پولشوئی داعش در امارات

پایگاه خبری ارک خبر-تهران:

پولشوئی داعش در امارات

رسانه های انگلیسی اعلام کردند که ترزا می نخست وزیر این کشور قصد دارد در سخنرانی خود در اجلاس گروه بیست در هامبورگ آلمان، خواستار اتخاذ اقدامات لازم برای مقابله با کشورهایی شود که تررویست ها را پناه می دهند و راه را برای پولشویی آنها هموار می کنند.

به گزارش ارک خبربه نقل از ایرنا:’، روزنامه انگلیسی ‘تایمز’ نوشت: مسئولان انگلیسی می گویند یکی از کشورهایی که مکان مناسبی برای پولشویی گروه تروریستی داعش فراهم کرده است، امارات وبازارهای مالی دبی است و گمان می رود این گروه تروریستی سود حاصل از خلافکاری و فساد خود را در آن به دارایی‌های به ظاهر مشروع تبدیل می کند.
این روزنامه بخشی از متن سخنرانی ترزا می در اجلاس گروه بیست را که از قبل توزیع شده است، منتشر کرد، ‘می’ در آن خواستار مقابله با تهدیدهای تروریستی ، اتخاذ اقدامات سختگیرانه برای کنترل سیستم های مالی جهانی به منظور مسدود کردن شکاف های امنیتی در آنها و مشخص شدن سازوکارهای نقل و انتقال پول به تروریست ها با هدف حمایت از آنها وهمچنین جلوگیری از هموارسازی فعالیت های مالی گروه های تروریستی شده است.
برخی روزنامه های انگلیسی ‘ می’ را به جانبداری از عربستان در سخنرانی اش که درباره مبارزه با تررویسم وحامیان مالی آن است، متهم کرده اند.
روزنامه تایمز در این زمینه، نخست وزیر انگلیس را به سرسپردگی سعودی ها در سخنرانی اش در اجلاس گروه بیست متهم کرد .
روزنامه گاردین نیز نوشت: موضوع سخنرانی ‘می’ درباره حمایت مالی از تروریست ها است؛ اما در مورد ارتباط سعودی ها با افراط گرایان سخنی نمی گوید.
گاردین افزود: انتظار نمی رود که ‘می’ در سخنرانی خود نام موسسات و کشورهای حامی تروریسم را به وضوح اعلام کند وهمین امر انتقاداتی را در مورد جانبدرای وی از عربستان برانگیخته است.
این انتقادات بر اساس نتایج تحقیقات وزارت کشور انگلیس در مورد حامیان مالی گروه های تروریستی صورت می گیرد که در آن به نقش عربستان در حمایت مالی از تروریست ها اشاره شده است.
گاردین فاش کرد که برخی رهبران مخالفان دولت انگلیس از جمله جرمی کوربین رهبر حزب کارگر، تیم فارون رهبر حزب لیبرال دموکرات ، کارولین لوکاس از حزب سبز و ایان بلکفورد از حزب ملی اسکاتلند، از نخست وزیر این کشور خواسته اند تا از فرصت شرکت در اجلاس سران گروه بیست برای فشار مستقیم بر عربستان در خصوص حمایت مالی این کشور از تروریسم استفاده کند.
این روزنامه به نقل از کوربن نوشت: اگر ‘می’ در مورد قطع حمایت مالی و ایدئولوژیک از تروریسم جدی است ، باید گزارشی را که منابع مالی خارجی افراط گرایی در انگلیس را افشا می کند، منتشر سازد، وبه جای اینکه روز به روز رابطه خود را با سعودی ها وهم پیمانان آنها گرمتر کند، در خصوص حمایت آنها از تروریسم مذاکرات جدی با ریاض داشته باشد.
فارون نیز از نخست وزیر کشورش خواسته است تا از فرصت شرکت در این اجلاس برای طرح مستقیم موضوع حمایت مالی از تروریسم با نمایندگان سعودی استفاده کند، زیرا این کشور یکی از صادر کنندگان عمده ایدئولوژی افراط گرایی در جهان است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا