شهردار تبریز: خط دوم مترو با تزریق‌‌ 420 میلیون دلار فاینانس خارجی شتاب می‌گیرد

پایگاه خبری ارک خبر- تبریز:

شهردار تبریز: خط دوم مترو با تزریق‌‌ 420 میلیون دلار فاینانس خارجی شتاب می‌گیرد

شهردار تبریز با تاکید بر ضرورت اتمام فرآیند استفاده از تسهیلات خارجی برای خط 2 متروی این شهر گفت: این خط با تزریق‌‌ 420 میلیون دلار فاینانس خارجی شتاب می‌گیرد.

به گزارش ارک خبربه نقل ازایرنا، صادق نجفی روز پنجشنبه در دیدار با نمایندگان ارشد بانک چینی و کنسرسیوم فاینانس افزود: خط دوم متروی تبریز به طول 24 کیلومتر از طولانی‌ترین خطوط مترو کشور بوده که با تزریق‌های مالی انجام شده حدود 4.5 کیلومتر از عملیات عمرانی آن در حال اتمام است.
وی با اشاره به این ‌که شهرداری تبریز، توسعه و تجهیز مترو را با اجرای راهبردهای اقتصادی متفاوت در پیش گرفته است، اظهار کرد: فرآیند اخذ فاینانس خارجی در کشور ما بسیار پیچیده بوده و نیازمند اخذ مجوزهای متعدد از مبادی مختلف قانونی و طی مراحل مختلفی است.
شهردار تبریز یادآوری کرد: این مهم برای خط 2 متروی تبریز از حدود 2 سال قبل آغار شده و پس از طی مسیر مربوطه به مراحل پایانی خود نزدیک شده است.
نجفی ادامه داد: بیش از 350 پروژه در فهرست سازمان سرمایه گذاری و کمک های فنی و اقتصادی ایران قرار دارد که از این تعداد، پروژه خط 2 متروی تبریز در اولویت های نخست قرار دارد و این پروژه از این نظر در بین سازمان های قطار شهری کشور به عنوان پیشرو شناخته می‌شود.
وی گفت: با اتمام این فرآیند مبلغ 420 میلیون دلار به پروژه خط 2 تزریق مالی می شود و راه اندازی مرحله اول خط 2 قطار شهری تبریز به طول 10 کیلومتر تامین می شود.
متروی تبریز مجموعه قطار شهری و تراموا در این شهر است که مطالعات آن در سال ۱۳۸۰ و عملیات اجرایی آن نیز از سال ۱۳۸۴ خورشیدی آغاز شده و در سال ۱۳۹۴ بخشی از آن به بهره‌برداری رسید.
پیشنهاد اولیه احداث مترو در تبریز در سال ۱۳۶۹ مطرح شده بود که بنا به دلایلی تا سال ۱۳۷۹ منتفی ماند.
متروی تبریز از ۵ خط (شامل ۴ خط اصلی و ۱ خط حومه) به طول کلی ۱۰۰ کیلومتر تشکیل شده‌ که بخشی از این مجموعه شامل تراموا به طول کلی ۵۰ کیلومتر بوده که مطالعات آن از سال ۱۳۹۴ آغاز شده است.
در زمان کنونی مرحله اول و دوم خط ۱ متروی تبریز به طول ۱۱ کیلومتر از مجموع 17 کیلومتر از محل ایستگاه ائل‌گلی تا ایستگاه میدان ساعت در حال بهره‌برداری است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا