دانشمندان به دنبال استفاده از تارهای عنكبوت برای ساخت ماهيچه قلب هستند

خبرگزاری ارک: دانشمندان آلمانی تارهاي عنكبوت مصنوعی توليد كردند كه قصد دارند از اين دستاورد برای ترميم و ساخت بافت ماهيچه‌های قلب، پوست و بافت‌های عصبی استفاده كنند.

به نقل از  شبکه خبری يورونيوز دانشمندان آلمانی با توجه به محکمی تار عنکبوت و استفاده‌اي که اين نوع تار مي‌تواند در زندگي انسان داشته باشد اکنون به فکر ساخت نوع مصنوعي آن افتاده‌اند.

تارعنکبوت يکي از مواد بسيار محکم در جهان است که حاصل 400 ميليون سال تکامل است.

اکنون دانشمندان بايروت آلمان از طريق باکتری‌هايی که در روده انسان و حيوانات وجود دارد توانسته‌اند تارهای عنکبوت مصنوعی بسازند.

 توماس شويبل يکی از پژوهشگران آلمانی می‌گويد: ويژگي‌هاي خاص فيبر عنکبوت به دليل محکمي بسيار بالا و در عين حال انعطاف پذيري آن است. براي پاره کردن يک رشته تار عنکبوت بايد مقدار زيادی انرژی مصرف کرد.

نمونه‌های اوليه تارهای عنکبوتی که به طريق مصنوعی به دست آمده‌اند بسيار براق و سفيد است.

توماس شويبل مي گويد: هنوز مشخص نيست از اين تارها چه استفاده‌ای می‌توانيم برد اما اين را می‌دانيم که از طريق باکتری مواد و محصولات مختلفی از جمله کرم‌های دست و پا و مواد آرايشی و پزشکی به دست می آيد.

دانشمندان اکنون در اين انديشه هستند که از طريق ترکيب همين تارهای عنکبوت مصنوعی با ياخته‌های موش (سلول هاي موش)، ياخته‌هاي زنده‌اي توليد کنند که بتواند ماهيچه‌هاي قلب، پوست و بافت‌هاي عصبي را ترميم و بسازد.

دکمه بازگشت به بالا