یارانه های نقدی به تولید تبدیل شود

علی لاریجانی در جلسه ای با فعالان کارگری در مجلس شورای اسلامی اعلام کرد: بدون شک اینگونه مشکلات خسارات زیادی برای کشور محسوب می شود، چرا که منابع زیادی برای تولید این کارخانجات اختصاص داده شده است اما از ظرفیت آن استفاده نمی شود.

وی بر ضرورت توجه به معیشت کارگران تاکید کرده و گفت: بدون شک این عرصه نیز نیاز به کمک و ترمیم دارد، اما امروزه وضع دولت به گونه ای است که شاید بیش از این نتواند کار کند لذا بهترین راه آن است که با ایجاد رونق به همه اقشار جامعه رسیدگی کنیم.

خانه کارگر همواره به فکر پشتیبانی از کارگران بوده است

رییس قوه مقننه با بیان اینکه خانه کارگر به عنوان یک تشکل کارگری کمک زیادی در حل و فصل مسائل و حمایت از کارگران داشته است، تصریح کرد: به همین جهت این تشکل، تشکل شناخته شده ای محسوب می شود که همواره به فکر پشتیبانی از قشر کارگران است.

لایحه خروج از رکود زمینه ای برای توسعه کشور است

لاریجانی با بیان اینکه لازم است مشکلات کارگاه ها رفع شده تا افراد زیادی جذب آن شوند، افزود: اولویت اول آن است که سرمایه گذاری های صورت گرفته را به کمک بانک ها فعال کنیم. البته تصویب لایحه خروج از رکود در مجلس زمینه ای برای توسعه کشور است که باید مورد توجه قرار گیرد.

وی با تاکید بر اینکه با رفع مشکلات کارگاه ها می توان مشکل بیکاری را تا حدی رفع کرد، گفت: بدون شک تا زمانی که سرمایه گذاری در کشور صورت نگیرد اشتغال ایجاد نخواهد شد، از سوی دیگر مدت زمانی که فردی بخواهد سرمایه گذاری در کشور انجام دهد طولانی است لذا باید به سمتی حرکت شود تا به سمت سرمایه گذاری تولید حرکت کرد.

لاریجانی یادآور شد: از سوی دیگر باید از ظرفیت معادن در کشور به خوبی استفاده کرد؛ متاسفانه از 90 درصد این ظرفیت به خوبی استفاده نمی شود؛ ما کشور نفت خیزی هستیم و بیشتر بر این اصل تمرکز می کنیم؛ این در حالی است که برای کشوری که دارای معضل بیکاری است لازم است تا زمینه استخراج معادن را فراهم کنیم که در این زمینه باید دولت و مجلس همکاری خوبی داشته باشند.

دولت سنگین وزن شده است

رییس قوه مقننه با بیان اینکه امروزه راه استخدام دولتی بند آمده است، گفت: متاسفانه آنقدر بار دولت سنگین شده که هر چه منابع اختصاص دهیم مشکل دولت را رفع نمی کند.

لاریجانی گفت: امروزه دولت به نوعی سنگین وزن شده است در حالی که باید کار و تولید دست مردم باشد و در این زمینه لازم است فرهنگ سازی صورت گیرد.

یارانه های نقدی به تولید تبدیل شود

رییس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اجرای قانون هدفمندی یارانه ها افزود: بحث یارانه ها امروزه تبدیل به مسئله مهمی در کشور شده است. اگر همین منابع به تولید تبدیل شود کارها آسانتر می شود؛ در حالی که روش اجرایی تنها تورم را بالا می برد و مشکلات را از نظر زیربنایی حل نمی کند؛ آنچه که اقتصاد سالم را تعریف می کند آن است که مردم زندگی با کرامتی داشته باشند و در این میان اگر فرهنگ کارآفرینی در کشور افزایش نیابد مشکلات جامعه نیز رفع نمی شود.

وی در ادامه با یادآوری مشکلات پیش روی سازمان تامین اجتماعی گفت: این سازمان در گذشته مشکلات زیادی داشت و در مجلس نیز تحقیق و تفحصی پیرامون این سازمان صورت گرفت و بخشی از گزارش آن در مجلس نیز قرائت شد و اکنون نیز در قوه قضائیه در حال پیگیری است.

سازمان تامین اجتماعی دولتی نیست و نباید باشد

رییس قوه مقننه افزود: سازمان تامین اجتماعی به دولت ارتباطی ندارد و منابع آن مربوط به کارگران است، برخی ها تصور می کنند که منابع آن می تواند در جای دیگر استفاده شود و در عوض این منابع، یک مشت کارخانه به این سازمان تحویل دهند. در حالی که این معامله درستی نیست.

لاریجانی سازمان تامین اجتماعی را برای مردم دانست و افزود: این سازمان حق الناس به شمار می رود و لذا نمی توان آن را دولتی کرد.

وی با یادآوری بدهی دولت به سازمان تامین اجتماعی افزود: این سازمان باید از این منابع سرمایه گذاری کرده چرا که در آینده حجم بازنشستگی ها زیاد شده و ممکن است بعدها سازمان تامین اجتماعی با مشکل رو به رو شود؛ البته اکنون در دولت یازدهم تا حدودی کارها منظم شده است اما باز هم نیاز به کمک وجود دارد.

تامین اجتماعی نباید کارخانجات خود را افزایش دهد

رییس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه سازمان تامین اجتماعی باید بار خود را کم کند و نباید کارخانجاتش را افزایش دهد، گفت: این سازمان باید از منابع بهینه استفاده کند تا بتواند سبک بال باشد در غیر این صورت هزینه های سربارش افزایش خواهد یافت.

لاریجانی اظهار داشت: البته از نظر بهداشت و درمان گام های خوبی برداشته شده، در گذشته سازمان تامین اجتماعی منابعی را که باید در اختیار این وزارتخانه قرار می داد، پرداخت نمی کرد لذا همیشه اختلافی بین این سازمان و وزارتخانه بهداشت وجود داشت.

وی یادآور شد: سازمان سرویس مناسبی به بیمه شدگان خود ارائه نمی کرد که البته در دولت فعلی این معضلات کاهش پیدا کرده است.

زمینه برای حضور مردم در آموزشگاه های فنی و حرفه ای فراهم شود

وی درباره خدمات سازمان فنی و حرفه ای و ارائه مدرک به آموزش دیدگان گفت: امروزه مدرک گرایی در کشور افزایش پیدا کرده در حالی که باید این سازمان با آماده کردن آموزش به افراد متخصصان زیادی را وارد بازار کار کند، از سوی دیگر نیز باید زمینه برای حضور مردم در آموزشگاه های فنی و حرفه ای فراهم شود.

رییس قوه مقننه ادامه داد:لازم است تا برای توسعه این آموزشگاه ها کمک هایی از جهات مختلف از جمله رفع مشکلات مالیاتی آنها صورت گیرد.

لاریجانی با تاکید بر اینکه لازم است توازن درستی بین نیاز بازار با آموزش افراد ایجاد شود، گفت: بر این اساس وزارت کار باید وارد عمل شده و محیط کار را فراهم کند، دولت و مجلس نیز می توانند در این زمینه اقدامات مناسبی انجام دهند تا هم حجم نیروی کارآمد بالا رفته و هم تولید رونق یابد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا