تلاش برای حفظ کمی و کیفی منابع آبی/صرف ۷۰درصد آب یزد در کشاورزی

پایگاه خبری ارک خبر-یزد:

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان یزد:

تلاش برای حفظ کمی و کیفی منابع آبی/صرف ۷۰درصد آب یزد در کشاورزی

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان یزد گفت: یکی از اصلی ترین ماموریت های شرکت آب منطقه ای در استان یزد، حفظ منابع آبی از نظر کمیت و کیفیت و سپس بهبود شرایط است.

به گزارش ارک خبربه نقل از مهر، محمدمهدی جوادیان زاده دوشنبه شب در نشست خبری مشترک شرکت آب منطقه ای و شرکت آب و فاضلاب استان یزد با تاکید بر اینکه برای حفظ شرایط فعلی منابع آبی استان یزد به لحاظ کمی و کیفی تلاش می کنیم، اظهار داشت: به منظور تحقق این امر، طرح های مختلفی از جمله طرح احیا و تعادل بخشی منابع آب زیرزمینی به مرحله اجرا درآمده است.

وی بیان کرد: نصب کنتورهای هوشمند روی ۴۰ درصد چاه های کشاورزی، نصب کنتور هوشمند برای صنایع، تعدیل پروانه های بهره برداری در بخش کشاورزی، فرهنگ سازی و … از دیگر اقداماتی است که در قالب این طرح اجرا شده است.

جوادیان زاده با اشاره به اینکه مدیریت مصرف نیز از برنامه های اصلی در این راستا است، افزود: ۷۰  درصد آبهای زیرزمینی یزد در بخش کشاورزی مصرف می شود بنابراین مدیریت در این بخش بسیار حائز اهمیت است و تلاش می کنیم در این حوزه تقاضا برای بهره برداری از منابع آبی را مدیریت کنیم.

وی تصریح کرد: در حوزه صنعت نیز این توجه وجود دارد که اگر آب به صنعت و خدمات داده می شود، بیشترین اشتغالزایی و کمترین میزان مصرف آب را داشته باشد و در واقع در این بخش، بهره وری مصرف آب بسیار حائز اهمیت است.

جوادیان زاده، مدیریت منابع آب را نیز از جمله برنامه ها برشمرد و افزود: تاسیسات آب در استان یزد نیازمند نوسازی است و تلاش می شود با نوسازی آن، تا حد قابل توجهی از هدر رفت آب جلوگیری شود.

وی به تشریح دیگر برنامه های شرکت آب منطقه ای در راستای احیا و تعادل بخشی منابع آب زیرزمینی پرداخت و افزود: بهره برداری از آبهای غیرمتعارف، پیگیری عملیات اجرایی برای انتقال آب شرب و … از جمله این موارد است.

مدیرعمل شرکت آب منطقه ای استان یزد در مورد منابع آبی استان نیز اظهار داشت: در استان یزد ۶ هزار و ۷۳۳ منبع آبی ثبت شده و این منابع که شامل چاه‌ها، قنوات، چشمه ها و … است، در مجموع یک میلیارد و ۷۸ میلیون مترمکعب آبدهی دارد که تنها ۸۲۷ مترمکعب آن از منابع آب تجدیدشونده است.

بررسی وضعیت طرح باروری ابرها، تشریح شرایط منابع آب زیرزمینی در استان یزد، فرونشست دشت‌ها و … از دیگر مواردی بود که مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان یزد در این نشست به آنها پرداخت.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا