۵۷هزارچاه غیرمجاز حوضه آبریز دریاچه ارومیه شناسایی شد

پایگاه خبری ارک خبر-ارومیه:

معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان غربی:

۵۷هزارچاه غیرمجاز حوضه آبریز دریاچه ارومیه شناسایی شد

 معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان غربی گفت: ۵۷ هزار حلقه چاه غیرمجاز استان در حوضه آبریز دریاچه ارومیه قرار دارد.

ارک خبربه نقل ازمهر:یاسر رهبردین امروز در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه بیش از ۶۰هزار حلقه چاه غیرمجاز در استان شناسایی شده است افزود: از این تعداد ۵۷ هزار در حوضه آبریز دریاچه ارومیه واقع شده است.

وی با بیان اینکه چهار مصوبه از ۲۷ مصوبه ستاد احیای دریاچه ارومیه مربوط به شرکت آب منطقه ای آذربایجان غربی و شامل ۱۷ طرح و پروژه است افزود: جلوگیری از برداشت آبهای سطحی و زیرزمینی یکی از چهار مصوبه است که در این راستا ۸۰ اکیپ گشت و بازرسی توانستند ۶۴۶ موتور پمپ برداشت غیرمجاز از آب های سطحی و زیرزمینی جمع آوری‌ کنند.

رهبردین عنوان کرد: در قالب راهکارهای ۲۷گانه کار احداث کانال انتقال آب جلدیان به طور کامل به انجام رسیده و افتتاح شده است که می‌تواند ۹۵ میلیون مترمکعب آب را به دریاچه انتقال دهد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای آذربایجان غربی گفت: در سال ۹۴ حدود ۵۸۴ چاه و در سال گذشته نیز یک هزار ۵۴۰ چاه غیرمجاز در حوضه آبریز دریاچه ارومیه بسته شد.

رهبردین اضافه کرد: در شش رودخانه اصلی حوضه آبریز دریاچه ارومیه، ۶۵  کیلومتر لایروبی صورت گرفته و با احداث معبری به طول ۲۵ کیلومتر طرح  اتصال زرینه رود به سیمینه رود در میاندوآب انجام شده است.

وی گفت: در سال ۹۳ و ۹۴ افزون بر ۷۰۱ میلیون متر مکعب و در سال آبی ۹۴ و ۹۵ نیز افزون بر ۲ میلیارد و ۸۴۰ میلیون متر مکعب آب به سمت دریاچه ارومیه انتقال داده شده است.

معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان غربی گفت: با وجود کاهش بارندگی‌ها امسال ۱.۵ میلیارد مترمکعب آب به دریاچه وارد شده است.

رهبردین افزود: از برنامه مقرر که رهاسازی آب به مقدار ۱۷۶ میلیون متر مکعب در سال ۹۳ بود ۱۴۴ میلیون متر مکعب در همان سال رهاسازی شد و این رقم در سال ۹۴ از ۴۲۷ میلیون متر مکعب هدف‌گذاری شده به یک میلیارد و ۱۷۰ میلیون متر مکعب افزایش یافت.

وی گفت: در سال آبی جاری نیز از ۳۵۵ میلیون متر مکعب مشخص شده ۶۷۴ میلیون مترمکعب رهاسازی شده که این رقم نشان از اهتمام شرکت آب منطقه‌ای در روند احیا دریاچه ارومیه دارد.

معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان غربی اظهارداشت: در این راستا ۴۳۴ میلیارد تومان از سوی دولت برای اجرای برنامه های شرکت آب منطقه ای هزینه شده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا