاری مسابقات مهیا شود. فضای دانشگاه مهاجر این امکان را دارد که ما بتوانیم تمام برنامه ها را در این دانشگاه برگزار  و روز آخر هم  اختتامیه را اجرا کنیم.

دکمه بازگشت به بالا