فصل دوم مرمت خانه اربابی ارومیه شروع شد

پایگاه خبری ارک خبر-ارومیه:

فصل دوم مرمت خانه اربابی ارومیه شروع شد

 معاون میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی از شروع فصل دوم مرمت خانه اربابی ( دیزج سیاوش) ارومیه خبر داد.

ارک خبربه نقل ازمهر:محمد فتحی در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه این فصل از مرمت بنا با اعتباری حدود ۵۰۰ میلیون ریال شروع شده و کارگاه آن فعال است افزود: در این مرحله از مرمت، استحکام بخشی بنا با استفاده از مصالح جدید، نما سازی کامل اثر شامل نمای بیرونی و داخلی بنا و همچنین ایجاد شیروانی مجدد بنا، در دستور کارقرار دارد.

فتحی ادامه داد: مرمت اساسی درب و پنجره ها، انجام محوطه سازی با ایجاد سنگ فرش فضای سبز و سردرب و نمای اصلی و نصب تاسیسات روشنایی از دیگر اقدامات این کارگاه خواهد بود.

وی به اقداماتی که تاکنون و در شروع فصل دوم مرمت بنا صورت گرفته اشاره کرد و گفت: تا کنون بیش از ۲۰۰ مترمربع از نمای داخلی بنا بندکشی و تمیزکاری شده است و بیش از ۴۵۰ مترمکعب مرمت کارهای آجری در کل بنا انجام شده است.

فتحی افزود: از کل محوطه بیش از ۷۰ مترمکعب خاکبرداری بعمل آمده و بمنظور احداث دیوار سنگی محوطه، پی سازی به ابعاد ۲۳ متر طول، ۸۰ سانتی متر عرض و عمق ۱۲۰ سانتی متر ایجاد شده مضافاً اینکه در سطح بیش از ۵۰ مترمربع، کاهگل اجرا شده است.

معاون میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی اظهارداشت:بنای تاریخی خانه اربابی که در بلوار شورا ارومیه واقع شده است به وقت خویش، پیرامون آن باغ بزرگی از انواع درختان بلند تبریزی فراگرفته بود و آنجائیکه صاحب آن ارباب دهکده ای مجاور بنام دیزج سیاوش بوده و به همین نام نیز مشهور شده است.

وی افزود: برهمین اساس درچندسال اخیر پس از خرید و فروش قطعات ملکی این باغ که محدوده ای بیش از شش هکتار را در بر می گرفت، مالکیت آن به بانک مسکن استان تعلق گرفت و پس از ثبت این اثر در فهرست آثار ملی کشور، محدوده کوچکی از آن مساحت بزرگ به بنا اختصاص یافت و با مشارکت اصلی بانک مسکن، فصل اول عملیات مرمت و ساماندهی آن به اجرا درآمد و فصل دوم مرمت آن نیز شروع شده است.

بنای تاریخی خانه اربابی ارومیه که در بلوار شورا واقع شده است متعلق به دوره پهلوی بوده و به شماره ۲۳۴۷۰ در سال ۱۳۸۷ شمسی در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا