ناسازگاری عرب‌ها دلیل برگشت هندوانه‌های صادراتی!

خبرگزاری ارک: عباس کشاورز، معاون وزیر جهاد کشاورزی از برگشت برخی از محموله‌های هندوانه‌ صادراتی خبر داد و تایید کرد: محموله‌های برگشت خورده مشکل آفت‌زدگی و بهداشتی نداشته‌اند و برخی کشورهای عربی با ایران سر ناسازگاری و نامهربانی دارند که ممکن است در تجارت محصولات کشاورزی تاثیرگذار باشد.

عباس کشاورز معتقد است برخی جریان‌های سیاسی حاکم در این زمینه مشکل ایجاد می‌کنند.

همانطور که می دانیم برخی کشورهای عربی با ایران سر ناسازگاری و نامهربانی دارند و ممکن است در تجارت محصولات کشاورزی نیز تاثیر گذار باشد؛ به عنوان مثال یکی از هندوانه‌های صادراتی ایران به دلیل اینکه چند روز در مرز معطل شده و به اصطلاح ترش شده بود، کیفیت خود را از دست داد و به همین دلیل برگشت خورد؛ بنابراین این موضوع هیچ ربطی به آفت‌زدگی و سلامت محصول ندارد، چرا که هنداونه در فضای باز و در معرض نور خورشید که قرار گیرد ممکن است دچار این مشکل شود.

کشاورز ادامه داد: در برخی محموله‌های صادراتی به دلیل بی دقتی صادرکنندگان، کرم سرخرطومی هندوانه که البته عمر آن تمام شده و از بین رفته است روی پوست محصول اثراتی را به جا گذاشته بود اما همان محموله در بررسی‌های مجدد از سوی سازمان حفظ نباتات هیچ مشکلی ازنظر سلامت و آفت‌زدگی نداشت.

وی همچنین تصریح کرد: اگر این محصولات آفت زده هستند چگونه‌ است که بسیاری از محموله‌های صادراتی این محصول به کشورهای مختلف از جمله ترکیه صادر می‌شود و برگشت نمی‌خورد؟ حتی بسیاری از آن‌ها از طریق ترکیه به کشورهای دیگر صادرات مجدد می‌شوند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا